سرانه ورزش ایرانی‌ها؛ ۱۳دقیقه و ۱۸ ثانیه در روز

سرانه ورزش ایرانی‌ها؛ ۱۳دقیقه و ۱۸ ثانیه در روز

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ - ۰۳:۴۸

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از گروه جامعه خبرگزاری آنا از مرکز آمار ایران؛ در سال ۱۳۹۹، ۵‏/۴۶ درصد از افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر اظهار کرده‌‏اند ورزش کرده و ۵‏/۵۳ درصد ورزش نکرده‌اند.

طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار از طرح‌های آماری جدید مرکز آمار ایران است که با هدف شناخت فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی خانوارها و استفاده از آن برای برنامه‌ریزی‌های فرهنگی کشور طراحی شده است.

این آمارگیری در سال ۱۳۹۹، برای افراد ۱۵ ساله و بیشتر با ۴۳۷۰۰ خانوار نمونه شهری و ۱۸۸۶۰ خانوار نمونه روستایی و در کل به ۶۲۵۶۰ خانوار مراجعه شده و اطلاعات مرتبط با حوزه کتاب و نشریات، موسیقی، شبکه‌های اجتماعی، فعالیت‌های ورزشی، تغذیه، سرمایه اجتماعی و … افراد ۱۵ ساله و بیشتر اخذ شده است.

طبق مهمترین یافته‌های طرح در حوزه ورزش؛ استان‎های سمنان، البرز و فارس به ترتیب با ۱‏/۶۶، ۶‏/۵۷ و ۹‏/۵۶ درصد بیشترین و استان‏‌های کرمان با ۸‏/۳۸ درصد، لرستان با ۵‏/۳۵ درصد و سیستان و بلوچستان با ۲‏/۲۰ درصد کمترین درصد افراد ۱۵ ساله و بیشتر ورزش کرده را در سال ۱۳۹۹ دارا بوده ‏است.

نتایج، حاکی از آن است که بیش از ۷۰ درصد افراد ورزش کرده، به صورت انفرادی و کمتر از ۳۰ درصد این افراد به صورت گروهی ورزش کرده‌اند.

محل سکونت با ۳۷ درصد، بیشترین مکانی بوده است که افراد در آن‌جا ورزش کرده‌اند. ۹‏/۲۱ درصد افراد در پارک‏‏ها، ۴‏/۲۱ درصد در سالن‌های ورزشی خصوصی، ۳‏/۸ درصد در سالن‌های ورزشی عمومی و ۳‏/۱۱ درصد در سایر فضاهای عمومی ورزش کرده اند.

بیش‌ترین نوع فعالیت ورزشی که توسط افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر انجام شده عبارت بودند از: نرمش و پیاده‌روی، آمادگی جسمانی و ایروبیک، فوتبال، پرورش اندام و والیبال. پس از این‌ها سایر فعالیت‌های ورزشی قرار داشتند.

در سال ۱۳۹۹، سرانه ورزش هر فرد ۱۵ساله و بیشتر، به طور متوسط ۱۳دقیقه و ۱۸ ثانیه در روز و سرانه ورزش افراد ۱۵ ساله و بیشتر ورزش کرده، ۲۸ دقیقه و ۳۸ ثانیه بوده است.

شایان ذکر است نتایج تفصیلی این طرح به زودی در درگاه ملی آمار ایران به نشانی www.amar.org.ir قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

سه × پنج =

x

این مطالب را نیز ببینید!

پیگیری مطالبات شهرداری از دولت به جایی نرسیده است/ حذف ردیف بودجه‌های مهم در شهرداری

میثم مظفر، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ...