خبر خوب؛ ونگر: فناوری خودکار اعلام آفساید تا جام جهانی ۲۰۲۲ آماده می‌شود

خبر خوب؛ ونگر: فناوری خودکار اعلام آفساید تا جام جهانی ۲۰۲۲ آماده می‌شود

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ - ۱۶:۴۳

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از ایرنا، ونگر که هم‌اکنون ریاست بخش توسعه جهانی فوتبال را در فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) برعهده دارد، خواستار معرفی سیستم تمام خودکار اعلام آفساید است.

نحوه کار این سیستم چگونه بوده و آیا شدنی است؟

سیستم تمام خودکار در صورتی که بازیکنی در آفساید قرار داشته باشد، به کمک داور اطلاع می‌دهد. این سیستم با هدف تصمیم گیری صحیح و به منظور ایجاد یک مدل سه بُعدی از موقعیت بازیکن، از قابلیت ردیابی خودکار توپ، ردیابی اندام و سایر الگوریتم ها با کمک هوش مصنوعی بهره می‌برد.

برخی از قانونگذاران فوتبالی از فناوری آفسایدگیری خودکار حمایت کرده‌اند. هیات بین المللی فوتبال(ایفاب) تنها مرجع قانونگذار فوتبال ماه گذشته اعلام کرد که در حال بازبینی قانون آفساید است.

این نهاد همچنین اعلام کرده که در نظر دارد تا فناوری نیمه خودکار آفساید را مورد آزمایش قرار دهد؛ این فناوری به جای کمک داور، کمک داور ویدئویی (VAR) را از وقوع آفساید مطلع می‌کند.

ونگر چه گفته است؟

ونگر در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی «زندگی فوتبالی» فیفا گفت: فکر می‌کنم فناوری آفسایدگیری خودکار تا جام جهانی ۲۰۲۲ آماده شود. منظور از خودکار این است که پیام مستقیما به کمک داور منتقل شده و او با استفاده از ساعت مچی که روی دستش بسته شده و آفساید بودن یا نبودن را با یک چراغ قرمز به اطلاع او می‌رساند، نسبت به اعلام آن اقدام می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر، با موقعیت‌هایی مواجه هستیم که بازیکنان روی خط هستند وباید تشخیص دهیم آفساید بوده یا نه؛ به طور میانگین، برای این تصمیم باید حدود ۷۰ ثانیه و گاهی اوقات یک دقیقه و ۲۰ ثانیه و برخی مواقع دیگر که موقعیت و شرایط قرارگیری بازیکن بسیار پیچیده است، زمان بیشتری را برای تشخیص آفساید صرف کنیم.

سرمربی اسبق باشگاه آرسنال تاکید کرد: آفساید در فوتبال بسیار اهمیت دارد زیرا شاهد این هستیم که بسیاری از شادی‌های پس از گل به دلیل آفسایدهای میلیمتری تلخ شده  و به همین دلیل معتقدم که این فناوری گامی بسیار مهم در فوتبال است.

ونگر توضیح داد: فناوری نیمه خودکار در ابتدا کمک داور ویدئویی را مطلع کرده و VAR نیز به کمک داور اشاره می‌کند. من مصرانه بر آفسایدگیری تمام خودکار پافشاری می‌کنم و این یعنی علامت به طور مستقیم به کمک داور ارسال می شود.

آیا این فناوری پیش از این آزمایش شده است؟

سیستم آفساید نیمه خودکار در جام جهانی ۲۰۱۹ مورد آزمایش قرار گرفت.

آیا برنامه ریزی برای تغییر سایر قوانین مرتبط با آفساید صورت گرفته است؟

بله. ونگر خواستار آزمایش تغییرات پیشنهادی مدنظرش در مورد قانون آفساید است. تغییراتی که براساس آن برای آنکه آفساید بازیکنی اعلام شود، باید فاصله‌ای روشن و قابل رویت بین مهاجم و مدافع وجود داشته باشد.

آزمایش این قانون در چین انجام خواهد شد. به گفته ونگر اعمال این تغییر، متوسط آفسایدهای اعلامی در یک بازی لیگ برتر انگلیس را از چهار به دو کاهش خواهد داد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

چهار + نوزده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

خبر خوب؛ قایدی: الاهلی را خوب آنالیز کرده بودیم/می‌خواهم زودتر گلم را ببینم

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از ایرنا، مهدی قایدی پس از درخشش و ...