کتابی که نقطه عطف و نوآوری بزرگی در درمان افسردگی کودکان است

کتابی که نقطه عطف و نوآوری بزرگی در درمان افسردگی کودکان است

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۳ - ۰۸:۳۱

راضیه جواهری رنانی مترجم کتاب «درمان شناختی رفتاری افسردگی کودکان و نوجوانان: راهنمای پیشگیری از عود» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره این کتاب توضیح داد: کتاب حاضر توصیفی جامع و کامل در رابطه با درمان شناختی رفتاری پیشگیری از عود (RP-CBT) ارایه می‌دهد، تنها مداخله مبتنی بر شواهدی که در حال حاضر برای پیشگیری از عود/بازگشت در کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی موجود است. این مداخله نسبت به درمان شناختی رفتاریِ استاندارد، کوتاه تر، ساده تر و اختصاصی‌تر است.

او افزود: کتاب حاضر نقطه عطف و نوآوری بزرگی در درمان افسردگی کودکان و پیشگیری از عود است. درمان شناختی رفتاری برای خدمت بهتر به کودکان، تغییر یافته است. تندرستی، روانشناسی مثبت و در آخر پیشگیری از عود به این درمان افزوده شده‌اند تا نتیجه فوق العاده‌ای را به همراه داشته است. نکات ضروری بسیاری برای متناسب سازی راهکارها با سن و سطح رشدی مراجعان در هر فصل آورده شده است. این راهنما، برنامه‌ای بسیار روشن و واضح را ارائه می‌دهد با تعداد زیادی ایده و کاربرگ که یقینا نسبت به درمان‌های شناختی رفتاری سنتی در جایگاهی بالاتر قرار دارد.

او با بیان اینکه مخاطبان اصلی کتاب، همه متخصصان و دانشجویان روانپزشکی و روانشناسی بالینی که در زمینه سنجش و درمان اختلالات روانپزشکی کودک و نوجوان فعالیت دارند افزود: کتاب تخصصی است و به علت اینکه هیچگونه کتاب درمانی و پروتکل درمان شناختی رفتاری برای اختلال افسردگی کودکان و نوجوانان بویژه با تمرکز بر پیشگیری از عود وجود ندارد، برآورد می‌شود کتاب حاضر مورد اقبال متخصصان در حوزه روانشناسی بالینی کودک قرار گرفته است.

جواهری رنانی گفت: میل انسان به دانستن تمامی‌ندارد و ما آدم‌ها برای دستیابی به اطلاعات بیشتر و آگاهی از اسرار و رموز دنیای پیرامون خود، همواره در تلاشیم؛ دوام و پایداری زندگی فردی و اجتماعی ما انسان‌ها به‌شدت به ارتباط‌ها و تعاملات اجتماعی هرکدام از ما بستگی دارد. اصلی که از دوران پیشین حاکم بوده و تا امروز نیز رسیده است. برقراری ارتباط در ابتدا به‌صورت یک نیاز نهفته در نهاد آدمی‌درک شد. سپس فرد در پی پاسخگویی به آن نیاز، راه‌حل مناسب را یافت و تعامل‌های بین فردی به‌تدریج شکل گرفتند.

