خبر خوب؛ «اینترنت حس‌ها» آینده دنیای متصل را تشکیل می‌دهد/ ایده‌ای فراتر از اینترنت اشیاء و ۵G

خبر خوب؛ «اینترنت حس‌ها» آینده دنیای متصل را تشکیل می‌دهد/ ایده‌ای فراتر از اینترنت اشیاء و ۵G

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۵ - ۰۰:۵۱

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، آزمایشگاه مشتریان اریکسون (Ericsson ConsumerLab) پیش‌بینی کرده که افراد تا سال ۲۰۳۰ اینترنت حس‌ها (Intenet of Senses) را تجربه خواهند کرد. کاربران انتظار دارند خدمات متنوعی از فناوری متصل برای بازی‌کردن با احساسات بینایی، چشایی، بویایی، صدا و تماس ما تا سال ۲۰۳۰ به واقعیت تبدیل شده باشد.

این آزمایشگاه بیش از ۷ هزار و ۶۰۰ نفر را در سراسر جهان مورد بررسی و مصاحبه قرار داده، که هر یک از آنها کاربران استاندارد فناوری‌های واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و دستیارهای مجازی هستند. طبق گزارش این آزمایشگاه، با توجه به پیشرفت‌های حاصل‌شده در فناوری‌های ۵G و نوآوری‌های مختلف، احتمالاً عموم مردم درباره اینکه چگونه اینترنت حس‌ها در آینده در زندگی‌ها ورود می‌کند، فکر نخواهند کرد.

تقریباً ۶۶ درصد از کاربران معتقدند امکانی فراهم می‌شود که تنها با فکر کردن درباره یک مقصد، برنامه‌ریزی و نمایش مسیر روی عینک‌های واقعیت مجازی انجام شود. همچنین تعداد مشابهی معتقدند امکان ترجمه آنی صدای افراد فراهم می‌شود و مردم کشورهای مختلف می‌توانند با یکدیگر ارتباط بگیرند.

اینترنت حواس به کمک فناوری‌هایی ازجمله هوش مصنوعی (AI)، واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR)، نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) و اتوماسیون اجرا خواهد شد.

بر اساس گزارش آزمایشگاه مشتریان اریکسون، کاربردهای اینترنت حس‌ها شامل موارد زیر است:

مغز شما رابط کاربری است: کاربران می‌توانند تنها با فکر کردن در مورد یک مقصد، مسیری را برنامه‌ریزی کرده و آن را مشاهده کنند.

تقلید صدا: مصرف‌کنندگان این فناوری می‌توانند صدای افراد را تقلید کنند تا بستگان و آشنایان آنها را فریب دهند.

تغییر عطروطعم غذا: کاربران دستگاهی خواهند داشت که طعم هر غذایی را که مصرف می‌کنند به‌صورت دیجیتالی تغییر می‌دهد.

بوی دیجیتالی: کاربران می‌توانند به‌صورت دیجیتالی از مکان‌هایی مانند حومه شهر دیدن کرده و توانایی تجربه بوی چنین مکان‌هایی را داشته باشند.

لمس نامحدود: کاربران گوشی‌های هوشمندی خواهند داشت که صفحه نمایش آنها کاملاً متفاوت است. درواقع گوشی آنها به شکل‌ها، نمادها و دکمه‌های دیجیتال مجهز خواهد شد.

واقعیت ترکیبی: واقعیت ترکیبی حاصل قرار گرفتن واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در کنار یکدیگر است. در این واقعیت فرد می‌تواند به‌صورت واقعی به اشیاء نزدیک و دور شود و زاویه خود را به‌صورت واقعی با آن تنظیم کند.

تأیید اخبار: به لطف فناوری‌های نوین، اخبار جعلی دیگر وجود نخواهد داشت.

تحول حریم‌خصوصی: مصرف‌کنندگان انتظار دارند مشکلات امنیتی به طور کامل حل‌وفصل شود تا بتوانند در دنیای داده محور با اطمینان فعالیت کنند.

اتصال پایدار: اینترنت حس‌ها، جهانی پایدار را ایجاد خواهد کرد.

خدمات احساسی: مراکز خرید دیجیتالی ایجاد خواهد شد که به کاربران امکان می‌دهد هنگام خرید از تمام حواس خود استفاده کنند.

علاوه بر موارد فوق، موارد استفاده بالقوه متعددی وجود دارد که برای سازمان‌ها بسیار مفید خواهد بود؛ به‌ویژه در حوزه‌هایی مانند ساخت و تولید و مراقبت‌های بهداشت و درمان. این عوامل امور را به سطح کاملاً جدیدی می‌رساند و درنتیجه ترکیب جهان های مجازی و واقعی را تا حد ممکن طبیعی می‌کند.

یکی از موارد واضح تجارت در اینترنت حس‌ها، بهبود شبیه‌سازهای آموزشی واقع‌بینانه‌تر است. شبیه‌سازهای کنونی می‌توانند مناظر و نکات یک محیط دنیای واقعی را ایجاد کنند، اما با گسترش بازخورد حسی اضافی می‌توان به‌طور قابل‌توجهی واقعی‌تر شد. درنتیجه دانش آموزان، دانشجویان، هنرجویان، خلبانان و سایر افراد می‌توانند با استفاده از این فناوری درک عمیق‌تری از مطلب آموزشی خود پیدا کنند.

علاوه بر این، افکار دیگری نیز وجود داشته است، به عنوان مثال استفاده از ایمپلنت برای تبدیل مغز به یک رابط، که افراد را قادر می‌سازد تا دستگاه‌ها را تنها با استفاده از ذهن خود کنترل کنند. در حال حاضر ایده‌های ناب فناورانه بسیاری وجود دارد که شرکت‌های فعال در حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده با ارتقاء محصولات خود در پی دستیابی به آنها هستند.

برای اینکه چنین انقلابی در فناوری ایجاد شود، مدت زمان زیادی لازم است تا این مفهوم در ذهن افراد جا بیفتد و نیز کاربردهایش مشخص شود. اکنون ۲۰ سال پس از فناوری اینترنت اشیاء، مفهومی عجیب و متحول‌کننده تحت نام اینترنت حس‌ها به عنوان یکی از فناوری‌های انقلابی آینده در دهه ۲۰۳۰ ظهور خواهد کرد. هدف اصلی اینترنت حس‌ها کمرنگ شدن مرز میان اندیشیدن و انجام دادن است.

انتهای پیام/۴۱۱۲/

x

این مطالب را نیز ببینید!

خبر خوب؛ آخرین وضعیت سامانه جامع تجارت/ سامانه صادرات مناطق آزاد مکانیزه نیست

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری آنا،  محمدامین الله‌داد،  مشاور ...