شورای راهبردی مجموعه جهانی باغ فین تشکیل می‌شود

شورای راهبردی مجموعه جهانی باغ فین تشکیل می‌شود

زمان انتشار : 1401/09/14 - 20:51

ایسنا/اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان کاشان، از تشکیل شورای راهبردی مجموعه جهانی باغ فین در راستای حفظ و نگهداری این مجموعه تاریخی با حضور متخصصان حوزه‌های مرتبط خبر داد.

احمد دانایی‌نیا، امروز(دوشنبه، ۱۴ آذر) در نشست تخصصی «طوفان و تأثیرات مخرب آن بر درختان کهنسال باغ فین»، اظهار کرد: اقدام‌هایی جهت مقاوم‌سازی و مهار درختان، تسلیح خاک و تأثیر بادشکن‌ها، تنظیم زمان آبیاری، فرآیند فیزیولوژیکی درختان باغ و همچنین اصلاح ژن بذر انجام شده است. 

وی تصریح کرد: درخت سرو ریشه‌ای به قدمت تاریخ دارد و دو نژاد درخت سرو که به عنوان سرو شیرازی و سرو نقره‌ای شناخته شده دارای طول سن بیوزیستی زیادی است و می‌تواند بهترین گزینه برای جایگزینی درختان آسیب دیده و مسن در فضای سبز مجموعه جهانی باغ فین کاشان باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان کاشان، افزود: مدیریت آبیاری و سلامت درختان برای افزایش طول عمر بیوزیستی و جلوگیری از سرعت پوسیدگی درختان تأثیرگذار است و با توجه به پژوهش‌های انجام شده در بازه زمانی اواخر فصل بهار آثار این دو مؤلفه بر بهبود وضعیت تغذیه درختان مشهود بوده است.

دانایی نیا گفت: در آینده نزدیک با همکاری دانشگاه کاشان مکانی در باغ شرافتی تحت عنوان مرکز مطالعاتی باغ تاریخی فین، با هدف انجام پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی راه‌اندازی خواهد شد که هدف از آن، نگهداری و حفظ بیشتر این مجموعه جهانی با رویکرد آکادمیک و علمی است.

وی افزود: مجموعه جهانی باغ فین، نمونه بارز یکی از زیباترین باغ‌های ایرانی است که ۱۵ آذر سال ۱۳۱۴ در فهرست آثار ملی و تیرماه سال ۱۳۸۹ به همراه هشت باغ ایرانی دیگر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از ایسنا، نشست تخصصی «طوفان و تأثیرات مخرب آن بر درختان کهنسال باغ فین» در آستانه هشتاد و هفتمین سالروز ثبت باغ فین در فهرست آثار ملی با حضور متخصصان و پژوهشگران دانشگاهی برگزار شد.

انتهای پیام

x

این مطالب را نیز ببینید!

سردترین نقاط زمین را بشناسید

در اواسط ماه ژانویه دمای شهر «یاکوتْسک» واقع در شرق سیبری به منفی ۵۰ درجه ...