غارها نماد زندگی انسان در دامان طبیعت هستند

غارها نماد زندگی انسان در دامان طبیعت هستند

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۱۱:۲۲

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از روز جمعه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کیومرث کلانتری در پیامی به این مناسبت افزود: این زیستگاه های منحصر به فرد اگرچه نخستین سکونتگاه و مأمن انسان ها در طول تاریخ بشری بوده اما در طول تاریخ حیات پیوسته میزبان تنوع شگفت انگیزی از زیستمندان کره زمین بوده و هستند و ارزش طبیعی آنها به دلیل شکل گیری ساختارهای متنوع زمین شناسی در میلیون ها سال کم نیست.

وی اظهار داشت: همین ویژگی های منحصر به فرد است که غارها را از لحاظ تاریخی، فرهنگی، گردشگری و زیست شناسی و زمین شناسی، در نگاه بشر همچون آزمایشگاهی جذاب از رشته های به هم تنیده علوم مختلف می کند و چه بسا افراد ناآگاهی که با ورود بی رویه و دست درازی به حریمش آن را مورد تخریب و آسیب قرار می دهند.

کلانتری افزود: زیستمندان غار، اگرچه خود ارزشمند و حائز اهمیت هستند، اما ارتباط آن ها با بیرون از غار و خدماتی که به اکوسیستم ارائه می کنند، فراوان ومثال زدنی است.

وی گفت: همه این مسائل ما را به یک اصل حیاتی در زمینه غارها رهنمون ساخته و آن اهمیت اصولی بودن مراحل “اکتشاف، شناخت و حفاظت” از غارهاست که در قالب شعار سال جهانی غار نمود پیدا کرده است.

از همین روست که اتحادیه بین المللی غارها ۲۰۲۱ را به عنوان سال جهانی کارست و غار معرفی کرده است تا توجه همگان را به حفاظت موثر از این بخش پنهان و تاثیر گذار کره مسکونی معطوف دارد.

وی گفت: غارها به همان اندازه که با اهمیت هستند، زیستگاه هایی حساس و شکننده محسوب می شوند که با کمترین تغییرات دچار آسیب ها و مخاطرات جدی می شوند. رفتار مسئولانه ما در قبال این شگفتی های خلقت و طبیعت، علاوه برحساسیت و تلاش نهادهای مسئول، در فعالیت های خودانگیخته ای نظیر گردشگری، غارپیمایی و  غارنوردی، باید در راستای حفاظت حریم غار و زیستگاه شکننده آن باشد.

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از ایرنا، دوم مهرماه به همت انجمن غارشناسی ایران با هدف حفاظت از غارها به عنوان روز «غار پاک» شناخته می‌شود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

15 − 10 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت منصوب شد

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از ایرنا از وبدا، در حکم بهرام عین ...