شرفی: نوراللهی نمی‌تواند به فرماندهش دستور بدهد/ قلعه‌نویی با تاریخ مصرف‌ گذشته‌ها دردسر درست نکند

پیشکسوت تیم ملی گفت: نوراللهی سرباز است و نمی‌تواند به فرمانده‌اش فرمان بدهد.

اصغر شرفی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، درباره دیدار تیم ملی فوتبال ایران در خانه ازبکستان در هفته دوم مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ اظهار کرد: از تیم برنده نمی‌شود ایراد گرفت و به اصطلاح نباید دنبال کشته‌های سردار فاتح بود. تیم امیر قلعه‌نویی هفته قبل موفق شد برابر هنگ‌کنگ ۴ بر صفر برنده شود. آن وقت به جای تعریف، شاهد انتقاد بودیم. اگر کارلوس کی‌روش هم با همین نتیجه می‌برد انتقاد می‌کردید یا کلی تعریف و تمجید که حریف مهمی را بردیم؟ هیچ دیداری در فوتبال آسان نیست و همه بازی‌ها صفر بر صفر آغاز می‌شوند. مدیریت قلعه‌نویی خیلی خوب است و همکاری میان بازیکنان خیلی خوب بود.  

دو دو تا در فوتبال چهار تا نمی‌شود

وی ادامه داد: درون تیم انضباطی دیده می‌شود و با وجود تیم منضبطی که داریم امکان کسب بهترین وجود دارد. از همین الان هم آماده بازی با ازبکستان شده‌ایم و می‌توانیم این تیم را در خانه‌اش شکست دهیم. اینکه سرمایه‌گذاری بیشتری روی تیم‌های ملی پایه‌اش انجام داده، دلیلی نمی‌شود تا بخواهد از ما امتیاز بگیرد. در همه جای دنیا دو دو تا می‌شود چهار تا، اما در فوتبال برخلاف همه جاست. می‌شود یک تیم ۸۵ دقیقه تیم برتر زمین باشد و روی یک موقعیت نتیجه را ببازد. پس همه چیز بستگی به آن دارد که بتوان از موقعیت‌ها استفاده کرد. ازبکستان هر کاری کند اگر تیم ملی ما با همین نظمی که در بازی‌های گذشته داشته در این بازی هم می‌تواند برتری دیگری را به دست آورد.

سرباز نمی‌تواند به فرمانده دستور دهد

این پیشکسوت تیم ملی درباره اخراج احمد نوراللهی از تیم ملی عنوان کرد: به خاطر یک بز گر، گله را دست گرگ نمی‌دهند. کسی که تابع اکثریت نیست باید برود. فرمانده امیر قلعه‌نویی است و احمد نوراللهی یکی از سربازان تیم ملی به شمار می‌آید. سرباز که نمی‌تواند به فرمانده دستور دهد، باید مطیع اوامر باشد. اگر تیم ملی نتیجه نگرفت آن وقت مسئولیت پاسخگویی با سرمربی است. مگر کی‌روش در زمان خود سید مهدی رحمتی را کنار نگذاشت؟ چطور آن زمان تصمیم درست بود و عده‌ای «دادار دودور» راه انداختند که سرمربی تیم ملی درست تصمیم گرفته است. نباید از قلعه‌نویی توضیح خواست که چرا چنین کاری کرده است. او مسئول نظم تیم است و اگر صلاح بداند، نوراللهی را بازمی‌گرداند. اگر صلاح نداست هم چنین اتفاقی نمی‌افتد.

قلعه‌نویی با استفاده از تاریخ مصرف گذشته‌ها لجبازی نکند

وی با ابراز نگرانی در خصوص بالا بودن میانگین سنی تیم ملی پیش از حضور در جام ملت‌های آسیا، خاطرنشان کرد: ایرادی که از امیر قلعه‌نویی می‌توان گرفت، استفاده از بازیکنان پا به سن گذاشته است. او بیشتر به بازیکنان جوان فرصت دهد. بازی دادن به بازیکنانی که سنی از آن‌ها گذشته و توانایی لازم را ندارند بلای جان خود قلعه نویی می‌شود. کار غلط را هر کسی انجام دهد، کارش غلط است. محمدجواد حسین‌زاده یا محمدامین حزباوی و بازیکنانی از این دست بیشتر می‌توانند به تیم ملی کمک کنند تا انگیزه و اشتیاق بیشتری دارند. قطعاً نمی‌توان تمام تیم را جوان کرد، ولی برخی بازیکنان که در پست‌هایی خود را اثبات کرده‌اند، باید به بازی گرفته شوند. قلعه‌نویی با استفاده از بازیکنانی که تاریخ مصرف آن‌ها در تیم ملی به پایان رسیده، برای خودش دردسر درست نکند. چیزی که افکار عمومی نمی‌پذیرد نباید با لجبازی در مرحله اجرا قرار گیرد. قلعه‌نویی الان ناراحتی دو سه بازیکن را به ناراحتی عدم نتیجه‌گیری تیم ملی ترجیح دهد.

قلعه‌نویی چیزی از کی‌روش کم ندارد

شرفی در مورد اینکه تیم ملی می‌تواند بار دیگر قهرمان جام ملت‌های آسیا شود در حالی که بیش از ۱۰ دوره نتوانسته فینالیست شود و تنها سه قهرمانی از گذشته باقی مانده، تصریح کرد: بالاخره از یک جایی شروع کنیم. بگذاریم این دوره هم تیم قلعه‌نویی جام نگیرد و فینالیست نشود. اتفاقاً بابت انضباط و نظمی که این تیم دارد، من خیلی خوش‌بین هستم تا به سمت قهرمانی برویم. اگر همه سربازان متحد باشند و گوش به فرمان فرمانده باشند، در زمان لازم از خلاقیت خود استفاده کنند چرا نباید قهرمان شویم؟ در تیمی که بازیکن به جای فرمانده تصمیم بگیرد، سرمربی کارش زار است. قلعه‌نویی هیچ چیزی از کی‌روش کمتر ندارد، اتفاقاً تجربه بیشتری هم دارد. باید از او تشکر کرد که آمده تا تیمش را قهرمان کند. فقط از لحاظ روحی روانی تیمش را بالا بکشد. یادمان نرود ما ایرانی‌ها کار‌های بزرگی می‌توانیم. یحیی گل‌محمدی چند قهرمانی برای پرسپولیس آورده بعد برخی نشسته‌اند از او به خاطر دو تا باخت در یک سال انتقاد می‌کند. خودمان به سرمربیان ایرانی عزت دهیم. قلعه‌نویی، دایی، باقری، گل‌محمدی، نکونام و مجیدی همه افتخارات ایران هستند. یک کلام ختم کلام؛ اجنبی پرست نباشیم.

دکمه بازگشت به بالا