در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی چه گذشت؟

در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی چه گذشت؟

زمان انتشار : 1401/04/14 - 15:36

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی صبح امروز با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد.

در این مراسم محمدعلی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری، غلامعلی حداد عادل رئیس شورای تحول علوم انسانی، حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی رئیس مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی و جمعی از پژوهشگران و اندیشمندان عرصه علوم انسانی و اسلامی در سالن اجلاس سران حضور داشتند.

* در تحقق علوم انسانی ترازِ انقلاب اسلامی، عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد

در این مراسم آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور گفت: در نشست‌هایی از این دست، لازم است دانشمندان و فرهیختگان ضمن آسیب‌شناسی وضع موجود، نسبت به کاهش فاصله با وضع مطلوب، پیشنهاد و راهکار ارائه کنند.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر ضرورت آسیب شناسی در حوزه علوم انسانی، افزود: علوم انسانی اسلامی، مغزافزار حاکمیت و مدیریت و نیز قوه محرکه پیشرفت در نظامی است که مبتنی بر دین بوده و درون مایه آن علم و دانش است. در چهل و چهارمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، لازم است یک آسیب‌شناسی کنیم که چه میزان رشد و پیشرفت در این حوزه صورت گرفته است؟

رئیسی با تاکید بر اینکه علوم انسانی ما باید تراز انقلاب اسلامی باشد، افزود: به نظر می‌رسد برای نیل به علوم انسانی تراز انقلاب اسلامی، در آنچه که باید اتفاق می‌افتاد، عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد و این عقب‌ماندگی باید به دست پژوهشگران و اساتید این حوزه جبران شود.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم نظریه‌پردازی، نوآوری و خلاقیت در حوزه علوم انسانی و توجه به رویکرد دینی در این حوزه، اظهار داشت: فصل الفصول انسان، تعلم است و علاوه بر آن، انسانیت انسان مبتنی بر آموخته‌های او از وحی است و با ارتباط با وحی شکل می‌گیرد.

رئیس جمهور نشان دادن راه به انسان را ماموریت خطیر علوم انسانی اسلامی دانست و تصریح کرد: برای بالندگی و رشد در حوزه علوم انسانی، باید تقلید از غرب در این حوزه کنار گذاشته شده و مبتنی بر مبانی غنی اسلامی، کار اجتهادی و نوآورانه انجام گیرد. در گام بعدی اجتهاد و نوآوری در این حوزه باید در مجامع علمی و حوزوی و دانشگاهی مورد استقبال قرار گیرد و نخبگان و عالمان و دانشگاهیان ما با دید باز اما نگاهی نقادانه به سراغ نظریه‌های جدید بروند و آنها را با ابزار نقد، مورد پالایش قرار دهند.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد کرسی‌های نقد و نقدپذیری، اظهار داشت: همانطور که رهبری حکیم و فرزانه انقلاب فرمودند نباید باکی از نقد نظریات وجود داشته باشد و باید مجال بحث و طرح نقد فراهم شود.

رئیس جمهور افزود: متولیان علوم انسانی باید بدانند اولین شرط تحقق تحول در این حوزه، تحول شناختی است و در این زمینه باید از چهره‌های تحول‌خواه و تحول‌گرا استفاده کنیم.

رئیسی در ادامه تکریم، تشویق و حمایت از اساتید، محققان و پژوهشگران در ایجاد این تحول را ضروری و موثر دانست و افزود: گاهی برخی اساتید و بزرگان علوم انسانی گلایه دارند که شرایط علوم دیگر بر علوم انسانی هم تحمیل می‌شود در صورتی که علوم انسانی باید با شرایط و مقتضیات خود تبیین و تشریح شود.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه پیام این نشست و رویداد باید این باشد که تا چه میزان نظام مسائل کشور مبتنی بر علوم انسانی پاسخ گرفته، افزود: همواره یکی از دغدغه‌های بنده اجرای عدالت در همه عرصه‌ها به ویژه در پرداخت دستمزد‌ها بوده است که در این زمینه از اساتید دانشگاهی برای تبیین و تنظیم یک شیوه علمی عادلانه برای پایان دادن به نظام ناعادلانه پرداخت‌ها دعوت شده است.

