خبر خوب؛ آمادگی انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی برای همکاری با مدرسه‌ها

خبر خوب؛ آمادگی انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی برای همکاری با مدرسه‌ها

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۱۴ - ۱۷:۰۶

رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی در بیانیه‌ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید به چالش‌های موجود در شیوه آموزش در سال تحصیلی جدید و لزوم همکاری مدرسه‌ها و کتابخانه‌های عمومی اشاره کرده و از آمادگی این نهاد برای همکاری و تسهیل‌گری در این زمینه خبر داده است.

به گزارش اخبار خوب به نقل از ایسنا، در بیانیه محمد حسن‌زاده – استاد دانشگاه تربیت مدرس و رئیس انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران – آمده است: «ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ

نون سوگند به قلم و آنچه می‌‏نویسند

بار دیگر، در آستانه بهار دانایی و ماه مهر و مهربانی قرار داریم. امسال در حالی به استقبال بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید می‌رویم که به  دلیل شیوع کرونا، وضعیت به کلی با سال‌های گذشته متفاوت است. از یک سو، شوق آموختن در دل و جان معلمان و دانش‌آموزان جاری است و از سوی دیگر، مسئولین و خانواده‌ها نگران سلامتی دانش‌آموزان و دست‌اندرکاران دخیل در امر آموزش و پرورش هستند. در این وضعیت خوف و رجاء و در کنار این شوق و دلواپسی تواَمان، شیوه‌های آموزش نیز دچار تحول و دگردیسی شده است. سیاستگذاران، مجریان، آموزگاران و حتی خانواده‌ها با فضای آموزش تلفیقی (حضوری-الکترونیکی) آشنا شده و با کاربست فناوری‌های نوین و سامانه‌های آموزش الکترونیکی خو گرفته‌اند. اقدامات دولت برای فراهم‌آوری ملزومات و تدوین و اجرای سیاست‌های تسهیل‌گر نیز شدت بیشتری گرفته است. هرچند هنوز نقاطی از کشور و همچنین بخشی از خانواده‌ها به لحاظ زیرساخت‌های فناوری و اتصال‌پذیری با مشکلاتی دست به گریبان هستند، اما مهمترین کمبود و دلواپسی نبود یا کمبود سواد اطلاعاتی در بین خانواده‌هاست که موجبات نگرانی نحوه تعامل دانش‌آموزانِ نوورود به فضای مجازی را فراهم می‌آورد. 

حضور موفق و اثربخش در فضای مجازی به ویژه برای نسل جدید، مستلزم کسب مهارت‌های اطلاع‌یابی و سواد اطلاعاتی مناسب از سوی معلمان، خانواده‌ها و دانش‌آموزان است تا ضمن پیشگیری از آسیب‌های احتمالی ویرانگر، بسترهای بهره‌گیری حداکثری از شیوه‌های نوین آموزشی نیز فراهم شود. همان‌گونه که در بیانیه‌های سالیان پیش نیز اشاره شده است، کتابخانه‌های عمومی کشور با گستره وسیعِ ملّی از ظرفیت‌های بالقوه مناسبی برای کمک به مدارس در  گوشه و کنار کشور برخوردارند و مهمتر از آن، کتابداران شاغل در کتابخانه‌های عمومی، با شوق و اشتیاق وافر علاقه‌مند به همکاری با مدارس در تامین منابع اطلاعاتی و ارائه خدمات مربوط به ارتقای سواد اطلاعاتی هستند. تجربیات جهانی نشان می‌دهد که همکاری کتابخانه‌ها و مدارس، به ارتقای بازدهی آموزش در مدارس انجامیده است. دستیابی به این مهم، نیازمند برونگرایی هر چه بیشتر کتابخانه‌های عمومی از یک سو، و گرایش و تعامل هر چه بیشتر مدارس به کتابخانه‌های عمومی محل خود از سوی دیگر است. 

تسریع اقدامات جاری و رفع چالش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به همفکری، همکاری و  همیاری بین سازمان‌ها، نهادها و بخش‌های مختلف نیاز مبرم داشته و بستری برای همدلی مومنانه در راستای اعتلای میهن عزیزمان مهیا ساخته است. انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران طبق وظیفه بنیادین خود به سیاق سال‌های پیشین ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید و بهار دانش به همه خانواده‌ها، به ویژه خانواده فرهیخته آموزش و پرورش کشورمان، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری و تسهیل‌گری در این زمینه اعلام می‌دارد و برای همگان آرزوی موفقیت دارد.

با آرزوی توفیق الهی

۱۴ شهریور ۱۳۹۹»

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

پنج + شانزده =