محققان: آتش‌فشان‌های مریخ فعال هستند

محققان: آتش‌فشان‌های مریخ فعال هستند

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۰۸:۴۸

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌میل، محققان دانشگاه آریزونا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از نظر زمین شناسی آتشفشان‌های مریخ می‌توانند فعال باشند که این موضوع احتمال این امر که میکروب‌ها ۳۰ هزار سال گذشته در مریخ زندگی می‌کردند را افزایش می‌دهد.

دانشمندان تصاویر ماهواره‌ای منطقه «Elysium Planitia» از سیاره سرخ را بررسی کردند و در تصاویر شواهدی از فعالیت آتشفشانی و فوران در ۵۰ هزار سال گذشته را یافتند.

«آزمایشگاه ماه و سیاره دانشگاه آریزونا و موسسه علوم سیاره» رسوبات آتشفشانی ناشناخته‌ای را در تصاویر ماهواره ای این سیاره کشف کردند.

محققان دانشگاه آریزونا می‌گویند این شواهد کاملاً احتمال وجود فعالیت آتشفشانی در مریخ  و شرایط قابل سکونت در زیر سطح مریخ را افزایش می‌دهد.

تیم تحقیق گفت این تصاویر شواهدی از فوران در ۵۰ هزار سال گذشته در منطقه «هامونه الیسیوم »حدود یک هزار مایلی کاوشگر اینسایت ناسا را نشان می‌دهد.

بیشتر  دیده‌های این چنینی در سیاره سرخ بین سه تا چهار میلیارد سال پیش اتفاق افتاده؛ فوران‌های کوچکتر در مکان‌های دیگر نیز تا سه میلیون سال پیش ادامه داشته است.

انتهای پیام/


پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

بیست − 14 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

ساخت اتوبوس هوایی خودران با ظرفیت ۴۰ نفر+فیلم

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس ...