چهاردهم اسفندماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

چهاردهم اسفندماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ - ۱۷:۱۳

از آنجا که ستاد مقابله با کرونا در هر استان با توجه به شرایط و وضعیت موجود درباره میزان و نحوه محدودیت ها تصمیماتی اتخاذ می کند، این استاد در هرمزگان امروز اعلام کرد که از بیستم اسفندماه نظارت بیشتری بر مبادی ورودی استان اعمال می شود و اجازه ورود خودروها با پلاک غیربومی به هرمزگان داده نخواهد شد.

علی رئوفی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان در این رابطه گفت: امسال علاوه بر تشکیل نشدن ستاد اسکان نوروزی، در صورت ورود مسافران فرهنگی به شهرهای هرمزگان، به آن‌ها خدماتی در اقامتگاه‌ها و مدارس استان ارائه نمی‌شود.

درباره شمار مبتلایان این استان به ویروس کرونا نیز بر اساس آخرین آمار در ۲۴ ساعت گذشته یک نفر بر اثر ابتلا به کرونا در هرمزگان جان خود را از دست داد و شمار فوتی های قطعی کرونا در استان به یک هزار و ۲۸ نفر تا روز ۱۳ اسفندماه رسیده است.

هم اکنون شهرستان‌های بندرخمیر، بندر لنگه، پارسیان، جاسک، حاجی آباد، بستک، میناب و جزایر کیش، قشم و هرمز در وضعیت زرد و مابقی شهرستان‌های استان در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند و از ۱۰۴ فرد بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان ، ۲۴ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر هستند.

دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام کرده است که هرچند میانگین هفتگی فوتی های کرونا در هرمزگان کمتر از متوسط کشوری است، اما روند مراجعان سرپایی به مراکز درمانی رو به افزایش است و این خود نشان دهنده وضعیت ناپایدار هرمزگان و چرخش ویروس در آن است.

در پایتخت نیز که شناسایی نوع جدید ویروس انگلیسی در حال افزایش است استاندار اظهار داشت: باید مراقبت‌ها و مواظبت‌ها را بیشتر کنیم و پروتکل‌ها، محدودیت‌ها و فاصله گذاری اجتماعی را تعمیق ببخشیم.

انوشیروان محسنی بندپی گفت: هر تصمیمی که در رابطه با کرونا برای ایام نوروز گرفته شود، ملی است و شهرها با توجه به وضعیتی که دارند، ‌ تعیین تکلیف می‌شوند. شهرهای قرمز و نارنجی ممنوعیت سفر دارند و شهرهای زرد و مسافرپذیر هم با محدودیت‌هایی مواجه هستند که هنوز نهایی نشده و شنبه نهایی می شود.

وی اضافه کرد: در استان تهران با توجه به تراکم جمعیت در آستانه سال نو شرایطی را می بینیم که ازدحام جمعیت و شلوغی در حمل و نقل عمومی و مترو مسائل نگران کننده‌ای در کنترل بیماری کرونا در تهران است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری نیز اعلام کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونای انگلیسی و ضرورت به کارگیری مراقبت‌های بهداشتی، این استان در نوروز امسال پذیرای مسافران نوروزی نیست و خدماتی در این خصوص ارائه نمی‌شود.

جعفر مردانی افزود: در همین راستا ارائه هرگونه خدمات به مسافران نوروزی در استان ممنوع است و توصیه می‌شود مردم استان نیز از سفر به مناطق پرخطر از جمله استان خوزستان به جد پرهیز کنند.

وی بر ضرورت تشدید مبادی ورودی و خروجی استان به ویژه در مرزهای مشترک با استان خوزستان تاکید کرد و گفت: برای کنترل وضعیت استان تا ۲۵ اسفند هرگونه تجمع، همایش، جشنواره و مراسمات عروسی و ترحیم ممنوع است و در همین رابطه باید نظارت بیشتری بر چاپخانه‌ها در خصوص ممنوعیت چاپ دعوتنامه‌های عروسی و تجمعات صورت گیرد.

در ادامه مروری داریم بر آخرین وضعیت کرونایی دیگر استان ها:

آذربایجان شرقی

در حالی که قبل از اجرای طرح جامع محدودیت های کرونایی، آمار بستری ها و فوتی های روزانه کرونا در آذربایجان شرقی به ترتیب به یکهزار و ۷۰۰ نفر و ۸۰ نفر می رسید، در زمان حاضر ۴۰۰ بستری کرونایی در استان وجود دارد و تعداد فوتی های ناشی از کوید ۱۹ نیز تک رقمی است.

دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرد: هر چند شیوع ویروس کرونا در آذربایجان شرقی و آمار ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از آن در هفته های اخیر در استان به وضعیت پایداری رسیده است، اما هر گونه کم توجهی یا بی توجهی به رعایت دستورالعمل های بهداشتی می تواند به آغاز موج جدید از شیوه این ویروس مرگ بار منجر شود.

تاکنون ۱۸ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در شهرستان های اهر، مرند، شبستر و بستان آباد واقع در آذربایجان‌شرقی تایید شده است.

اردبیل

وضعیت پایدار و امیدوارکننده شیوع کرونا در استان اردبیل با کاهش مجموع افراد بستری و به صفر رسیدن آمار جان‌باختگان در شبانه روز گذشته ادامه یافت.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، در ادامه کاهش شدت شیوع کرونا در استان، آمار جان‌باختگان شیوع سه موج بیماری کرونا در این استان برای نهمین بار طی ۲ ماه اخیر صفر شد.

بنا به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از رسمی اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، مجموع جان‌باختگان کرونا در این استان طی یک سال گذشته یک هزار و ۴۰۲ نفر بوده است.

در ادامه وضعیت پایدار و روند نزولی آرام شیوع کرونا در استان اردبیل، طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند و مجموع افراد بستری همزمان در مراکز درمانی استان اردبیل طی شبانه‌روز گذشته نیز به ۱۴۷ نفر افت کرد.

با وجود وضعیت پایدار شیوع کرونا، مسئولان حوزه بهداشت و درمان استان اردبیل طی روزهای اخیر وضعیت این استان را در زمینه شیوع کرونا شکننده عنوان کرده و نسبت به شیوع موج چهارم کرونا هشدار داده‌اند.

هم‌اکنون کل استان اردبیل در زمینه شیوع کرونا در وضعیت آبی قرار دارد و هشت شهرستان بیله‌سوار، سرعین، اصلاندوز، کوثر، نیر، نمین، انگوت و گرمی در وضعیت آبی (وضعیتی بین سفید و زرد) و چهار شهرستان اردبیل، خلخال و مشگین‌شهر و پارس‌آباد در این استان در وضعیت زرد قرار دارند.

ایلام

دانشگاه علوم پزشکی ایلام درباره وضعیت کرونایی این استان اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۲ مورد مثبت جدید کرونا در استان شناسایی و مجموع مبتلایان به ۲۶ هزار و ۱۲۰ نفر رسیده اما در عین حال هیچ فوتی ناشی از کرونا در این مدت ثبت نشده است.

اکنون شهرستان دهلران در وضعیت نارنجی، ایلام، چوار، دره شهر و آبدانان در وضعیت زرد و سایر شهرستان ها در وضعیت آبی قرار دارد.

البرز

اکنون از مجموع هفت شهرستان تابعه استان البرز، پنج شهرستان زرد و ۲ شهرستان آبی کرونایی است و رییس دانشگاه علوم پزشکی این استان اعلام کرده است که ۳۳ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های این استان بستری شدند.

دکتر محمد فتحی گفت : اکنون ۲۹۸ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان تحت مراقبت پزشکی قرار دارند و با مرگ یک بیمار کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته شمار جانباختگان این بیماری از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به ۲ هزارو ۷۵۱ نفر رسیده است.

استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده ، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور در مکان های پر ازدحام مهمترین توصیه دانشگاه علوم پزشکی البرز به مردم است.

خوزستان

استان خوزستان این روزها شرایط خوبی ندارد و چندین روز است که ۱۱ شهرستان آن در وضعیت قرمز و هشت شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارد به همین دلیل محدودیت ها و ممنوعیت هایی اعمال شده تا جلوی شیوع بیشتر ویروس کرونا گرفته شود.

رییس مرکز بهداشت شرق اهواز ضمن توصیه به مسافران برای خودداری از ازدحام در فرودگاه اهواز برای انجام تست کرونا گفت: مسافران ۲۴ ساعت قبل از پرواز برای انجام تست کرونا به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

امراله مردانی اظهار داشت: افرادی که قصد سفر هوایی دارند ۲۴ ساعت قبل از مراجعه به فرودگاه به مراکز منتخب نمونه گیری شهرستان های خود مراجعه و جواب تست کرونا را دریافت کنند.

