کج‌فهمی از معضلات نهادینه شدن وحدت است

کج‌فهمی از معضلات نهادینه شدن وحدت است

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۰۶:۰۴

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، حامد رستمی نجف آبادی، مسئول بسیج اساتید کشور وحدت و جایگاه علمی آن را از جمله موضوعات مهم در اندیشه فرهنگی و سیاسی اندیشمندان و علما دانست و گفت: وحدت یک دغدغه مهم و بنیادین و یک مسئله استراتژیک است؛ اتحاد مسلمانان و ایستادن آنها در مقابل تفرقه، زمینه مساعدی برای ایستادگی در برابر زورگویی نظام سلطه و دفاع از منافع و حقوق ضایع شده جهان اسلام است.

وی ضمن اشاره به اهمیت وحدت در آیات و روایات افزود: وحدت به معنی این نیست که شیعه‌ها سُنی شوند و برعکس بلکه وحدت به این معناست که پیروان هر یک از مذاهب اسلامی در عین پایبندی به عقاید و احکام خاص مذهب خود، در روابط اجتماعی، سیاسی، نظامی و فرهنگی با مسلمانان دیگر همسو و تابع مصالح عالیه اسلام و امت اسلامی باشند و لذا امت اسلامی مقابل دشمنان همواره به صورت یَد واحد باید عمل کند.

وحدت؛ موضوعی استراتژیک است

رستمی نجف آبادی وحدت را براساس آیات قرآن به معنای تمسک جمعی به حبل الله دانست و خاطرنشان کرد: وحدت به معنای ایستادگی متحدانه مسلمانان در برابر دشمن مشترک است و در عین حال انسجام درونی خود را باید حفظ کنند.

مسئول بسیج اساتید کشور در دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان اینکه وحدت مسلمانان یک موضوع استراتژیک است نه تاکتیکی تصریح کرد: وحدت مسلمانان یک امر ضروری و مورد نیاز جهان اسلام است و همچنین مصلحتی نیست چرا که در این صورت به یک امر گذرا و موقتی تبدیل می‌شود.

کج فهمی و عوامانه شدن اختلافات از معضلات نهادینه شدن وحدت است

رستمی نجف آبادی با اشاره به خطرات و موانع پیش روی نهادینه کردن فرهنگ وحدت و تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد: کج فهمی، بی اطلاعی و تعصب کورکورانه مانع اتحاد و نهادینه کردن فرهنگ وحدت است و همچنین عوامانه شدن اختلافات مذهبی، عامل درگیری و خشونت بین مسلمانان و مذاهب است و لذا کج فهمی، معضل درون دینی و اختلافات از معضلات برون دینی است که با حل آنها می‌توان وحدت را نهادینه کرد.

وی به بیان راهکارهای نهادینه کردن وحدت در جامعه پرداخت و گفت: تکیه و تشویق علما و اندیشمندان جهان اسلام بر وحدت، بهره گیری از تعالیم پیامبر (ص) به عنوان بزرگترین مایه وحدت و آموزش آنها و همچنین آگاه سازی مردم توسط علما و اندیشمندان نسبت به وحدت از جمله راهکارهاست.

لزوم پاسخ دهی به شبهات گروه‌های تکویری

عضو هیئت علمی گروه فقه و حقوق دانشگاه مذاهب اسلامی، گروه‌های تکویری را از آفات درونی جهان اسلام دانست و تصریح کرد: باید این گروه‌ها را شناسایی و با استدلال و جوابدهی و رفع شبهات این آفات را نابود کرد؛ تا وقتی این گروه‌ها خلع سلاح نشوند و شبهات آنها پاسخ داده نشود ضربه سنگینی به جهان اسلام خواهند زد.

رستمی نجف آبادی افزود: مبارزه با فرقه گرایی از مهمترین راه‌های تقریبی در تحقق امت اسلامی است که باید توسط نخبگان فرهنگی جامعه به نحو جامع و کامل مورد بررسی قرار گیرد و در این صورت بازتولید نظریه تقریب به نحو احسن محقق خواهد شد و در کنار آن، علما باید در زمینه تهیه منشور وحدت اسلامی به عنوان مهمترین ساز و کار وحدت و تقریب کوشا باشند چرا که مقدمه‌ای برای تدوین حقوق اساسی مشترک در جهان اسلام است.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

20 + 3 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

تدوین برنامه تحولی در دادسراهای کشور رو به اتمام است

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار حوزه قضائی گروه جامعه خبرگزاری آنا، ...