مطالعه‌ و کنکاش در تجربه‌ بزرگان راهگشای ارزشمندی در زندگی انسان است

مطالعه‌ و کنکاش در تجربه‌ بزرگان راهگشای ارزشمندی در زندگی انسان است

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۰۲ - ۱۹:۳۰

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در خوزستان، مهناز فتاحی در دوازدهمین نشست انجمن نویسندگان نوجوان صبا مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کلان‌شهر اهواز -که به‌صورت مجازی برگزار شد- در مورد قدم‌های اول داستان‌نویسی و تفاوت‌های میان گونه‌های خاطره و داستان توضیح داد: وجه تمایز میان خاطره و داستان شیوه‌ روایت و استفاده از عناصر کلیدی داستانی است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمانشاه کنترل سرعت و روند روایت هنگام نوشتن یک داستان را ضروری دانسته و بیان کرد: علاوه بر کنترل سرعت در زمان نوشتن باید تلاش کنیم از پرداخت به عناصر و جزئیات داستانی غافل نشویم.

نویسنده کتاب «فرنگیس» اضافه کرد: زبان داستان باید صمیمی و قابل درک باشد و مخاطب بتواند به‌راحتی با آن ارتباط بگیرد.

وی تأکید کرد: در متن داستان باید جملات همخوانی داشته باشند و سادگی، روان‌بودن و صمیمیت خویش را از دست ندهند.

مولف «قلب کوچک سپهر» ضمن ضروری‌دانستن پرداختن به زمان، مکان و شخصیت‌پردازی مناسب در داستان ادامه داد: یک نویسنده زمانی از عهده‌ شخصیت‌پردازی برمی‌آید که خواننده بتواند با چشم درونی و تصورات ذهنی، شخصیت را ببیند و با آن ارتباط برقرار کند.

این نویسنده و پژوهشگر ادبیات پایداری با بیان اینکه جنگ بخشی از تاریخ سرزمین ما است، عنوان کرد: نوشتن در مورد موضوع دفاع مقدس، باعث زنده‌نگه‌داشتن یاد و خاطره‌ سلحشوران می‌شود.

فتاحی در ادامه استفاده از نمادها برای انتقال پیامِ داستان را دارای اهمیت خواند و از عدم تعادل، گره‌افکنی، کشمکش و گره‌گشایی، به‌عنوان عناصر الزامی داستان یاد کرد.

وی در پایان با تاکید به داستان‌نویسان نوجوان توصیه کرد: نوجوانان سعی کنید که همیشه با کتاب دوست باشید؛ زیرا تجربه ثابت کرده است که مطالعه‌ و کنکاش در تجربه‌ بزرگان از طریق خواندن می‌تواند راهگشای ارزشمندی در زندگی انسان باشد.

در این نشست، فاطمه نصیری راسفندی، سارا دین‌پرست، روژان رستمی و سوفیا رضایی، از جمله اعضای نوجوان کانون خوزستان به اشتراک‌گذاری و خوانش داستان‌های خود پرداختند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

19 − یازده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

فراخوان مقالات همایش بین‌المللی «انسان‌شناسی در حکمت ابن‌سینا»

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کمیته علمی همایش از ...