خبر خوب:قاب های موبایل در برابر ابرباکتری ها مقاوم می شوند

خبر خوب:قاب های موبایل در برابر ابرباکتری ها مقاوم می شوند

زمان انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۰۳ - ۱۸:۴۲

محققان با کمک یک ترکیب آنتی باکتریال و پرینتر سه بعدی قطعاتی ساخته اند که نسبت به باکتری ها مقاوم هستند. باکمک این روش می توان قاب موبایل ضد ابرباکتری ساخت.

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از مهر به نقل از دیلی میل، یک ماده آنتی باکتریال جدید ابداع شده که می توان با کمک آن قاب های موبایل را ساخت و از گسترش ابرباکتری های مرگبار جلوگیری کرد.

محققان انگلیسی قطعاتی با پرینتر سه بعدی ساخته اند که باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک را از بین می برد. می توان این ماده را در بخش هایی از بیمارستان، دسته های در، اسباب بازی کودکان، دندان مصنوعی و محصولاتی که مصرف روزانه دارند، استفاده کرد.

طبق ادعای محققان ماده مذکور از شیوع بیماری های خطرناک در بخش های بیمارستانی و خانه های سالمندان جلوگیری می کند و احتمالا جان بسیاری از بیماران را نجات می دهد.

کندیس ماجسکی یک مهندس مکانیک در دانشگاه شفیلد می گوید: مدیریت گسترش باکتری های خطرناک، عفونت و افزایش مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک ها یک نگرانی جهانی است. بیشتر محصولاتی که اکنون با پرینتر سه بعدی ساخته می شوند، خصوصیات افزوده ای ندارند. اما ایجاد مصونیت آنتی باکتریایی در محصولات و دستگاه های مختلف نکته بسیار مهمی در زمینه مبارزه با شیوع عفونت های باکتریایی خطرناک است.

در این پژوهش شیوه مقابله با ابرباکتری ها در حقیقت ترکیب کردن پرینت سه بعدی با ماده ای آنتی باکتریال و حاوی نقره است. محققان یک ماده افزودنی ضد میکروبی تجاری (Biocote B۶۵۰۰۳) را با یک پودر مخصوص لیزر (پلی آمید ۱۲ ، EOS PA۲۲۰۰) ترکیب کردند تا یک ماده آنتی میکروبی مناسب بسازند که کاربردهای وسیعی دارد.

نتایج آزمایش ها نشان داد این ماده شیمیایی را می توان به طور موفقیت آمیز در مواد به کاربرد که در پرینترهای سه بعدی استفاده می شوند. تحت شرایط خاص می توان با کمک این ماده قطعاتی ساخت که در برابر باکتری های خطرناک مقاوم هستند.

همچنین این ماده روی سلول های انسانی کشت شده در آزمایشگاه نیز به کار رفت تا مشخص شود هیچ گونه تاثیرات سمی ندارد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

بیست − 17 =