خبرخوب؛ رشد ذخیره معدنی کشور با گسترش حفاری معادن مس

خبرخوب؛ رشد ذخیره معدنی کشور با گسترش حفاری معادن مس

زمان انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۵ - ۱۱:۳۳

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از ایرنا- بخش معدن وصنایع معدنی کشور با مشخصه درونزایی و برونگرایی در حالی سخت‌ترین دوران تحریم را پشت سر می‌گذارد که هریک از اجزای این بخش، توانمندی خود را مضاعف ساخته و در این بین مس هم با رویکرد توسعه حفاری به رشد ذخایر معدنی دست یافته است.

امروز میزان حفاری در واحد های مس به بیش از ۶۳ هزار متر رسیده که این رقم نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد بیش از ۸۰ درصدی را نشان می دهد و انتظار می رود تا پایان سال ۱۳۹۸ میزان حفاری در این بخش به رقم ۷۰ هزار متر برسد.

ذخیره ۳۴.۵ میلیون تنی 

آمارهای شرکت ملی صنایع مس ایران گویای آن است که ذخیره معدنی مس که در ابتدای فعالیت دولت یازدهم حدود ۲۲ میلیون تن مس خالص بود، اکنون به ۳۴.۵ میلیون تن رسیده و این ذخیره نقش بسزایی در روند تولید و صادرات این بخش به همراه خواهد داشت.

براساس آمارهای موجود امروز ظرفیت کاتد مس در کشور حداقل ۴۶۰ هزار تن برآورد شده و این امر در چارچوب سند چشم انداز به بیش از ۸۰۰ هزار تن خواهد رسید.  

تولید ۱۸۹.۶ هزار تن کاتد 

جداول آمار سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نشان می دهد که در ۹ ماهه امسال ۱۸۹ هزار و ۶۸۳ تن کاتد مس تولید شد که این داده، حاصل عملکرد مجتمع مس سرچشمه، مس سونگون و مس میدوک است.

کاتد تولیدی واحد پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه ۱۱۹ هزار و ۴۰ تن ثبت شد و واحد لیچینگ این مجتمع نیز چهار هزار و ۵۵۸ تن تولید کرد.

کاتد مس واحد لیچینگ مجتمع مس میدوک هم به رقم چهار هزار و ۶۱۳ تن رسید و پالایش آن نیز ۶۱ هزار و ۴۷۲ تن را ثبت کرد.

آند مس ۲۲۵.۸ هزار تن 
براساس آمار ایمیدرو، تولید آند مس در واحد های مزبور در ۹ ماهه امسال برابر با ۲۲۵ هزار و ۸۰۶ هزار تن شد که روند تولیدی نسبت به برنامه تنظیمی، افزایشی است و برآورد رشد بیش از ۱۰ درصد را نشان می دهد.

ایران برخوردار از ۴.۱ درصد ذخایر جهانی 

بررسی آمارهای بین المللی گویای ان است که ایران برخوردار از ۴.۱۵ درصد از کل ذخایر جهان در بخش مس است و از این منظر رتبه هشتم را در بین کشورهای جهان در اختیار دارد.

کشور شیلی امروز رتبه نخست در زمینه این فلز راهبردی دارد و آمار ذخیره این کشور ۱۷۰ میلیون تن برآورد شده است و انتظار می رود تا پنج سال آینده( ۲۰۲۵) به میزان ۲.۵ میلیون تن به تقاضای جهانی مس افزوده شود.

ارزش حدود ۶ میلیاردی 

امروز به ازای هریک میلیون تن سنگ مس با عیار چهاردهم درصد، ارزش برجای آن حدود ۶ میلیارد تومان برآورد می شود و سوددهی صنعت مس ایران تا پایان دی ماه امسال حدود ۱۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان فروش ثبت شد و این رقم از رکورد فروش ۵۰ سال عمر صنعت مس عبور می کند.

مدیرعامل شرکت مس در بهمن ماه جاری آمار داد که براساس آخرین بودجه تعدیل شده شرکت مس در کدال، فروش به ۱۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

تولید ۸۹۰.۳ هزار تن کنسانتره

ایمیدرو در دوره ۹ ماهه آمار دادکه تولید کنسانتره مس به رقم ۸۹۰ هزار و ۳۴۷ تن رسید و کل استخراج سنگ مس نیز در این دوره ۱۲۸ میلیون و ۸۵۷ هزار و ۷۶۴ تن شد.

آمار های منتشر شده حاکی است تولید متوسط مس در سال‌های منتهی به ۹۶ بالغ بر ۲۰۰ هزار تن بود، اما در سال ۱۳۹۷ به رقم حدود ۲۵۰ هزار تن رسید و انتظار می رود امسال فراتر از پارسال تولید محقق شود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

شانزده + دو =