خبر خوب؛ برنامه دانشگاه آزاد برای افزایش سهم در عرصه پژوهش و فناوری

خبر خوب؛ برنامه دانشگاه آزاد برای افزایش سهم در عرصه پژوهش و فناوری

زمان انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ - ۱۶:۰۰

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از ایسنا رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی رسالت خود را این می‌داند که کارگزار اصلی بیانیه گام دوم انقلاب باشد، گفت: جهت‌گیری‌های لازم برای تبدیل شدن به دانشگاه اجتماعی و حل مسأله انجام شده و به دنبال این هستیم که سهم دانشگاه در عرصه پژوهش و فناوری کشور را از ۱۶،۲ درصد به ۲۵ درصد ارتقا دهیم.

دکتر بابک نگاهداری با تبریک چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب اسلامی است و با آن رابطه نزدیکی دارد. دانشگاه آزاد اسلامی امروز در همه عرصهها با تمام توان و ظرفیت در خدمت تحقق اهداف انقلاب است.

وی سپس به ظرفیت های این دانشگاه اشاره کرد و گفت: حدود ۲۵ هزار عضو هیأت علمی، یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو، ۳۴ هزار کارمند، ۱۶۶ مرکز تحقیقاتی و پژوهشکده، ۱۱ هزار آزمایشگاه و کارگاه، ۱۴۷ هزار تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی و … گوشه‌ای از ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی است.

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: تمامی داشته‌های امروز دانشگاه آزاد اسلامی، دستاورد گام اول انقلاب اسلامی است و این دانشگاه در گام دوم، به دنبال تبدیل شدن به دانشگاه اجتماعی و حل مسأله با تمام کارکردهای تخصصی موضوع است.

نگاه‌داری ادامه داد: انقلاب اسلامی در گام اول دانشگاه آزاد اسلامی را با مجموعه امکانات و ظرفیت‌ها ایجاد و حمایت کرده و دانشگاه آزاد اسلامی رسالت خود می‌داند که کارگزار اصلی بیانیه گام دوم انقلاب باشد.

وی گفت: در راستای اجرایی کردن این رسالت در سطح کلان دانشگاه آزاد اسلامی برنامه ریزی‌های عملیاتی انجام شده است. دانشگاه آزاد اسلامی توسعه و استقرار نظام پایش و ساماندهی پایان‌نامه‌ها برای حل مساله و رفع چالش‌های ملی و محلی را به فاز اجرایی رسانده است. در این طرح پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی در راستای رفع چالش‌های کشور تعریف می‌شوند.

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه جهت‌گیری‌های لازم برای تبدیل شدن به دانشگاه اجتماعی و حل مسأله انجام شده، گفت: واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با تمام امکانات خود از جمله اندیشکده‌ها، مراکز تحقیقاتی، مراکز خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی، کلیه تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در اختیار صنایع و سازمان‌های جامعه هستند.

نگاه‌داری تبدیل شدن به کارگزار اصلی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را رسالت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی شمرد و در این خصوص گفت: راه‌اندازی و فعالسازی کانون‌های دانشگاه، صنعت و جامعه، تدوین و ابلاغ طرح جابجایی تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی (طرح تعاون تجهیزات)، برگزاری منظم نشست‌های راهبری پژوهش منطقه‌ای، تدوین برنامه راهبردی-عملیاتی ارتقای نظام پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی، فعال‌سازی دیپلماسی علمی، شروع به کار مراکز خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی، برنامه‌ریزی به منظور عملیاتی‌سازی برنامه بازاریابی شبکه آزمایشگاهی به صورت پایلوت در چهار استان، تدوین و ابلاغ شیوه نامه کنسرسیوم‌های مراکز تحقیقاتی، تدوین طرح جامع واحدهای پژوهشی با توجه به توان و پتانسیل استانی آمایش سرزمینی و صنایع، برنامه‌ریزی به منظور جهت دهی و حمایت از پایان‌نامه‌های تقاضا محور و محصول محور از جمله رویکردهایی است که در حوزه پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی در راستای اهداف سند دانشگاه اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب طرح‌ریزی و عملیاتی شده است.

وی افزود: به دنبال انجام این رسالت، دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال حفظ و ارتقای سهم ۴۰ درصدی خود در عرصه آموزش و ۲۵ درصدی در عرصه پژوهش کشور است و تلاش دارد سهم دانشگاه را در عرصه پژوهش و فناوری کشور از ۱۶،۲ درصد به ۲۵ درصد ارتقاء دهد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، معاون دانشگاه و رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با اشاره به برنامه دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه نوآوری و فناوری گفت: برنامه دانشگاه به این صورت است که با ایجاد معاونت فناوری و نوآوری با توسعه شرکت‌های دانش بنیان شکل گرفته با دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، به توسعه اشتغال دانش‌بنیان و رفع مشکل فارغ‌التحصیلان قدم بردارد و از سوی دیگر در تولید و اقتصاد دانش بنیان نقش‌آفرین مؤثر اجتماعی باشد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

شانزده − 7 =