سهم یک درصدی «کلیات» از بازار نشر ایران

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)ـ بازار کتاب‌های «کلیات» که شامل موضوعاتی چون کتابداری، کتابشناسی، نسخه خطی و … است اگر چه در ایران مخاطبان کمی دارد اما همچنان به عنوان یکی از حوزه‌هایی که تولیدات تالیفی فراوانی دارد توانسته در حوزه خود نیازهای مخاطبان هدفش را تامین کند. در ادامه نگاهی به بازار نشر کتاب‌های کلیات در تابستان سال جاری داریم.

براساس اطلاعات ویژه‌نامه آیینه نشر موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، طی سه ماه دوم امسال در تابستان سال جاری ۱۸ هزار و ۸۷۵ عنوان کتاب منتشر شده، درحالی که تابستان گذشته، ۱۹ هزار و ۶۴۲ عنوان کتاب منتشر شده و براساس آمار، ۴ درصد کاهش داشته است.  نگاهی به شمارگان کتاب‌ها در تابستان سال جاری نشان می‌دهد که کتاب‌ها  در شمارگان ۱۵ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۱۲۶ نسخه منتشر شده‌اند و این آمار در تابستان سال گذشته، ۱۶ میلیون و ۵۴۶ هزار و ۶۲۹ نسخه بوده که نشانگر ۸ درصد کاهش شمارگان است.

حال در این میان اگر بخواهیم نگاهی به سهم بازار کتاب‌های کلیات داشته باشیم بر اساس آمار منتشر شده توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ۳۱۸ عنوان کتاب کلیات در تابستان ۱۴۰۱ منتشر شده که با توجه به چاپ ۲۸۵ عنوان کتاب در تابستان سال گذشته رشد ۱۴ درصدی داشته است. حوزه کلیات با اختصاص یک درصد سهم از بازار نشر ایران در رتبه آخر قرار گرفته است.

 

وضعیت نشر موضوع «کلیات » در بازار کتاب ایران

به اعتبار آمار‌های بانک اطلاعاتی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، در زیر شاخه «دانش، کتاب، کتابشناسی و علوم کتابداری» ۶۱ عنوان کتاب منتشر شده که از این تعداد ۴۵ عنوان کتاب تالیف و ۱۶ عنوان کتاب ترجمه بوده است. همچنین ۴۶ عنوان کتاب چاپ اولی و ۱۵ عنوان کتاب تجدید چاپی داشته ایم. در این بخش مشاهده می‌شود که غلبه با آثار تالیفی است.

 

اما در حوزه «رسانه‌های خبری، روزنامه نگاری و نشر» ۱۷ عنوان کتاب منتشر شده که از این تعداد ۱۶ عنوان تالیف، یک عنوان ترجمه، ۱۴ عنوان چاپ اول و ۳ عنوان تجدید چاپ است. در زیر شاخه «پیایندهای عمومی»  یک عنوان کتاب به چاپ رسیده که تجدید چاپ بوده است. در زیر شاخه «دایره المعارف های عمومی» چهار عنوان کتاب منتشر شده که از این تعداد ۲ عنوان تالیف، ۲ عنوان ترجمه، ۳ عنوان کتاب چاپ اول و ۱  عنوان تجدید چاپ است. در حوزه «سازمان های عمومی و علوم موزه داری» و نسخه های خطی و کتاب‌های نادر دو اثری منتشر شده است. بر اساس این آمار سهم کتاب‌های «دانش، کتاب، کتابشناسی و علوم کتابداری» ۷۰ درصد بازار است.

سهم موضوعات حوزه «خانواده و زندگی خانوادگی»

در حوزه «مدیریت امور خانه» ۲۳۳ عنوان کتاب منتشر شده که از این تعداد ۱۵۲ عنوان تالیف، ۸۱ عنوان ترجمه، ۱۵۰ عنوان چاپ اول و  ۸۳ عنوان تجدید چاپ است. در زیر شاخه «مسکن و امور رفاهی و لوازم خانه» دو عنوان کتاب منتشر شده که بر اساس این آمار دو  عنوان کتاب تالیف بوده است.

دکمه بازگشت به بالا