وی افزود: مرکز نمونه گیری مستقر در فرودگاه اهواز بیشتر برای مسافرانی است که به یکباره مجبور به سفر می شوند و فرصت لازم برای رفتن به مراکز درمانی را ندارند لذا برای جلوگیری از ازدحام جمعیت، بهتر است مسافران به مراکز منتخب شهرستان های خود مراجعه کنند.

رییس مرکز بهداشت شرق اهواز گفت: در ۲۴ ساعت گذشته سه هزار و ۱۰۰ تست سریع و pcr در منطقه شرق اهواز انجام شد که در نوع خود یک رکورد است.

وی اظهار داشت: در زمان حاضر مناطق پاداد، باهنر، کوی ملت و زیتکن کارمندی آلوده ترین نقاط شرق اهواز هستند که ۵۰ درصد بیماران کرونایی را به خود اختصاص می دهند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان نیز با بیان اینکه خروج وسایل ناوگان عمومی مسافربری از این استان محدودیت ندارد، گفت: ارائه گواهی تست منفی پی سی آر برای انجام سفر از سوی مسافران ناوگان حمل ونقل عمومی الزامی است.

غلامعباس بهرامی نیا اظهار داشت: با توجه به شرایط حاد شیوع نوع جهش یافته کرونا در خوزستان و ضرورت اعمال مراقبت‌های لازم مطابق تدابیر اتخاذی وزارت بهداشت، تا اطلاع ثانوی فروش بلیت و ارائه خدمات به مسافران تمامی وسایل نقلیه عمومی مسافربری اعم از اتوبوس، مینی بوس و سواری کرایه به مقاصد خارج از خوزستان علاوه بر رعایت مقررات و ضوابط ابلاغی قبل، مستلزم ارائه تست منفی PCR است.

 وی با عنوان اینکه خروج وسایل ناوگان عمومی مسافربری از خوزستان با محدودیت همراه نیست، افزود: تیم های بهداشتی برای انجام تست سریع رایگان قبل از سفر در محل پایانه های مسافربری خوزستان مستقر هستند و پاسخ این تست ها در کمتر از نیم ساعت آماده می شود.

در شهرستان دزفول نیز که اکنون در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و تاکنون ۲ مورد مثبت کرونای انگلیسی در این شهرستان تایید شده است معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری این شهرستان با اعلام بسته شدن مسیر ورودی مناطق گردشگری گفت: سفر به مناطق گردشگری سردشت و شهیون دزفول به منظور جلوگیری از شیوع کرونا ممنوع است.

علی قلطاغ ساز افزود: به علت شیوع کرونا و قرمز بودن وضعیت دزفول، برای جلوگیری از سفر گردشگران به مناطق گردشگری این شهرستان تیم های بازرسی در مبادی ورودی بخش های سردشت و شهیون مستقر شدند.

وی همچنین افزود: ورودی آرامستان‌های دزفول نیز مسدود شده است ضمن اینکه آیین نماز جمعه نیز این هفته در شهرستان دزفول برگزار نمی شود و مساجد نیز تا اطلاع ثانوی امکان برگزاری نماز جماعت و هرگونه مراسم را ندارند.

 خراسان رضوی

کرونای انگلیسی که هفته گذشته با ابتلای مردی ۷۰ ساله به استان خراسان رضوی رسیده بود امروز و با انتشار آخرین آمار، به ۱۴ نفر افزایش یافت البته دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره وضعیت این افراد اعلام کرد که حال عمومی مبتلایان به ویروس کرونای انگلیسی در خراسان رضوی رو به بهبود است و ۲ نفر از آنان در بیمارستان تحت معالجه قرار دارند و بقیه در منزلشان قرنطینه هستند.

این دانشگاه همچنین توصیه کرده است که با توجه به در گردش بودن ویروس کرونای انگلیسی تنها راهکار پیشگیری از آن رعایت دستورالعمل های بهداشتی شامل فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، اجتناب از حضور در دورهمی‌ها و بهداشت دست است.

فارس

پس از چندین ماه‌ که شمار بیماران کووید ۱۹ به زیر ۱۰۰ نفر رسیده بود امروز با اعلام سه رقمی شدن بیماران بد حال زنگ خطر شیوع این بیماری بار دیگر به صدا درآمد.

