قبل از خرید فرش ماشینی پاسخ این سوالات را بدانید

فرش یکی از اجزای مهم برای دکوراسیون خانه است که طرح و کیفیت آن باید با چیدمان خانه هماهنگ باشد. فرش‌های ماشینی از دهه ۴۰ الی ۵۰ شمسی وارد بازار ایران شده‌اند که در زمان کوتاهی توانسته‌اند متقاضیان زیادی را به خود جذب نمایند. فرش‌های ماشینی در اوایل تولید از نخ بی سی اف تولید می‌شدند که پس از گذشت زمان و با پیشرفت تکنولوژی، فرش‌های ماشینی از نخ‌های دیگری مانند اکرلیک، پلی استر و پلی پرولین  به تولید رسیدند. زمان خرید فرش ماشینی حتماً به تراکم آن‌ها توجه داشته باشید؛ چراکه فرش با تراکم بالا از کیفیت بهتری برخوردار است. باتوجه به نکات خرید فرش ماشینی می‌توانید یک فرش اصیل و باکیفیت را برای دکوراسیون خود برگزینید. بهتر است قبل از خرید فرش ماشینی پاسخ سوالات را بدانید و از کارشناسان آقای فرش کمک بگیرید.

انواع فرش های ماشینی کدام هستند؟

فرش ماشینی از زمانی که وارد بازار شده تا به امروز دستخوش تغییرات بسیاری گردیده و به همین دلیل در حال حاضر تنوع و کیفیت فرش‌های ماشینی قابل توجه هستند. به‌طور کلی فرش‌های ماشینی به گروه‌های مختلفی تقسیم شده‌اند که عموما شامل فرش ۵۰۰ شانه، فرش ۷۰۰ شانه، فرش ۱۲۰۰ شانه، فرش ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰ شانه می‌شوند که هر کدام از آن‌ها در سایز و ظاهری متنوع به بازار عرضه می‌گردند. قیمت این نمونه از فرش‌ها نسبت به قالی‌های دستباف بسیار مناسب‌تر بوده، به همین دلیل توانسته‌اند تا حد زیادی جایگزین فرش دستباف شوند.

توجه داشته باشید که فرش ماشینی به چند گروه تقسیم شده که شامل فرش‌های اکریلیک، پلی استر، پلی پرولین، پشمی می‌شوند که هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب منحصربه‌فرد خود را دارند. همچنین فرش ماشینی براساس نقشه و طرح‌هایی همانند فرش دستباف به بازار عرضه می‌گردد. برای تولید فرش‌های ماشینی معمولاً از طرح‌های سنتی و اصیل، مدرن، فانتزی و… استفاده می‌کنند. فرش‌های ماشینی از جنس الیاف و نخ هستند که اغلب در بیشتر فرش ماشینی کلاسیک از نخ اکریلیک و پلی  استر استفاده می‌نمایند.

این نمونه از فرش‌ها از انعطاف‌پذیری خوبی برخوردار بوده و سرعت بافت آن‌ها بسیار بالا است. فرش ماشینی در سایزهای مختلفی به تولید می‌رسد که شامل عموما فرش‌های ۴متری، ۶ متری، ۹ متری، ۱۲ متری، ۲۴ متری می‌شوند. طول عمر فرش‌های ماشینی بسیار زیاد است، مخصوصاً اگر از تراکم بالایی برخوردار باشند. تمامی این موارد از جمله نکات خرید فرش ماشینی به حساب می‌آیند.

قبل از خرید فرش ماشینی پاسخ این سوالات را بدانید

فرش های ماشینی پشمی چه ویژگی دارند؟

فرش‌های ماشینی پشمی، از پشم طبیعی تشکیل شده‌اند که نخ تار آن‌ها کاملاً از نوع پنبه است. برای تولید این نوع فرش‌ها صددرصد از نخ‌های پشمی استفاده می‌شود. فرش‌های پشمی از مقاومت بالایی برخوردار هستند الیاف این نمونه از قالی‌ها بسیار نرم و لطیف بوده و برای مکان‌های پررفت‌وآمد مناسب است. از ویژگی‌های فرش پشمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • الیافی نرم و بادوام که معمولاً غیرحساسیت هستند.
 • در اثر رفت‌وآمد زیاد در برابر تغییر حالت از خود مقاومت نشان می‌دهد.
 • در برابر سرما و گرما عایق مناسبی برای کف منزل است.
 • رطوبت را جذب می‌کند ؛ به همین دلیل برای مکان‌های مرطوب مناسب نخواهد بود.
 • ●        فرش پشمی ماشینی از قیمت بسیار مناسب تری نسبت به دستبافت برخوردار است.

فرش های ماشینی آکریلیک چه ویژگی دارند؟

یک از پرفروش‌ترین فرش‌های ماشینی در سطح بازار مربوط به فرش ماشینی آکریلیک می‌شود؛ چراکه نخ اکریلیک سبک و گرم است؛ به همین منظور می‌تواند یک گزینه مناسب برای بافت فرش‌های ماشینی باشد. توجه داشته باشید که الیاف آکریلیک همانند الیاف طبیعی پشم است. از ویژگی‌های مهم این نوع فرش‌ها می‌توان به رنگ‌پذیری خوب آنها اشاره کرد. همچنین این نمونه از فرش‌ها از ظاهر و نقش زیبا  و متنوعی برخوردار هستند؛ به همین دلیل بسیاری از افراد این نمونه فرش‌ها را می‌پسندند.