* ۱۶ اتاق فکر برای محقق کردن اولویت‌های وزارت علوم

همچنین در این مراسم محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اول اینکه چرا علم، بایدها و نبایدهای علم چیست؟ کثرت در علم چرا و چگونه است؟ تفاوت بین علم و فن چیست؟ این سوال‌ها برای مدیریت عرصه علمی و سیاست گذاری علم بایستی جواب مناسبی برای آن داشت.

وی افزود: تولید علم، مرجعیت و نوآوری در پی خواهد داشت،. ترویج علم، فرهنگ سالم و دانایی جامعه را در پی خواهد داشت. جامعه‌ای که دانا باشد، دانش پذیری در آن یک اصل است. دیپلماسی علم، هم افزایی و همیاری در پی خواهد داشت، تفاوت بین علم و فن چیست؟ در علم مالکیت مطرح نیست ولی در فناوری مالکیت مطرح است، از طریق علم، نوآوری محقق می‌شود.

وزیر علوم اظهار داشت: وزارت علوم با رعایت این نوع نگاه در دولت سیزدهم، اولویت‌هایی را سرلوحه خود قرار داده است. در این دوره ۵ اولویت برای وزارت علوم لحاظ کرده ایم که بتوانیم از تمام ظرفیت‌های علمی، پژوهشی و فناوری موجود دانشگاه‌ها برای محقق کردن این ۵ اولویت استفاده کنیم.

وی افزود: مرجعیت دیپلماسی علم و فناوری و نوآوری، آموزش، پژوهش، برونداد هدفمند، نوآوری فرهنگی، فرهنگ نوآوری، شاگرد، فناورد و نوآورپروری، تولید خدمت، ثروت و سرمایه از دانش این اولویتها است.

 

زلفی گل گفت: شکاف بین رشته‌ها و علوم مختلف وجود دارد و تحقیق و پژوهش در آن راستا باعث هم افزایی می‌شود. متأسفانه در این زمینه سیاست‌های درستی نداشته ایم. نمی‌شود رشته‌های مختلف را از هم جدا دید. باید به تمام رشته‌ها در کنار هم توجه کرد.

وزیر علوم تصریح کرد: ما نیاز داریم بین علوم یکپارچگی داشته باشیم و به تحقیقات چند رشته‌ای توجه کنیم.

وی گفت: ما در وزارت علوم ۱۶ اتاق فکر تشکیل دادیم تا بتوانیم این ۵ اولویت وزارت علوم را محقق کنیم.
* استفاده از توانمندی‌های استادان برگزیده در جهت تحولات بزرگ علمی

عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم نیز در این مراسم گفت: جشنواره بین المللی فارابی ویژه علوم انسانی و اسلامی با اهدافی همچون شناسایی استعدادهای برتر داخلی وخارجی، آثار و نظریه‌های برتر، طرح‌های جدید در شناسایی رشته‌های مختلف انسانی و اسلامی، تشویق و معرفی آثار برتر به جامعه علمی و نخبگانی، زمینه‌سازی برای ارتقا و تأمین و توسعه علوم انسانی بومی برگزار شده است.

وی ادامه داد: ایجاد انگیزه برای استعدادهای جوان آینده‌ساز کشور، ایجاد شهامت عملی لازم برای فعالیت نوآورانه، ورود فعالانه علوم انسانی در فرایند برنامه‌ریزی و سیاستگذاری، کاربردی کردن علوم انسانی با توان حل مسائل و مشکلات جامعه، آشناسازی جامعه ایران به خصوص جوانان جهان اسلام با یافته‌های حوزه‌های مختلف علوم انسانی اسلامی و بسترسازی برای حضور فعال علوم انسانی اسلامی ایران در طراز جهانی؛ سیزدهمین دوره خود را پشت‌سر می‌گذارد.

