خبر خوب؛برداشت گل محمدی از مزارع خراسان‌جنوبی

خبر خوب؛برداشت گل محمدی از مزارع خراسان‌جنوبی

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۰۳ - ۰۸:۱۵

برداشت گل محمدی تا اواخر اردیبهشت‌ماه در این استان ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود ۳۶۵ تن گل محمدی از باغ‌های استان برداشت شود.

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از ایسنا،اکبری با بیان اینکه بیشترین سطح زیرکشت گل محمدی در خراسان‌ جنوبی به شهرستان سربیشه اختصاص دارد، تصریح کرد: گل محمدی برداشت شده در خراسان ‌جنوبی به ‌روش‌های صنعتی و سنتی گلاب‌گیری می‌شود و علاوه بر مصرف در داخل استان به استان‌های همجوار ارسال می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی از افزایش ۳۰ درصدی سطح زیرکشت گل محمدی در سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: تعداد بهره‌برداران گل محمدی در استان ۳۱۰ نفر هستند و در استان هفت واحد فرآوری فعالیت دارند که ۵۰ درصد گل تولیدی استان را فرآوری می‌کند.

وی با بیان اینکه گل محمدی با توجه به شرایطی که استان دارد یکی از گیاهان بسیار مقاوم به تنش‌های محیطی است، تصریح کرد: خراسان‌جنوبی ظرفیت فوق‌العاده‌ای در تولید گل محمدی دارد.

وی اظهار کرد: نیاز آبی بسیار کم، قابلیت کشت دیم، سازگار به شرایط آب و هوایی منطقه و مقاومت به تنش‌های محیطی موجود، قابلیت نگهداری پس از برداشت و قابلیت کشت در زمین‌های فقیر و سنگلاخی، از مزایای کشت گل محمدی است.

وی یادآور شد: علاوه بر بحث‌های اسانس‌گیری و فرآوری غنچه از این گل برای تغذیه زنبورهای عسل، تولید مربا و گلاب نیز استفاده می‌شود و ۵۰ درصد دیگر گل محمدی تولیدی به خارج از استان صادر و غنچه این گل نیز از طریق یک شرکت خریداری و به هندوستان صادر می‌شود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

19 − شش =