رشد ۲۶۶ درصدی خروج پول از بازار سرمایه/ چرا سهامداران حقیقی‌ اصرار به ترک بازار دارند؟

رشد ۲۶۶ درصدی خروج پول از بازار سرمایه/ چرا سهامداران حقیقی‌ اصرار به ترک بازار دارند؟

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ - ۱۵:۵۷

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در حالی هفته چهارم دی ماه را با کاهش شاخص آغار کرده است که بسیاری از کارشناسان به ارزندگی و کف قیمت بودن قیمت سهام تاکید دارند.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند معامله‌ گران بورس هنوز در موقعیت صبر و انتظار هستند. بسیاری منتظرند نتیجه مذاکرات برجامی مشخص شود. برخی نیز در انتظار تصویب بودجه و روشن شدن مواردی هستند که بر بورس تأثیرگذار است. مالیات صنایع بورسی، مالیات سپرده ‌های بانکی حقوقی ‌ها و قیمت مصوب انرژی صنایع بورسی از جمله مواردی است که برای سهامداران و معامله ‌گران بازار سهام مهم است.

در روزهای پایانی آذر ماه ستاد اقتصادی دولت مصوبه‌‌ای ۱۰ بندی موسوم به حمایت از بازار سرمایه داشت که اغلب موارد آن به تصویب مجلس و گنجانده شدن در بودجه سال آینده نیازمند است. در هفته گذشته نیز، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه ‌ای خطاب به رئیس دولت بر لزوم اضافه شدن مصوبه ستاد اقتصادی در قالب گزارش تکمیلی لایحه بودجه تأکید کرد و درخواست کرد که با تسریع زمانی تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

*بورس به کدام سو می‌رود؟

شاخص‌های عملکردی بازار سهام در روز شنبه نشان می دهد، سمت فروش همچنان با توان بالایی در حال نقش آفرینی در بورس است و خریداران به دلیل تردیدی که نسبت به دورنمای بازار دارند، حضور فعالی ندارند. خروج پول حقیقی‌ها از بازار سهام با پایین بودن ارزش معاملات خُرد نیز نشانگر و تایید کننده همین موضوع است.

شنیده‌ها حاکی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال ۱۴۰۱ است. با اصلاح این سیاست که به عنوان یکی از ناکارآمدترین سیاست‌های ارزی کشور معرفی شده است، می‌توان امیدوار بود تا بازار سهام و سهم های دارویی و غذایی با رشد مواجه شوند.

از دیگر سو، انتشار اخبار مثبت از مذاکرات وین نیز می‌تواند خبر خوب دیگری باشد تا بازار سرمایه را با رشد مواجه کند. اما هیچ یک از این اخبار اقتصادی و سیاسی هنوز نتوانسته است فروشندگان در بورس را متقاعد کند تا از فروش سهام ارزنده خود دست بکشند.

البته باید به فروشندگان نیز حق داد که می‌خواهند از زیان بیشتر جلوگیری کنند. رفتار بورس بازان ناشی از تردید آنان نسبت به دورنمای بازار سهام و معاملات بورس و فرابورس است. همین مسئله باعث شده عرضه کنندگان شرایط بهتری در بازار داشته باشند. معاملات روز شنبه نیز نشان داد فروشندگان در حال فروش سهام خود برای خروج از بازار هستند.

افت شاخص های بورس ادامه دارد

شاخص کل بورس در روز شنبه با افت ۰.۹ درصدی به رقم یک میلیون و ۳۲۲ هزار و۶۳۴ واحد رسید. در معاملات امروز شاخص کل با افت ۱۱ هزار و ۶۳۰ واحدی روبرو شد تا هفته را قرمزپوش آغاز کند.

شاخص کل هم‌وزن نیز در معاملات امروز بازار سهام با افت ۳ هزار و ۵۷۳ واحدی به عدد ۳۵۰ هزار و ۱۹۴ واحد رسیده است. این در حالی است که بازدهی شاخص کل هم‌وزن بورس در معاملات امروز منفی ۱.۰۲ درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس ۱۱۲ واحد پایین آمد و در سطح ۱۷ هزار و ۹۸۷ واحد قرار گرفت.

*رشد خروج پول از بازار سرمایه

بازار سرمایه این روزها در حالی شاهد خروج پول است که بزرگترین مشکل این بازار در حال حاضر کمبود نقدینگی و نبود پول در بورس است. در دی ماه سال جاری تنها یک روز شاهد پول از بازار بوده ایم و در ۱۶ روز کاری باقی مانده روند خروج پول از بورس ادامه دار بوده است.

طی معاملات روز شنبه نیز ۳ هزار ۶۵۷ میلیارد ریال از بازار سرمایه خارج شده است که نسبت به میزان پول خارج شده در روز چهارشنبه هفته گذشت رشد ۲۶۶ درصدی را شاهد بوده ایم.

*کاهش ارزش معاملات خرد و افزایش ارزش کل معاملات

در معاملات روز شنبه ارزش کل معاملات به عدد ۵ هزار و ۴۲۷ واحد رسید که نسبت به روز چهارشنبه رشد ۳۳ درصدی داشته است.

ارزش کل معاملات خرد نیز در معاملات اولین روز کاری هفته با کاهش ۱۳ درصدی روبرو شد و به عدد ۲ هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان رسید.

*افت صف های خرید و رشد صف های فروش

در پایان معاملات شنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز چهارشنبه ۸۰ درصد افزایش یافت و ۱۶۴ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۴۷ درصد افت کرد و در رقم ۳۲ میلیارد تومان ایستاد.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، ۱۰۱ نماد رشد قیمت داشتند که ۵۹ نماد بورسی و ۴۲ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۳۸۸ نماد کاهش قیمت داشتند که ۲۹۰ نماد بورسی و ۹۸ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۲۰ درصد بازار رشد قیمت و ۷۸ درصد بازار افت قیمت داشتند.

۱۴ نماد در صف خرید و ۶۸ سهم نیز در صف های فروش قفل بودند. میانگین خرید هر کد حقیقی در معاملات روز شنبه ۱۳ میلیون تومان و میانگین فروش حقیقی ها نیز ۱۴ میلیون تومان بوده است.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

هشت + شانزده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

تسهیلات بلاعوض مسکن به خراسان جنوبی اختصاص یابد

“جواد قناعت” روز چهارشنبه در دیدار “اکبر نیکزاد” رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بیرجند ...