وی افزود: در بخش داخلی این دوره از جشنواره مجموعه آثار و تحقیقات حاصله در چهار قالب کتاب پژوهشی، طرح پژوهشی، رساله دکتری، پایان‌نامه کارشناسی ارشد در ۱۵ گروه علمی مورد بررسی اولیه و اجمالی قرار گرفتند و آثار شایسته داوری همه جانبه و تفصیلی برای داوران جشنواره ارسال شدند. در نهایت ۱۶ اثر و تحقیق دارای امتیاز بالاتر به عنوان آثار برتر در دو عرصه بزرگسال و جوان در دو رتبه برگزیده و شایسته تقدیر تعیین شدند.

دبیر جشنواره درباره اهم معیارهای این دوره از جشنواره بر مبنای انتخاب و آثار برتر عنوان کرد: مساله محور بودن تحقیق و اهمیت و ضرورت آن، بینارشته‌ای بودن تحقیق، انسجام درونی و محتوایی و قوت استدلال با شواهد کافی در ارائه نظریات، تمرکز تحقیق بر مسائل دینی و ضرورت‌های ایرانی و اسلامی به خصوص میزان ابداع و نوآوری تحقیق، تبدیل یافته‌های پژوهش به الگو و نظریه یا نظام در تحقیقات نظری و آثار بنیادی و راهکار معنوی و اجرایی در آثار کاربردی، از جمله این معیارها است.

کلانتری ادامه داد: در بخش ویژه جشنواره ده تن از استادان مشهور به عنوان شخصیت پیشگام و پیشتاز علوم انسانی و اسلامی تعیین شدند. دارا بودن سوابق علمی قوی و به ویژه نوآوری و نظریه پردازی، تأثیرگذاری علمی، آموزشی و پژوهشی در فضای دانشگاهی و حوزوی کشور، تأثیرگذاری عملی و اجتماعی در مجامع نخبگی و شاگردپروری از جمله معیار انتخاب این شخصیت‌ها بود.

وی با بیان اینکه در سیزدهمین دوره جشنواره، نظریه پرداز برجسته بنا بر پیشنهاد هیأت نظریه پرداز و مناظره با تأیید شورای سیاستگذاری جشنواره مشخص شد، گفت: در همین دوره از جشنواره انجمن علمی و نشریه علمی برتر بنا به پیشنهاد معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات فناوری و معاونت پژوهشی حوزه‌های علمیه کشور با تأیید شورای سیاستگذاری تعیین و انتخاب شدند.

کلانتری ادامه داد: در بخش بین‌الملل سیزدهمین دوره جشنواره ابتدا سوابق علمی و پژوهشی استادان و مربیان خارجی مربوط به سه دوره حوزه مطالعات اسلامی، ایران شناسی و علم دینی دریافت شد سپس با تشکیل شورای علمی بین الملل و کمیته بین الملل سوابق استادان مورد مطالعه قرار گرفت و نسبت به تعیین ده استاد و محقق خارجی برتر اقدام شد. از جمله معیارهای انتخاب استادان و محققان خارجی برتر دارا بودن سوابق علمی قوی، برجسته و نوآوری و نظریه پردازی تأثیرگذاری عملی آموزشی و پژوهشی در فضای دانشگاهی بین الملل بود.

وی خاطرنشان کرد: افزون بر این دو مترجم برتر در زمینه ترجمه از عربی به فارسی و از ترجمه انگلیسی به فارسی با تصویب شورای سیاستگذاری جشنواره تعیین و انتخاب شدند.

کلانتری گفت: اعطای این جوایز با حضور وزیر علوم و تحقیقات نسبت به سال پیش معادل با جشنواره خوارزمی شده است، امید که بتواند نقش کوچکی در شناساندن گروه‌های علمی موفق به جامعه دینی و تقدیری از آنها ایفا نمایند و شاهد بهره مندی کشور از توانمندی‌های آنان در راستای تحولات علمی بزرگ در کشور و جهان اسلام باشیم.

