خبر خوب؛ روایت‌هایی از فداکاری و ایثار معلمان

خبر خوب؛ روایت‌هایی از فداکاری و ایثار معلمان

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۲ - ۱۱:۲۲

کرونا که آمد، هر کسی در حد توان برای کمک به همنوعانش تلاش کرد، پزشکان و پرستاران در خط مقدم جبهه سلامت و معلمان با تدریس آنلاین و خانه به خانه.

در این میان کسانی هم بودند که از تدریس «آیلاند» معلمان و تهیه فیلم و کلیپ توسط آن‌ها جوک ساختند و به فداکاری آن‌ها خندیدند، اما معلمان بی توجه به حواشی، از هر فرصت و هر وسیله‌ای برای تدریس به دانش آموزانشان استفاده کردند.

از معلم عشایری که وسط دشت به دو دانش آموزش درس می‌داد تا معلمی که بر روی تخت بیمارستان هم در کلاس معرفت غایب نشد و تعهدش را فراموش نکرد، در این مدت روایت‌هایی از فداکاری و ایثار معمان شنیدیم که به داستان شباهت داشت.

آموزگار مرندی هم مشق عشق را فراموش نکرد و از زمان تعطیلی مدارس به دنبال شیوع ویروس کرونا، تدریس خانه به خانه را شروع کرد.  قاسم سهرابی، متولد اول فروردین ماه سال ۶۱ در روستای گلین قیه شهرستان مرند بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی و آموزگار مقطع ابتدایی است.

او پس از چندین سال فعالیت در تشکل‌های قرآنی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، به استخدام آموزش و پرورش درآمده است و در مدرسه ناصر خسرو روستای زنگی شهرستان شبستر تدریس می‌کند و پس از شیوع کرونا دامنه فعالیتش را وسیع‌تر کرده و برای دانش آموزان بی‌بضاعت در شهرستان‌های مرند و شبستر تدریس می‌کند.

 او از انگیزه تدریس درب به درب و خیابانی برای دانش آموزان بی‌بضاعت به ایسنا می‌گوید: پس از شیوع کووید ۱۹ احساس کردم برخی دانش آموزان نیاز به تدریس حضوری دارند و اطلاعیه‌ای مبنی بر اعلام آمادگی برای تدریس به دانش آموزان بی‌بضاعت پایه چهارم در صفحه‌ شخصی‌ام در اینستاگرام به اشتراک گذاشتم و دوستانم را از آن مطلع کردم.

سهرابی علاوه بر تدریس در روستای محل خدمتش، پس از تماس والدین دانش آموزان برای تدریس به جاهای دیگر هم می‌رود و دو نفر از دوستانش هم به او پیوسته و برای تدریس در پایه‌ پنجم و ششم اعلام آمادگی کرده‌اند.

او می‌گوید قبل از اینکه ایده تدریس درب به درب به ذهنش برسد، مباحث درسی ریاضی مانند اشکال هندسی را با ماژیک بر روی دیوارهای آشپزخانه و یخچال نوشته و همسرش نیز از تدریس او فیلمبرداری می‌کند.

او در این باره می‌افزاید: در ابتدا مباحث را بر روی یخچال منزلمان می‌نوشتم و به دلیل به جا ماندن رد ماژیک بر روی آن، تصمیم گرفتیم تا بر روی کاشی و موزاییک‌های آشپزخانه ادامه دهیم.

سهرابی، با بیان اینکه آرامش در محیط زندگی برای یک معلم بسیار مهم است، اظهار می‌کند: همسرم هم در این راه من را همراهی کرده است و اگر همراهی خانواده و حتی فرزند کوچکم نیز نبود، این ایده به ذهنم نمی‌رسید و نمی‌توانستم آن را به درستی اجرا کنم.

به گفته این آموزگار ابتدایی، تدریس حضوری با رعایت کامل اصول بهداشتی مورد تاکید وزارت بهداشت و درمان و رعایت فاصله‌گذاری هوشمند انجام می‌شود، این معلم همچنین به کمک دوستانش اقدام به تهیه تعدادی ماسک و ضد عفونی کننده برای دانش آموزان و خانواده‌هایشان کرده‌اند.

او، می‌گوید: به دلیل اینکه بسیاری از معلمان غیربومی بوده و امکان سر زدن به مدرسه را ندارند، در این مدت به عنوان مدیر آموزگار به دانش آموزان پایه‌های مختلف مدرسه محل خدمتم بیشتر از دیگر جاها سر زده‌ام و تعدادی از افراد از مرند و روستای خودمان هم با من تماس گرفته‌اند که تعدادشان در مقایسه با مدرسه محل خدمتم کم‌تر است.

به کمک این معلم و راه انداختن چالش تبلت در صفحه اینستاگرامی‌اش، تعدادی از هموطنانمان نیز حاضر به خرید تبلت و اهدا کمک هزینه خرید تبلت شده‌اند و هر فردی که به این معلم اطمینان دارد نیز کمک‌های غیرنقدی مانند ماسک و ضدعفونی کننده را به او می‌سپرد تا به دست دانش آموزان برسد.

سهرابی از بغضی می‌گوید که با دیدن برخی خانواده‌های بی‌بضاعت، راه گلویش را گرفته است، او اظهار می کند: پدر برخی دانش آموزان کارگر فصلی بوده و به نان شب محتاج هستند، یا والدین برخی‌شان شیمی درمانی می‌شود و بسیاری مشکلات دیگر دارند، از این رو معتقد هستم که جدا از معلم بودن، سر زدن به آن‌ها و کمک کردن، جزو وظایف انسانی‌مان است.

او با اشاره به حس و حال دانش آموزان از این اقدام معلمشان، بیان می‌کند: ما با دانش آموزان زندگی می‌کنیم. والدین بیش از دانش آموزان خوشحال و متعجب می‌شوند و حضور معلمان را در شرایطی که همه پنهان شده‌اند، قابل ستایش می‌دانند.

او در خاتمه با بیان اینکه عمر این روزها هم به سر می‌آید، می‌گوید: رفتار معلم بهترین آموزش بوده و با این روش ما می‌توانیم بهترین انسان ها را برای آینده تربیت کنیم. معتقد هستم که اگر نتوانم دنیا را تغییر دهم، حداقل موجی ایجاد کنم که تفکرات جدیدی را بوجود بیاورد.

به گزارش ایسنا، جمعی از معلمان تبریزی نیز در اقدامی خیر خواهانه اقدام به خرید تلویزیون، تبلت یا گوشی هوشمند برای تعدادی از دانش آموزان بی‌بضاعت کرده و حتی از پرداخت هزینه کتب درسی سال آینده نیز دریغ نکرده‌اند.

خچال تا آموزش خانه به خانه یک معلم در آذربایجان‌شرقی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

2 × چهار =