پیش‌بینی برداشت بیش از ۱۵ هزار تن پسته از باغات استان مرکزی

پیش‌بینی برداشت بیش از ۱۵ هزار تن پسته از باغات استان مرکزی

زمان انتشار : 1401/07/06 - 12:01

ایسنا/مرکزی مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از برداشت بیش از ۱۵ هزار تن پسته از باغات این منطقه خبر داد.

علی اصغر زارعی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به وجو برخی مزیت های نسبی در بعضی از مناطق استان و در مقابل، بحران خشکسالی، یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی کشت و پرورش ارقام اقتصادی با نیاز آبی کم است که در این راستا درخت پسته یکی از درختان دارای تحمل نسبت به شوری و مقاوم به کم آبی است.

وی  افزود: با توجه به مطالعات صورت گرفته، منطقه زرندیه و ساوه و سایر شهرستان های استان از شرایط اقلیمی مناسبی جهت توسعه باغات پسته برخوردار است و در سال های اخیر کشاورزان شهرستان نیز توجه ویژه ای به کشت و پرورش این محصول داشته اند و هر سال شاهد افزایش سطح کشت این محصول در منطقه هستیم .

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: در حال حاضر تنها منطقه کشت و پرورش پسته در استان مرکزی، شهرستان زرندیه است که از این حیث این شهرستان قطب تولید محصول پسته محسوب می شود.

زارعی با اشاره به حدود ۱۴۳۰۰ هکتار سطح کشت باغات پسته بیان کرد: از این سطح، ۲۱۰۰ هکتار نابارور و ۱۳۲۰۰ هکتار بارور است، زمان برداشت پسته در استان اواسط شهریور ماه تا پایان مهرماه است.

مدیر باغبانی سازمان بیان کرد: از هر هکتار باغ پسته بارور به طور متوسط حدود ۱۳۰۰  کیلوگرم محصول خشک برداشت می شود و محصول برداشت شده بلافاصله به ترمینال های ضبط پسته و سطح استان منتقل و پس از پوست گیری، خشک کردن و درجه بندی محصول خشک بدست می آید که در بازارهای داخل و خارج از کشور به فروش می رسد.

وی با اشاره به ارقام پسته منطقه گفت: عمده ارقام پسته کشت شده در منطقه، ارقام احمد آقایی، اکبری و کله قوچی هستند که با توجه به اقلیم خاص منطقه زرندیه و ساوه و خاک حاصلخیز آنها، محصولی با مغز سبز و کیفیت بسیار عالی بدست می آید.

مدیر امور باغبانی استان مرکزی افزود: با توجه به کیفیت باغات پسته استان و کیفیت محصول تولیدی، بیش از ۶۰ درصد از محصولات قابلیت صادراتی دارند که به کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی صادر می شوند. حدود هزار هکتار از باغات پسته استان دارای گواهی ارگانیک از شرکت BCS آلمان بوده و تحت نظارت آن شرکت تولید انجام می دهند که با قیمتی حداقل ۴۰ درصد بیشتر از محصولات معمولی به کشورهای اروپایی صادر می شود.

انتهای پیام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

پیشنهاد تهیه سند جامع مالیاتی عادلانه

دبیر ستاد اقتصادی دولت پیشنهاد تهیه سند جامع مالیاتی عادلانه را مطرح کرد و گفت: ...