* نیازمند دانشگاه مبتنی بر دیدگاه اسلامی هستیم

محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد نیز در این مراسم گفت: تحولات اجتماعی فناورانه با سرعت بالا در حال رخ دادن است اما سرعت تحولات از سرعت دانشگاه کوتاه‌تر است، به عنوان مثال جوان ۲۸ ساله‌ای که مدرک دکتری دریافت کرده است بیش از ده سال برای آن زمان گذاشته است اما شاهد هستیم که سرعت تحولات در دنیا بسیار سریعتر پیش می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه امروز در دانشگاه نباید نگاه یک بعدی به مسئله دانش داشت، افزود: حلقه میانی دانش و کاربست آن درک مسئله است و در حوزه علوم انسانی باید نسبت به درک مسائل دقیق بود و در این مسیر نیازمند تحول جدی هستیم.

 

رئیس دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه باید با تکیه بر فناوری مواجهه جدی با مسائل داشت، گفت: مباحث بین دانشگاهی بین نسل‌های اول و دوم مورد نیاز ما نیست. ما نیازمند دانشگاهی هستیم که دانشگاه و نهاد علم مبتنی بر دیدگاه اسلامی باشد. در دیدگاه اسلامی باید علمی که با فراگیری خرد ورزی کمال می‌یابد، مورد استفاده قرار گیرد، زیرا علم بدون درک مساله و بدون درک محیط پیرامون ناقص است.

وی گفت: واقعیت این است که غرب رشته علمی ارائه نداد تا بعد از آن مسائل را حل کند. غرب با جریان تمدن مواجه شد و پاسخ آن را یافت و با یافتن پاسخ‌ها و تجمیع آنها، رشته‌های علمی را تأسیس کرد ولی ما متأسفانه می‌خواهیم از منظر مسائل، رشته‌ها را تأسیس کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد تصریح کرد: این مجموعه نکاتی است که دانشگاه را به عنوان سازمان پژوهشی و نه به صورت آمادگاه متفکران و به شکل یک سازمان پژوهشی با نگاه چند وجهی و گسترده به حل مساله رهنمون می‌کند. آنچه امروز در دانشگاه‌های ما مورد نیاز است با مجموعه مساله مبتنی بر چالش‌ها و با نگاه چند وجهی نظام متقن به نظریه و گزاره برای حل مشکلات کشور رسیده است.

طهرانچی تاکید کرد: جشنواره‌ها باید محیط پر نشاط و عمیقی داشته باشند و ما بتوانیم به وظیفه خود به خوبی عمل کنیم.

* با نقطه مطلوب فاصله داریم

حجت الاسلام رضا غلامی رئیس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی، امروز در اختتامیه این جشنواره که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: طی دهه‌های اخیر در زمینه تحول علوم انسانی اقدامات ارزشمندی انجام شده است اما فاصله ما با نقطه مطلوب بسیار زیاد است. در زمینه تحول در حوزه علوم بومی سازی، کارآمدسازی و هماهنگی با جهان الهی و احکام اسلامی با نقطه مطلوب فاصله طولانی داریم و چه بسا به این زودی اهداف مهم و پیش بینی شده تحول علوم انسانی محقق نشود چراکه سرمایه گذاری، تلاش و زمان زیادی لازم است.

رئیس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی با طرح این سوال که جشنواره فارابی با این درجه از اعتبار و وجاهت چه کمکی به تحول بنیادین علوم انسانی می‌کند، گفت: یکی از کمک‌ها ایجاد فضای مساعد برای رقابت علمی است، زیرا باید قبول کرد که فضای علوم انسانی در کشور ما پرنشاط نیست و رقابت سازنده در علوم انسانی مشاهده نمی‌شود. این جشنواره می‌تواند نقش مؤثری در ایجاد فضای رقابتی و الگوسازی به ویژه برای جوانان با توجه به شاخص‌های دقیق و سخت گیرانه ای که برای آن در نظر گرفته شده، داشته باشد.

وی ادامه داد: شاخصه دیگر جشنواره فارابی این است که امکان ارزیابی مراکز دانشگاهی را در حوزه علوم انسانی فراهم می‌کند. پس از سیزده دوره برگزاری جشنواره، دانشگاه‌ها با سهم بیشتر در ارسال آثار علمی و برگزیده جشنواره مشخص شدند. ملاک ارزیابی دانشگاه‌ها جشنواره نیست اما یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای ارزیابی دانشگاه‌ها است.

