کدام نمادها امروز شاخص کل بورس را تقویت کردند؟

کدام نمادها امروز شاخص کل بورس را تقویت کردند؟

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ - ۲۳:۴۷

اخبار خوب به نقل از فارس نوشت: بورس اوراق بهادار تهران که در روزهای پایانی هفته گذشته و دو روز اول هفته جاری با افت شاخص مواجه شده بود، از روز گذشته روند رو به رشد را دوباره پی گرفت.

بورس اوراق بهادار تهران که در روزهای پایانی هفته گذشته و دو روز اول هفته جاری با افت شاخص مواجه شده بود، از روز گذشته روند رو به رشد را دوباره پی گرفت. البته به نظر برخی کارشناسان قیمت‌ها تعدیل می‌شد و به واقعیت نزدیک‌تر می‌شد، اما از روز گذشته روند رو به رشد پیدا کرده و امروز هم شاخص کل با افزایش ۶ هزار و ۸۶ واحد به رقم یک میلیون و هزار و ۲۶۶ واحد رسید.

به گفته کارشناسان عمده دلیل رشد شاخص بورس هجوم سیل نقدینگی به سمت بازار سرمایه و اقبال مردم به بورس به خاطر بازدهی مناسب این بازار و رشد سرمایه بوده، اما نکته مهم این است که سهام شناور در بازار اندک است و تقاضای بالا باعث فشار بر قیمت سهام و افزایش بی‌رویه قیمت شده است.

از طرفی طبق گفته مقامات بورس زمینه حضور شرکت‌های مختلف در بورس فراهم شده و شرکت‌ها با داشتن شرایط به راحتی می‌توانند در بورس یا فرابورس پذیرش شده و علاوه بر تأمین نقدینگی برای طرح‌های توسعه‌ای خود به عمق بازار و جمع آوری نقدینگی سرگردان از بازار کمک کنند.

شاخص کل با معیار هم‌وزن که بیشتر مورد توجه تحلیل گران قرار می‌گیرد، امروز با رشد ۶ هزار و ۵۸۵ واحد به رقم ۳۲۱ هزار و ۳۷ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از ۳ هزار و ۷۵۷ تریلیون تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۹ میلیارد سهام ،‌حق تقدم و اوراق مالی در قالب یک میلیون و ۳۷۰ هزار نوبت معامله و به ارزش ۹ هزار و ۸۸۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس را هم که به بیش از ۵ هزار و ۵۲ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم ارزش معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس به بیش از ۱۴ هزار و ۹۳۴ میلیارد تومان رسید.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هزار و ۶۰۸ واحد تقویت شده و به رقم ۲۶۶ هزار و ۱۶۳ واحد رسید.

همچنین شاخص قیمت با معیار هموزن با رشد ۲ درصدی به رقم ۲۱۲ هزار و ۷۰۷ واحد رسید.

روند بازار بورس

شاخص آزاد شناور با رشد ۷ دهم درصد به رقم یک میلیون و ۲۷۱ هزار و ۴۰۹ واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با کاهش ۲۳۳ واحد به قرم ۷۴۱ هزار و ۱۳۴ واحد رسید.

و شاخص بازار دوم بورس با رشد ۱.۶ درصد به رقم یک میلیون و ۹۸۸ هزار و ۶۸۹ واحد رسید.

امروز نمادهای مخابرات، پارس مینو، پتروشیمی پارس، همگی در تقویت شاخص بورس اثرگذار بودند و نمادهای فولاد مبارکه، گل گهر، بانک ملت و تاپیکو در کاهش شاخص بورس اثرگذار بودند.

نمادهای پربیننده که مورد اقبال معامله گران قرار گرفته شامل بانک تجارت، بانک ملت، پالایش نفت اصفهان، ملی مس، فولاد مبارکه، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو و بانک صادرات بودند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل ۵۶ واحد رشد کرد و به رقم ۱۱ هزار و ۲۹۱ واحد رسید.

همچنین ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۷۱۰ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۳.۴ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۸۶۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۵ هزار و ۵۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای ذوب‌آهن، پتروشیمی زاگرس، امروز بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته و نمادهای صبا تأمین، پالایسش نفت لاوان، هلدینگ معدنی خاورمیانه،‌ فولاد هرمزگان و نیروی برق دماوند بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

امروز نمادهای ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، سرمایه گذاری میراث فرهنگی‌، سیمان لار سبزوار، پتروشیمی زاگرس، کارخانجات صنعتی تبرک و توسعه عمران استان کرمان بودند.

همچنین فردا چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۹ عرضه اولیه سهام لاستیک سازی یزد در فرابورس ایران انجام می‌شود و هم چنین فردا آخرین روز اردیبهشت آخرین مهلت پذیره نویسی واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد دارایکم است که البته همه دارندگان کد ملی ایرانی می‌توانند از طریق درگاه‌های بانک‌های کشور و یا به روش اینترنتی تا سقف ۲ میلیون تومان برای هر کد ملی این واحدها را خریداری کنند.

واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم از اول مرداد امسال قابل خرید و فروش می‌شود و این واحدها با تخفیف حدود ۳۰ درصد عرضه می‌شود، گرچه معاون بیمه و بانک وزارت اقتصاد اعلام کرده بود هر واحد ۱۰ هزار تومانی صندوق واسطه گری مالی یکم به قیمت روز بورس حدود ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان می‌ارزد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

1 × سه =