پیشتازی تهران در تابستانه کتاب/تهرانی‌ها چقدر کتاب خریدند؟

پیشتازی تهران در تابستانه کتاب/تهرانی‌ها چقدر کتاب خریدند؟

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۳ - ۱۰:۳۳

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ با فروش  ۲۷۰ هزار و ۶۴ نسخه کتاب به ارزش ۱۵ میلیارد و ۷۶۷ میلیون و ۷۰۹ هزار و ۴۷ تومان  وارد پنجمین روز شد. در این مدت از ۹۷۴ کتاب‌فروشی عضو، ۹۲۶ کتاب‌فروشی، کتاب فروختند.بررسی‌ها نشان می‌دهد، درسه روز پایانی طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰، برخی شاخص‌های آماری تغییراتی داشته‌اند. ورود فروشگاه «بو‌کتاب» بندر‌عباس به گردونه رقابت و قرار گرفتن در جایگاه ششم «پرفروش‌ترین کتابفروشی‌ها براساس تعداد کتاب» از مصادیق این تغییر است.

دنیای کتاب قم، همچون روز‌های قبل در جایگاه نخست ایستاده اما کلبه کتاب جهرم، با یک پله صعود جایگاه دوم را از فرازمند رشت گرفت. دیگر کتاب‌فروشی‌ استان قم یعنی جم، در رتبه پنجم قرار دارد. پاتوق کتاب اراک، پاتوق کتاب شیراز، پردیس کتاب اصفهان و شهر کتاب مشهد چهار کتاب‌فروشی‌ دیگر این شاخص هستند.شاخص پرفروش‌ترین استان‌ها براساس تعداد کتاب نیز از تداوم صدر‌نشینی استان تهران حکایت دارد. ۱۶۲ کتاب‌فروشی‌ استان تهران در این مدت بیش از ۴۲ هزار نسخه کتاب فروختند. خراسان رضوی، اصفهان، قم و فارس با اختلاف در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

همانند رو‌ز‌های گذشته پنج کتاب‌فروشی‌ دیگر این شاخص آماری از استان‌های گیلان، آذربایجان شرقی، خوزستان، مازندران و کردستان هستند که با اختلاف‌های اندک ردیف انتهایی این بخش را تشکیل داده‌اند.تهران با  فروش بیش از دو میلیارد تومانیِ ۱۶۲ کتاب‌فروشی عضو طرح رتبه نخست «پرفروش‌ترین استان‌ها براساس مبلغ فروش» را همچون روز‌های گذشته در اختیار دارد.

استان اصفهان با ۹۳ کتاب‌فروشی و بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان فروش در رتبه دوم قرار گرفته است و در فاصله اندک خراسان رضوی قرار دارد.

رتبه سوم با اختلاف محسوس و رقم فروش بیش از یک میلیارد و ۱۶۴ میلیونی به استان قم با ۸۳ کتاب‌‌‌فروشی اختصاص دارد. فارس، کردستان، آذربایجان شرقی،  گیلان، مازندران و خوزستان در رتبه‌های بعدی این شاخص قرار دارند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

13 + 6 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو گشایش یافت

مراسم افتتاحیه سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو امروز جمعه (دوم مهرماه ۱۴۰۰) با حضور ...