روز جهانی جمعیت

روز جهانی جمعیت

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۱ - ۱۱:۳۷

هرساله جهان به‌سوی شلوغی بیشتر پیش می‌رود و افراد سعی دارند در شهرهای بزرگ زندگی کنند و مناطق حومه شهرها، در حال از بین رفتن هستند.

روز جهانی جمعیت، هرساله در ۱۱ جولای (۲۱ تیرماه) برگزار می‌شود و علت برگزاری آن، افزایش آگاهی درباره مسایل جهانی جمعیت و اهمیت بهداشت باروری است.

هر ساله روز جهانی جمعیت به ما یادآوری می‌کند که نرخ کنونی رشد جمعیت، ناپایدار و موضوعات اجتماعی و راهبردی کنونی برای پاسخگویی به تقاضای جمعیت فعلی است و اگر اقدامی انجام نشود، مشکلاتی به دنبال خواهد داشت.

برای اولین بار، این روز در سال ۱۹۸۹ جشن گرفته شد و هدف از برگزاری مراسم این روز، افزایش آگاهی درباره موضوعات مختلف جمعیتی ازجمله اهمیت حقوق بشر، بهداشت مادران، فقر، برابری جنسیتی و برنامه‌ریزی خانواده است.

به‌منظور درک برگزاری روز جهانی جمعیت بسیار مهم است، از مشکلاتی که با رشد بی‌رویه جمعیت رخ می‌دهد، اطلاع داشته باشید.

مهمترین دلایل برای افزایش جمعیت، افزایش نرخ زادوولد است، البته گاهی مواردی همچون کمبود منابع، افزایش مهاجرت و کاهش مرگ‌ومیر نیز می‌تواند عاملی برای افزایش جمعیت باشد.

طرفداران تعدیل جمعیت، مشکلاتی را برای استدلال درباره کاهش جمعیت ذکر می‌کنند که شامل خطر گرسنگی جمعی، تاثیر بر کیفیت زندگی، فروپاشی زیست‌محیطی قریب‌الوقوع یا احتمالی، گرم شدن زمین و جمعیت بیش از ظرفیت زمین است.

برخی حقایق در مورد جمعیت

امید به زندگی در حال افزایش است. در سال ۲۰۰۰ نرخ امید به زندگی در سراسر جهان، ۶۷  سال بود و در سال ۲۰۱۵ امید به زندگی به ۷۱ سال افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰، سن امید به زندگی به ۷۷ سال برسد.

جمعیت جهان در حال حاضر، با سرعت زیاد یعنی تقریبا ۸۳ میلیون نفر در سال در حال رشد است. البته باروری در سراسر جهان از دهه ۱۹۶۰ کاهش یافته است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

یک × 4 =