فرش ماشینی آکریلیک در برابر شست‌وشو مقاومت بالایی داشته و در برابر نور خورشید و لک شدن نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. از دیگر مزایای این نوع فرش‌ها می‌توان به مقاومت در برابر آلودگی، کپک، رنگ پریدگی، رطوبت و… اشاره کرد. از ویژگی‌های بارز این نوع فرش‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • لطافت و نرمی بسیار بالا
 • برخورداری از پرز
 • ظاهری زیبا و منحصربه‌فرد در طرح و رنگ‌های مختلف
 • ماندگاری و مقاومت بالا در برابر رطوبت و تغییر رنگ
 • حساسیت‌زا برای برخی از افراد، به‌دلیل داشتن پرز
 • نخ اکریلیک از نوع الیاف مصنوعی است.
قبل از خرید فرش ماشینی پاسخ این سوالات را بدانید

فرش های ماشینی پلی استر چه ویژگی دارند؟

به‌دلیل گران بودن نخ ابریشم برای تولید فرش‌های ماشینی از ابریشم مصنوعی با الیاف پلی استر استفاده می‌کنند. فرش‌های پلی استر انواع مختلفی داشته که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها مربوط به گبه ماشینی است که نسبت به گبه دستبافت ظاهری درخشان‌تر دارد. فرش‌های پلی استر بسیار شبیه به فرش‌های دستباف هستند؛ اما ظاهر این نوع فرش‌ها شفاف‌تر و درخشان‌تر از فرش‌های دستباف به نظر می‌رسد.

فرش‌های پلی استر ماشینی به هیچ عنوان پرز نمی‌دهند و به‌دلیل جنسی که دارند در برابر آلودگی و لک شدن مقاومت خوبی از خود نشان خواهند داد. این نمونه فرش‌ها بهترین گزینه برای کودکان به حساب می‌آیند؛ زیرا در تولید این نمونه از فرش‌ها از ترکیبات ضدباکتریال و ضدحساسیت استفاده می‌شود. از ویژگی‌های فرش پلی استر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت رنگ‌پذیری بسیار بالا و ظاهری درخشان و زیبا دارند.
 • نسبت به کیفیتی که دارند از قیمت خوبی برخوردار هستند.
 • در برابر گردوغبار و آلودگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.
 • در مدت زمان استفاده هیچ‌گونه پرزی نخواهند داد.
 • دارای بافت نرم و لطیف هستند و هیچ‌گونه حساسیتی برای پوست ایجاد نمی‌کنند.
 • طول عمر بالایی دارند و به‌خوبی می‌توانند ظاهر خود را حفظ کنند.
 • شست‌وشوی آنها بسیار آسان است و در برابر مواد شوینده هیچ‌گونه تغییری نمی‌کنند.

فرش های پلی پروپلین چه ویژگی دارند؟

الیاف پلی پروپلین نوعی دیگر از الیاف ارزان قیمت مصنوعی است که برای تولید فرش‌ به کار می‌رود. از این نوع الیاف بیشتر برای فرش ماشینی مدرن و فانتزی استفاده می‌شود؛ چراکه فرش‌های پلی پروپلین در برابر نقش‌پذیری و رنگ‌پذیری مقاوم هستند. این نمونه از فرش‌ها در برابر ضربه، رطوبت، شست‌وشو و لکه مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. از جمله ویژگی‌های این نوع فرش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • رطوبت را به خود جذب نمی‌کنند.
 • در برابر تابش نور خورشید و شست‌وشو تغییر رنگ نخواهند داد.
 • در مدت زمان کوتاهی خشک می‌شود.
 • نسبت به دیگر فرش‌های ماشینی از قیمت ارزان‌تری برخوردار است.
 • ●        لک‌های روغنی و آلودگی را به خود جذب می‌کند.
 • انعطاف‌پذیری آن‌ها نسبت به سایر فرش‌های ماشینی ضعیف‌تر است.

سخن پایانی

امروزه فرش‌ ماشینی طرفداران بیشتری را نسبت به فرش‌های دستباف به خود جذب کرده؛ چراکه این نمونه از فرش‌ها از نظر ظاهر، رنگ‌پذیری، انعطاف‌پذیری، اندازه و… بسیار متنوع هستند و قیمت پایین تری دارند. نحوه نگهداری و شست‌وشوی فرش‌های ماشینی نسبت به فرش‌های دستباف بسیار آسان‌تر است. تمامی این موارد را می‌توان به عنوان نکات خرید فرش ماشینی در نظر داشت. از محبوب‌ترین و بهترین فرش‌ ماشینی می‌توان به نوع آکریلیک و پلی استر اشاره کرد که نسبت به دیگر فرش‌ها قیمت بالاتری نیز دارند. بهتر است پیش از انتخاب فرش به تمامی نکات خرید این فرش توجه داشته باشید. آقای فرش برای خرید آسان مشتریان خود، گزینه فروش فرش دم قسط را برای مشتریان در نظر گرفته تا هر کس با هر بودجه‌ای بتواند از این مجموعه خرید نماید.

دکمه بازگشت به بالا