خبر خوب؛ فرخ؛ یکی از ارکان سبک ادبی خراسانی

خبر خوب؛ فرخ؛ یکی از ارکان سبک ادبی خراسانی

زمان انتشار : 1400/02/02 - 08:19
به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، دوم اردیبهشت، سالروز درگذشت مرحوم «سیدمحمود فرخ خراسانی» است؛ شاعر، ادیب، نماینده مجلس شورای ملی، پژوهشگر، انجمن‌دار و فعال فرهنگی معاصر که نامش با «انجمن ادبی فرخ» در ادبیات و فضای فرهنگی کشور ماندگار شده است. او در سال ١٢٧۶ هجری شمسی در مشهد به‌دنیا آمد و ۸۴ سال بعد یعنی در سال ١٣۶٠ هجری‌ شمسی در همین شهر بدرود حیات گفت و در دارالذکر حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.
 
پدر فرخ خراسانی، سیداحمد جواهری متخلص به «دانا» از ادیبان، خوش‌نویسان و شاعران مشهد بود و به همین دلیل او هم از کودکی سرودن شعر را آغاز کرد، دوران کودکی فرخ در مکتب‌خانه‌ها و محافل ادبی سپری شد که همراه با پدرش در آنها حضور می‌یافت و نزد ادیبان مشهوری همچون ادیب نیشابوری و شیخ محمدحسین سبزواری درس خواند. فرخ در ایام جوانی به شاعری مشهور بدل شد و در روزگار پختگی نیز خود را به‌عنوان یکی از ارکان شعر سبک خراسانی در دوران معاصر به ادبیات ایران معرفی کرد.
 
در کارنامه کاری وی معاون نایب‌التولیه آستان قدس رضوی، متصدی امور اداری آستان‌ قدس‌ رضوی، کفالت استانداری خراسان، نمایندگی مردم در دوره‌های دوازدهم و سیزدهم مجلس شورای ملی، ریاست هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت نخ‌ریسی و نساجی و برق خسروی خراسان ثبت شده است و در سال ١٣۵٣ به‌مقام استادی افتخاری دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد هم رسید.

 

فرخ در منزل شخصی سال‌های طولانی «انجمن ادبی فرخ» را برپا می‌کرد و افراد شاخصی همچون ملک‌الشعرا بهار، مهدی اخوان‌ثالث، محمدحسین شهریار، بدیع‌الزمان فروزانفر، غلامحسین یوسفی، عبدالحسین زرین‌کوب، محمدرضا شفیعی‌کدکنی، احمد کمال‌پور، عماد خراسانی، مؤید ثابتی، علی‌اکبر گلشن‌آزادی، مهرداد اوستا، علی باقرزاده، محمد قهرمان، محمدرضا حکیمی، ذبیح‌الله صاحب‌کار و بسیاری دیگر از بزرگان شعر و ادب پارسی حضور پیدا می‌کردند.


 


 


فرخ خراسانی تألیف آثاری همچون «تصحیح تاریخ مجمل فصیحی»، «سفینه فرخ»، «روضه خلد»، «منتخب آثار و شرح احوال استاد منشی‌باشی‌نصرت»، «خلاصه احوال و منتخب آثار اوحدی اصفهانی معروف به مراغه‌ای» و نیز نگارش مقاله‌های ارزشمندی در مجله‌های ادبی معتبر همچون «آینده»، «یغما»، «فرهنگ خراسان» و… را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است.

اما بخش مهم دیگری از میراث ادبی وی «دیوان اشعار محمود فرخ» دربرگیرنده مجموعه کامل اشعار این شاعر در ۱۳۲۰ صفحه است که در سال ١٣٩١ به‌کوشش جلال قیامی توسط نشر اردشیر در مشهد منتشر شد.


 


 


یکی از تلاش‌ها و پیگیری‌های استاد محمود فرخ، گردآوری کتاب‌ها و نسخه‌های خطی از آثار ارزشمند زبان فارسی است. تلاش وی در این راه چنان بود که برخی آثار ارزشمند ادبیات فارسی را به‌خط خویش رونویسی و نگهداری کرده و بر بعضی از آن‌ها حاشیه نگاشته است.

فرخ چهارده نسخه کتاب خطی و ۸۸ جلد کتاب چاپی را وقف کتابخانه آستان قدس رضوی کرد و در سال ۱۳۴۹ برای تأمین هزینه درمان پسرش در آمریکا، بخش عمده‌ای از کتاب‌هایش را به دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد فروخت، پس از درگذشت او نیز بخش دیگری از کتابخانه‌اش در سال ۱۳۸۱ به این دانشکده اهدا شد.

 در اردیبهشت ۱۳۹۸ نیز «شب محمود فرخ» به‌همت مرکز مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی با همکاری مجله فرهنگی‌هنری بخارا در دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد برگزار شد.

موضوع احیای خانه مرحوم فرخ در مشهد از جمله موضوعاتی است که همچنان پرونده‌اش باز است، شورای شهر مشهد چندین بار احیای این خانه به نام «خانه ادبیات مشهد» را وعده داده است که هنوز به نتیجه نرسیده است. ایبنا این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

1 × 4 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

ضرورت توجه هرچه بیشتر به ساختار قاعده‌مند زبان انجمن قلم از ظرفیت‌های شهرستانی بیشتر استفاده کند

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ یاسر احمدوند معاون ...