۲ واحد پرورش ماهیان خاویاری در دزفول و گتوند احداث می‌شود

۲ واحد پرورش ماهیان خاویاری در دزفول و گتوند احداث می‌شود

زمان انتشار : 1401/04/14 - 12:37

ایسنا/خوزستان مدیر کل شیلات خوزستان شرایط اقلیمی استان خوزستان را برای پرورش ماهیان خاویاری بسیار مناسب دانست و گفت: یکی از بزرگترین واحدهای تولید خاویار کشور در شهرستان دزفول راه‌اندازی خواهد شد و مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان گتوند نیز امسال به بهره برداری می‌رسد.

فتح الله ابوعلی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به ظرفیت‌های شیلاتی استان در حوزه صید و صیادی اظهار کرد: ما در گوشه‌ای از خلیج فارس واقع شده‌ایم که کم عرض بوده و مرزهای مشترک نزدیکی با کشورهای عراق و کویت داریم که امکان فعالیت در اعماق بیشتر را محدود کرده است و علیرغم اینکه وسعت سواحل نسبت به استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان و هرمزگان بسیار پایین است در حوزه آب‌های جنوب در جایگاه چهارم صید و صیادی قرار داریم و در بحث دریا به دلیل محدودیت صیدگاه‌ها و حفظ ذخایر آبزیان امکان توسعه فعالیت‌های صیادی را نداریم.

وی ظرفیت‌های مغفول استان که در سال‌های گذشته استفاده‌های چندانی از آن‌ها نشده است را شامل زه‌آب‌های کشاورزی، آب‌های نامتعارف، فعالیت‌های تلفیقی با کشاورزی و باغبانی، سواحل و آب‌های شور برشمرد و گفت: در بخش سواحل برنامه‌های مفصلی از ابتدایی تا انتهایی ترین نقاط ساحلی استان برنامه‌ریزی شده و در دست اجرا است. طی بررسی و مطالعات اولیه حدود ۳۸ هزار هکتار اراضی ساحلی شناسایی و پروژه‌های بزرگی در همین راستا طراحی و در حال پیگیری است.

ابوعلی بیان کرد: برخی طرح‌های شیلاتی از سال‌های گذشته آغاز شده و در حال اجرا هستند مانند پرورش میگو در چوئبده شهرستان آبادان که با ظرفیت محدودی فعالیت می‌کند. در هندیجان نیز ۲ واحد پرورش میگو با وسعت یک هزار و ۵۰۰ هکتار در حال ساخت است که اولین واحد با مساحت ۳۵۰ هکتار تا پایان تیرماه سال جاری و دومین واحد در سال‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: همچنین در خرمشهر و سواحل آبادان به عنوان اولین نقاط ساحلی مورد نظر تا ماهشهر و هندیجان تا آخرین نقطه مرزی ما با استان بوشهر که روستای امامزاده عبدالله در شهرستان هندیجان است، طرح‌های بزرگی در حوزه پرورش ماهیان دریایی و میگو تحت عنوان آبزیان دریایی پیش بینی شده که مطالعات آن ها انجام شده و آماده سرمایه‌گذاری است.

ابوعلی شرایط اقلیمی استان خوزستان را برای پرورش ماهیان خاویاری بسیار مناسب دانست و بیان کرد: یکی از بزرگترین واحدهای تولید خاویار کشور در شهرستان دزفول راه‌اندازی خواهد شد و مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان گتوند نیز امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

این مقام مسئول بیان کرد: وجود زه‌آب‌های فراوان ناشی از فعالیت‌های کشاورزی در استان یک ظرفیت جدید و به نوعی یک تهدید محسوب می‌شود و براساس اقدامات مطالعاتی صورت گرفته می‌توانیم این تهدیدها را ظرفیت سازی و به فرصت‌های آبزی پروری تبدیل کنیم.

مدیرکل شیلات خوزستان یکی دیگر از ظرفیت‌های مهم استان را بحث کشت تلفیقی با زراعت و باغداری عنوان کرد و گفت: حدود ۱۶۰هزار فعالیت کشاورزی و باغبانی دائمی وجود دارد و این در شرایطی است که با محدودیت منابع آبی مواجه هستیم و ممکن است برخی زراعت‌ها و پرورش آبزیان دچار مشکل شوند، اگر در این واحدها بتوانیم طرح‌های نوین آبزی پروری اجرا کنیم باعث افزایش بهره‌وری و جبران خسارت‌های ناشی از کم آبی و خشکسالی در سایر بخش‌ها خواهد شد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

1 × 4 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

سخنان صریح معاون دبیرکل خانه کارگر درباره حقوق بازنشستگان/ موضع واقعی دولت درباره افزایش حقوق مستمری‌بگیران چیست؟

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، محمد حمزه‌ای در گردهمایی اعضای ...