شعار «یک کتاب یک امت» به یک‌ گفتمان بین‌المللی تبدیل شده است

شعار «یک کتاب یک امت» به یک‌ گفتمان بین‌المللی تبدیل شده است

زمان انتشار : 1400/12/07 - 21:51

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) نشست خبری سی و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران صبح امروز هفتم اسفندماه با حضور حمید مجیدی‌مهر، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و‌ امور خیریه و رئیس ستاد برگزاری مسابقات برگزار شد.

مجیدی‌مهر با اشاره به شعار مسابقات «یک کتاب یک امت» گفت:‌ شاید ‌زمانی که ویروس کرونا در دنیا در حال سرایت بود و بسیاری نسبت به موضوعات مختلف ابهام داشتند، به این موضوع فکر نمی‌کردند که می‌شود ‌مسابقات قرآن را با عظمت برگزار کرد بدون اینکه شرکت‌کننده حضور داشته باشد. امروز سازمان اوقاف مفتخر به برگزاری سه دوره مسابقات سراسری و بین‌المللی قرآن در شرایط کرونایی است. مسابقاتی که به صورت غیر حضوری برگزار شده و تجربه آن در اختیار بسیاری از نهادها و دستگا‌ه‌های داخلی قرار گرفته و برخی کشورها نیز خواستار دانش آن شده‌اند.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای رفع نواقص احتمالی افزود: ستاد این دوره از مسابقات بین‌المللی قرآن با هم‌افزایی وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور از فروردین‌ماه کار خود را آغاز کرد و در سازمان اوقاف استقرار یافت. در گذشته در این زمینه پراکندگی ‌وجود داشت و تقریباً هر کدام از دستگاه‌هایی که مسابقات بین‌المللی برگزار می‌کردند اقدام به تشکیل یک ستاد مجزا کرده و هر کدام با شرکت‌کنندگان و کشورهای مبدأ ارتباط می‌گرفتند. یکی از کارهای خوب در دوره سی و هشتم جلوگیری از این تشتت بوده است. امسال دعوتنامه‌ها به صورت واحد به نمایندگی‌های سیاسی ایران در ۹۰ کشور ارسال شد. برخی کشورها نمایندگانی را معرفی کردند که در سطح بالایی نبودند، اما ما برای بالا ماندن سطح مسابقات از آن کشورها درخواست کردیم تا نمایندگان دیگری را معرفی کنند. بر همین اساس می‌توانیم ادعا کنیم که در فینال مسابقات سطح کیفی تلاوت‌ها نسبت به سال‌های قبل رشد خوبی پیدا کرده است.

به گفته وی، از ابتدای تیرماه دعوتنامه‌ها ارسال شد و‌ اواخر شهریورماه پس از برگزاری یک پایش اولیه از شرکت کنندگان تعداد افرادی که حائز حضور در مسابقات شناخته شدند به ۱۹۰ شرکت‌کننده از ۶۹ کشور دنیا رسیدیم. مرحله مقدماتی در دی‌ماه سال جاری با حضور فیزیکی داوران ایرانی و حضور مجازی داوران خارجی به صورت مجازی برگزار شد. برای اعلام نتایج این مرحله حدود دو هفته آثار را مورد ارزیابی قرار دادیم تا در نهایت به ۶۲ شرکت‌کننده از ۲۹ کشور دنیا رسیدیم.