هم اکنون مجموع بیماران بستری مثبت و مشکوک دارای علایم در بیمارستان‌های این استان، ۵۳۵ نفر است که از این تعداد، ۱۰۵ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

همچنین با جان باختن سه نفر دیگر در اثر این بیماری در روز گذشته (سیزدهم اسفندماه ۹۹) تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون در استان فارس به سه هزار و ۲۶۶ نفر رسیده است.

مسوولان هشدار داده اند که حضور در میهمانی و تجمع‌ها به ویژه دورهمی‌های خانوادگی، مراکز خرید و پُرتردد و نیز رعایت نکردن توصیه‌های بهداشتی موجب افزایش این بیماری می‌شود.

لرستان

بر اساس آخرین اطلاعات تاکنون هیچ مورد مشکوکی از ابتلای به ویروس کرونا انگلیسی در شهرستان بروجرد مشاهده و گزارش نشده است.

تاکنون ۱۱ هزار و ۲۳۵ نفر در این شهرستان به ویروس کرونا مبتلا شده و ۳۰۵ نفر بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرده‎‌اند.

شبکه بهداشت و درمان بروجرد نیز بار دیگر تاکید کرده است که با توجه به افزایش محسوس موارد ابتلا در شهرستان، رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان مهمترین راه پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ است و برای جلوگیری از تشدید کرونا ویروس از هرگونه تجمع، ترددهای غیرضروری اجتناب و در محیط‌های مسقف از تهویه مناسب فضا استفاده شود.

براساس اعلام معاونت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد استانی شهرستان های خرم آباد، بروجرد، الیگودرز، کوهدشت، پلدختر، دلفان و سلسله، دورود و ازنا در وضعیت زرد و رومشکان و چگنی در وضعیت آبی شیوع کرونا قرار دارند.

همدان

از استان همدان هم خبری منتشر شده مبنی بر اینکه با فوت سه نفر دیگر از مبتلایان قطعی کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع متوفیان کرونا در این استان از ابتدای اپیدمی تاکنون به یک هزار و ۵۳۰ نفر رسید.

همچنین با شناسایی ۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع موارد مثبت بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در استان به ۱۰ هزار و ۵۱۴ نفر رسیده است.

اکنون شهرستان اسدآباد در وضعیت آبی و ۹ شهرستان دیگر استان همدان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد و بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان همدان شرکت در اجتماعات با ۶۱.۴ درصد، تماس درون خانگی ۳۲ درصد، مسافرت چهار درصد و رعایت نکردن فاصله گذاری فیزیکی در محیط کاری ۲.۶ درصد عامل  شیوع و ابتلا به ویروس کرونا در این استان است.

عناوین دیگر خبرهای کرونایی امروز 

–  ۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در خوزستان اختصاص یافت.

–  ۲۵۰ دوز واکسن کرونا برای سالمندان مقیم مراکز زیرپوشش بهزیستی به استان خراسان رضوی رسید.

– حدود ۱۰ هزار نفر از جانبازان و جامعه ایثارگری استان خراسان رضوی در گروه‌های پرخطر در صف دریافت واکسن کرونا قرار گرفته‌اند.

– تاکنون یکهزار و ۷۰۰ دُز واکسن کرونا در آذربایجان‌شرقی تزریق شده است.

– واکسن کرونا به جانبازان قزوینی تزریق می‌شود.

آخرین وضعیت کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و۶۶۵ هزار و۱۰۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶۰ هزار و ۴۳۱  نفر رسیده است.

سیما سادات لاری افزود: از دیروز تا امروز ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هشت هزار و ۴۰۴‌نفر بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۰۹‌ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۶۵ هزار و ۱۰۳‌ نفر رسید.

وی توضیح داد: ۲۴ ساعت گذشته، ۷۸ نفر بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۰ هزار و ۴۳۱‌ نفر رسید.

لاری گفت: تاکنون یک میلیون و ۴۲۰ ‌هزار و ۹۵۸ ‌نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. سه هزار و ۷۶۰ ‌ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت افزود: تا کنون ۱۱ میلیون و ۹۲ هزار و ۹۰۰‌آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی گفت: اکنون ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

x

این مطالب را نیز ببینید!

یک‌هزار میلیارد تومان تجهیزات پزشکی برای استان همدان خریداری شده است

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از ایرنا، دکتر «رشید حیدری‌مقدم» روز پنج شنبه در ...