به گفته جواهری رنانی، علم روانشناسی می‌تواند ابزار مفیدی برای تقویت سلامت عمومی‌ما باشد. از راه ‌های تقویت ورزش و تغذیه سالم‌تر گرفته تا درمان افسردگی، زمینه روانشناسی سلامت استراتژی ‌های بسیار مفیدی ارائه می‌دهد که به ما کمک می‌کند سالم‌تر و شادتر زندگی کنیم. گرچه هرکدام از ما بخشی از توانایی ایجاد روابط فردی و اجتماعی خوب را داریم اما گستره‌ی این امر تا آنجاست که هرچقدر پیش بروی بازهم اطلاعات جدیدتری وجود دارند. به همین خاطر می‌توان از کتابهایی کمک گرفت که سلامت روحی و روانی ما را تامین کنند.او در پایان با بیان اینکه هرچند درمان‌های موثری برای افسردگی کودکان و نوجوانان وجود دارد، میزان عود در این جمعیت هم‌چنان بالاست عنوان کرد: این برنامه خلاقانه، درمان کوتاه مدت مبتنی بر شواهدی را برای افراد ۸ تا ۱۸ سال که به درمان حاد پاسخ داده‌اند اما هم‌چنان درگیر نشانه‌های باقی‌مانده هستند ارایه می‌دهد. هر جلسه درمان شناختی رفتاری پیشگیری از عود (RP-CBT) به صورت قدم به قدم ارائه شده است و شامل فنونی متمرکز برای ارتقاء و حفظ تندرستی، راهکارهای تکمیلی برای متناسب سازی درمان با نیازهای هر فرد و مشارکت دادن والدین در درمان است. کتاب شامل ۵۱ کاربرگ و فرم است.

درباره کتاب

انتشارات ارجمند کتاب «درمان شناختی رفتاری افسردگی کودکان و نوجوانان (راهنمای پیشگیری از عود)» نوشته  بتسی کنارد، جنیفر هاگز، الکساندرا فاکسول با ترجمه راضیه جواهری رنانی، پانته‌آ احدیان فرد، دکتر اسما عاقبتی را روانه بازار کتاب کرده است.

علی‌رغم در دسترس بودن درمان‌های مؤثر برای افسردگی کودک و نوجوان، متاسفانه نرخ عود اختلال در این جمعیت خاص بالاست. به عبارت دیگر حتی زمانی که افراد، تحت درمان قرار می‌گیرند و بهبود قابل ملاحظه‌ای نشان می‌دهند باز هم نیازمند مراقبت و پیگیری هستند تا از عود بیماری و علائم باقی‌مانده پس از درمان رهایی یابند.

این کتاب راهنما، درمان کوتاه مبتنی بر شواهد برای افراد ۸ تا ۱۸ سال ارائه می‌دهد که به درمان حاد پاسخ داده‌اند اما هنوز علائم باقی‌مانده را بروز می‌دهند. هر جلسه درمان شناختی رفتاری با رویکرد پیشگیری از عود به‌صورت گام‌به‌گام و همراه با کاربرگ‌های مفید و مرتبط توضیح داده‌شده و شامل فنون متمرکز بر ارتقا و حفظ تندرستی، راهکارهای مکمل برای تطابق درمان با نیازهای هر فرد و روش‌هایی جهت افزایش مشارکت والدین است. این کتاب توصیف جامعی از درمان شناختی رفتاری با رویکرد پیشگیری از عود و تنها مداخله مبتنی بر شواهد در این زمینه در افسردگی کودکان و نوجوانان است و در مقایسه با درمان شناختی رفتاری استاندارد کوتاه‌تر، ساده‌تر و کاربردی‌تر است. کتاب حاضر ابزارهای مفیدی برای متخصصان بالینی ارائه می‌دهد که با کودکان و نوجوانان افسرده سروکار دارند. این مداخله جدید ما را به جایی فراتر از تمرکز صرف بر درمان اولیه افسردگی سوق می‌دهد و به مسائلی ورای اختلال مثل بهزیستی و ارتقاء سلامت روان می‌پردازد. این کتاب برای آموزش دادن به روانشناسان بالینی، مددکاران اجتماعی و سایر کادر سلامت روان مفید است و به دانشجویان تحصیلات تکمیلی کمک می‌کند تا درمانگرانی توانمند شوند.

این کتاب در ۲۶۴ صفحه با قیمت ۶۶ هزار تومان منتشر شده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دو × 4 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو گشایش یافت

مراسم افتتاحیه سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو امروز جمعه (دوم مهرماه ۱۴۰۰) با حضور ...