مجیدی‌مهر با اشاره به اینکه کار ضبط تلاوت‌های شرکت کننده‌های حاضر در این مرحله روزهای ۲۳ و ۲۴ بهمن‌ماه انجام شد، یادآور شد: در رشته قرائت تحقیق و ترتیل هر کدام از شرکت کنندگان با حضور در نمایندگی‌های سیاسی ایران در کشور خود اقدام به ضبط تلاوت کردند. در رشته حفظ نیازمند این بودیم که از طریق ارتباط زنده فرایند پرسش و‌ پاسخ را انجام دهیم و همان لحظه هم ضبط شود. لذا این موضوع مقداری پرزحمت بود، چرا که هم به لحاظ ارتباطی باید بستر مطلوب فراهم می‌شد و هم افق زمانی کشور مبدأ مورد توجه قرار می‌گرفت، لذا این ‌موضوع باعث شد برای ضبط رشته حفظ ستاد مسابقات فعالیت شبانه‌روزی داشته باشد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با اشاره به اینکه در این دوره یک هفته قبل از آغاز مسابقات تمام فایل‌های تصویری شرکت‌کنندگان دریافت شده و فرایند تدوین نیز بر روی آن صورت گرفته است، گفت: امسال در معرفی کشورها تغییراتی ایجاد شده و ‌بیشتر به ‌موضوعات اسلامی،‌ ‌دینی و قرآنی کشورها پرداخته شده است.

وی همچنین به رشته‌های این دوره از مسابقات اشاره کرد و افزود: در این دوره مسابقات شاهد برگزاری سی و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن در دو بخش آقایان و بانوان هستیم. در بخش آقایان مسابقات در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل و حفظ کل قرآن و در بخش بانوان نیز صرفاً در رشته حفظ کل قرآن برگزار می‌شود. همچنین هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانش‌آموزان جهان اسلام در دو بخش دختران و پسران و در رشته‌های قرائت تحقیق و حفظ کل قرآن برگزار می‌شود. پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان جهان اسلام نیز در دو بخش بانوان و آقایان و تنها در رشته حفظ کل قرآن برگزار خواهد شد.

مجیدی‌مهر درباره اهداف برگزاری مسابقات توضیح داد: مسابقات بهانه‌ای برای انس‌ با قرآن‌ مجید است، این اولین نیت ما از برگزاری هر رویداد قرآنی است. ارتباط مسلمانان در نقاط مخالف دنیا و ‌ایجاد زمینه مناسب برای همبستگی‌ بین امت اسلامی از دیگر اهداف برگزاری این مسابقات است. همانطور که گفته شد شعار این مسابقات «یک کتاب یک امت» است و این شعار به همت مسابقات بین‌المللی قرآن در حال حاضر به یک‌ گفتمان بین‌المللی تبدیل شده و مورد تأکید شرکت‌کنندگان خارجی نیز هست.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در مورد جزئیات زمانی مسابقات، گفت: افتتاحیه این دوره از مسابقات ساعت ۱۹ ‌نهم اسفندماه است و مراسم اختتامیه نیز چهاردهم اسفندماه برگزار می‌شود. برای پوشش این مسابقات علاوه بر شبکه‌های صدا و سیما چه شبکه‌های داخلی و چه برون‌مرزی و نیز فضای مجازی و دیگر رسانه‌ها ۱۰ شبکه خارجی نیز مسابقات را به صورت زنده یا تولیدی انعکاس خواهند داد.

وی بر لزوم تشکیل اتحادیه جهانی کشورهای برگزارکننده مسابقات قرآن تأکید کرد و افزود: اگر می‌خواهیم‌ مسابقات ایران و سایر کشورها در شرایط مطلوبی قرار گیرد و ‌مخاطبان تکلیف خود را با آیین‌نامه‌های این رویداد بدانند تنها راه تشکیل اتحادیه جهانی برگزاری مسابقات قرآن است. از همینجا هم آمادگی خود را برای تشکیل دبیرخانه دائمی اتحادیه کشورهای برگزارکننده مسابقات در محل سازمان اوقاف اعلام می‌کنیم. بعد از مسابقات مکاتباتی با کشورها انجام‌ خواهد شد و امیدواریم‌ بتوانیم ‌حرکت موثری در این زمینه داشته باشیم.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

16 + پنج =

x

این مطالب را نیز ببینید!

«نشان حُسن» برای سومین‌بار به بازار نشر آمد

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، رمان «نشان حسن» نوشته ...