رئیس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به ویژگی دیگر جشنواره بیان کرد: جشنواره برآورد دقیق و واقعی از نقاط قوت، ضعف و ظرفیت‌های علوم انسانی ارائه می‌دهد. ما راه‌های مختلفی برای رسیدن به این برآورد داریم اما جشنواره هر ساله به شکل طبیعی این کار را برای ما انجام می‌دهد. چند هزار اثر در اختیار دبیرخانه جشنواره قرار می‌گیرد که با ارزیابی نقاط قوت و ضعف آنها استخراج می‌شود. از گزارش جشنواره، شورای تحول وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در تصمیم سازیهای خود استفاده می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین غلامی با اشاره به ویژگی دیگر جشنواره ابراز کرد: جشنواره استعدادهای برتر و نخبگان را معرفی و زمینه‌ای را برای حمایت از آنها فراهم می‌کند. امسال با مساعدت وزیر علوم بین جوایز جشنواره فارابی و جشنواره خوارزمی همطرازی وجود داشت که این امر نشان داد وزارت علوم نسبت به علوم انسانی نگاه درجه دو ندارد. هرآنچه به جشنواره خوارزمی اختصاص یافت به جشنواره فارابی هم اختصاص یافت اما این کفایت نمی‌کند.

رئیس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی در خصوص تجلیل از پیشگامان و استادان برجسته که مرحوم شدند، اظهار کرد: باید زمینه‌ای را فراهم کنیم که آثار علمی این استادان منتشر و ازافکار و دیدگاه‌های آنها استفاده شود. استادانی بودند که اثار فراوانی داشتند اما آثارشان هنوز منتشر نشده است.

وی با بیان اینکه جشنواره فارابی در تقویت بر تحول علوم انسانی اثرگذار است، گفت: اثر دیگر جشنواره تشویق استادان به نوآوری است که مهمترین نیاز برای تحول علوم انسانی است. امروز میزان نوآوری در علوم انسانی اسلامی رضایت بخش نیست. در بخشی از علوم انسانی سال‌های طولانی نوآوری جدی نداشتیم. عوامل مختلف بر نوآوری نقش دارند که یکی از این عوامل می‌تواند جشنواره فارابی باشد که کمک و تشویقی برای استادان برتر با ظرفیت و با استعداد است تا انرژی و نبوغ خود را برای نوآوری‌های بزرگ صرف کنند.

 

رئیس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی ادامه داد: ما در جمهوری اسلامی در بخش بین الملل علوم انسانی اسلامی بحث دیپلماسی علمی را دست کم گرفتیم. یک بخش از آن به علت تعارضات بین ما و برخی از جریانات فکری است و بخشی از آن به علت کم کاری و تنگ نظری است که در علوم انسانی اسلامی تصور می‌شود. اگر استادی از کشور دیگری بر خلاف نظر ما سخن بگوید اتفاق بدی برای جمهوری اسلامی رخ خواهد داد در حالی که آزاد اندیشی و تکثر دیدگاه‌ها از نظر گفتمان جمهوری اسلامی مطلوب و سازنده است و علوم انسانی بدون آزاداندیشی نمی‌تواند زیست داشته باشد.

وی افزود: بخشی از آزاداندیشی با ارتباط، تعامل و تضارب افکار متفکران غیرایرانی اعم از مسلمان و غیرمسلمان رخ می‌دهد. جشنواره فارابی می‌تواند در این زمینه نقش مؤثر داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین غلامی با بیان اینکه بخش بین المللی بودن جشنواره باید از حالت تشریفاتی خارج شود، گفت: باید ماه‌ها پیش از آغاز جشنواره ارتباطات بین المللی آغاز شود. هیأت هایی از خارج به داخل کشور آمده و هیأت هایی از داخل به کشورهای دیگر بروند و مباحثاتی صورت گیرد. ما قصد داریم در جشنواره چهاردهم افزون بر تبلیغ جشنواره در سایر دانشگاه‌های دنیا از داوران غیرایرانی در درجه اول از داوران مسلمان و در درجات بعدی از سایر داوران برای ارزیابی آثار استفاده کنیم.

رئیس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی با بیان اینکه طی هماهنگی با دکتر زلفی گل وزیر علوم قرار شد جایزه دیپلماسی علمی به جشنواره بعدی افزوده شود. خاطرنشان کرد: جشنواره فارابی در این چهارده دوره موفق بوده است اما به علت نبود امکانات مالی یا سیاست‌های وزارت علوم در دوره‌های قبل نتوانسته به همه اهداف و استعدادهای جشنواره دست یابد اما در این دوره طی همکاری با وزارت علوم و شخص وزیر بنا داریم که استعدادها و ظرفیتت های جشنواره شناسایی شده و به فعلیت برسد.

* برگزیدگان سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی معرفی و تقدیر شدند

برگزیدگان این جشنواره نیز در بخش‌های گروه‌های علمی، شخصیت‌های پیشگام و پیشتاز علوم انسانی و اسلامی، محققان برتر بخش بین الملل و برگزیدگان سایر بخش‌ها معرفی شدند.

آثار، شخصیت‌ها و سایر موضوعات برتر بخش داخلی و بین المللی سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی به شرح زیر اعلام شده اند:

آثار برتر گروه‌های علمی شامل:

گروه اخلاق، ادیان و عرفان شایسته تقدیر

در بخش بزرگسال: «صدیقه رمضانی تَمیجانی» برای کتاب «معنویتِ بی‌سامان: تأملی جامعه شناختی بر معنویت گراییِ جدید و چراییِ گرایش به آن در ایران»

برگزیده سوم بخش جوان: «محمد علی عباسی» برای پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان: «تبیین نبوت در عرفان نظری با تأکید بر آثار آیت الله نجابت»

گروه تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی

شایسته تقدیر در بخش بزرگسال: «سیدمنصور سیدسجادی» برای کتاب «شهر سوخته: هنر و باستان‌شناسیِ حوزه دلتای رودخانه هیرمند از آغاز تا دوره تیمور» برگزیده سوم بخش جوان: «رضا طالبی‌فرد» برای رساله دکتری با عنوان: «آینده‌نگاریِ توسعه پایدارِ روستایی مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات (مطالعه موردی: شهرستان جیرفت)»

گروه زبان، ادبیات و زبان‌شناسی

شایسته تقدیر در بخش بزرگسال: «فاطمه شفیعی» برای رساله دکتری با عنوان: «پژوهشی در بررسی نقش تسهیل‌گرِ استعاره مفهومی در بازشناسی و یادآوری: با فرضِ استعاره به عنوان عامل مؤثر در شکل‌گیری طرح‌واره»

گروه علوم اجتماعی و علوم ارتباطات

برگزیده سوم در بخش جوان: جناب آقای دکتر «سید امیررضا برقعی» برای پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان: «تبیین دلالت‌های دانش فقه برای مفهوم‌پردازی مرز در حکمرانیِ فضای مجازی جمهوری اسلامی ایران»

گروه علوم اقتصادی، مدیریت و علوم مالی

برگزیده سوم در بخش جوان، «سعید مسعودی‌پور» برای کتاب «تبلیغات تجاریِ اسلامی»

گروه علوم تربیتی، روانشناسی و علوم ورزشی

شایسته تقدیر در بخش جوان: «میثم نوری خانیوردی» برای رساله دکتری با عنوان: «طراحی الگوی فرآیندیِ تجاری‌سازیِ یافته‌هایِ تحقیقات دانشگاهی در حوزه ورزش»

گروه علوم قرآنی، تفسیر و حدیث

شایسته تقدیر در بخش بزرگسال: حجت الاسلام و المسلمین «حمیدرضا مقیمی اردکانی» برای رساله دکتری با عنوان: «واقع‌نماییِ گفتار معصومان علیهم السلام بر اساس مراعات سطح فهم مخاطب در روایات اعتقادی»

برگزیده دوم در بخش جوان: «محمدحسین شیرزاد» برای رساله دکتری با عنوان: «کاربرد الگوهای انسان‌شناسیِ امنیت در تفسیر قرآن کریم»

گروه فقه و اصول

شایسته تقدیر در بخش بزرگسال: حجت الاسلام و المسلمین «احمد مروارید» برای رساله دکتری با عنوان: «بررسی احکام تعاملِ میان روان تحلیلگر و درمان جو از منظر فقه امامیه»

گروه فلسفه، منطق و کلام برگزیده سوم در بخش بزرگسال: حجت الاسلام و المسلمین «زهیر دهقانی آرانی» برای کتاب «بررسی و نقد آرای مستشرقان معاصر در زمینه مهدویت»

گروه فناوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی و کتابداری

برگزیده سوم در بخش بزرگسال: «الهه حسینی» برای رساله دکتری با عنوان: «چارچوب معنایی برای یکپارچه‌سازی و بازیابیِ معناییِ اشیای محتواییِ وبی: رویکرد داده‌های پیوندی در بافت سرطان»

گروه مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)

شایسته تقدیر در بخش بزرگسال: «یحیی فوزی» برای طرح پژوهشی با عنوان: «امام خمینی رحمت الله علیه در مواجهه با مخالفان و منتقدان: مطالعه بنیان‌های نظری و سیره عملی»

گروه مطالعات هنر و زیبایی‌شناسی

برگزیده سوم در بخش بزرگسال: «محمد خزایی» برای کتاب «هنر طراحی ایرانی اسلامی»

شخصیت‌های پیشگام علوم انسانی و اسلامی

مرحوم «آیت الله عباسعلی عمید زنجانی»

مرحوم «حجت الاسلام و المسلمین استاد علی ابوالحسنی (منذر)»

مرحوم «آیت الله محمد مؤمن»

مرحوم «دکتر اسدالله آزاد»

مرحوم «دکتر غلامعلی حاتم»

شخصیت‌های پیشتاز علوم انسانی و اسلامی

«دکتر منوچهر محمدی»

«حجت الاسلام و المسلمین استاد علی عابدی شاهرودی»

«دکتر عماد افروغ»

«دکتر علیمحمد ولوی»

«دکتر محمدمنصور فلامکی»

برگزیدگان سایر بخش‌ها

«موسی بیدج»، مترجم برتر در بخش ترجمه عربی به فارسی

«کورش صفوی»، مترجم برتر در بخش ترجمه انگلیسی به فارسی

نظریه‌پرداز برتر: «محمد دبیرمقدم»

انجمن علمی برتر در بخش دانشگاهی: «انجمن مالی اسلامی ایران»

نشریه علمی برتر در بخش دانشگاهی: نشریه علمی پژوهشی «پژوهش ادبیات معاصر جهان»

انجمن علمی برتر در بخش حوزوی: «انجمن علمی کلام اسلامی حوزه»

نشریه علمی برتر در بخش حوزوی: «انجمن عتلمی کلام اسلامی»

نشریه علمی برتر در بخش حوزوی «فصلنامه علمی- پژوهشی ذهن»

محققان برتر بخش بین الملل

دکتر «مسعود العالم چودری»

دکتر «طه عبدالرحمن»

دکتر «عثمان بَکار»

دکتر «سید علی محمد نقوی»

دکتر «دلال عباس»

دکتر «رامون گراسفوگل»

دکتر «آنتونی اِف. شاکِر»

محقق برتر بخش بین‌الملل

دکتر «مبینا موکر» محقق برتر بخش بین‌الملل

دکتر «منصور ال. لیمبا»

دکتر «ادریس هانی»

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از فارس، رئیس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی در این مراسم گفت: از فردا فراخوان چهاردهمین جشنواره بین المللی فارابی را صادر می‌کنیم.

انتهای پیام/


پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

سه × 3 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

«داده» نفت دنیای امروز است / حکمرانی در فضای مجازی چه اقتضائاتی دارد؟

گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس؛ این روزها دیگر از شماره تماس و مشخصات شخصی تا ...