خبرخوب؛ حمل و نقل با خودروی پرنده

خبرخوب؛ حمل و نقل با خودروی پرنده

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ - ۱۲:۰۰

خودروهای پرنده از دیر باز مورد توجه بشر بوده و همواره شرکتها درصدد تحقق این آرزو بودند

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از ایسنا شرکت آمریکایی “الاکایتکنولوژیز”(Alaka’i Technologies)، یک خودروی پرنده بدون سرنشین ابداع کرده که مبتنی برسوخت هیدروژن است وظاهر آن، مفهومی بین یک هلی‌کوپتر و یک خودروی شاسی‌بلند را به نمایش می‌گذارد.
این خودروی پرنده موسوم به “اسکای”(Skai)، شش چرخانه یا روتور روی سقف خود و پنج صندلی دارد و می‌تواند به صورت عمودی فرود بیاید.

به گفته شرکت سازنده، از این خودروی پرنده می‌توان برای بارگیری و یا به عنوان آمبولانس و تاکسی استفاده کرد.

اسکای می‌تواند در هر پرواز، مسافت ۳۰۰ کیلومتر را با سرعت ۱۹۳ کیلومتر بر ساعت طی کند و به حمل تجهیزات مورد نیاز تا وزن ۴۵۴ کیلوگرم بپردازد. این خودروی پرنده به دلیل استفاده از سلول‌های سوخت هیدروژن، وزن کمتری نسبت به همتایان خود دارد و می‌تواند مسافت بیشتری را طی کند.

ایده ساخت خودروهای پرنده مبتنی بر هیدروژن، مورد نظر بسیاری از شرکت‌های مشهور مانند “بوئینگ” و “ایرباس” نیز قرار دارد.

تاکسی پرنده ایرباس

شرکت هواپیماسازی “ایرباس”(Airbus) در سال گذشته، به آزمایش تاکسی پرنده خود پرداخت که می‌تواند به صورت عمودی از زمین بلند شود و پیش از فرود آمدن نیز تا ۱۰۰ مایل بر ساعت سرعت بگیرد.

به گفته ایرباس، این تاکسی پرنده موسوم به “واهانا”(Vahana) از زمان آغاز برنامه‌های آزمایشی، موفق شده تمام انتظارات شرکت را برآورده کند.

از آنجا که این تاکسی پرنده می‌تواند به صورت عمودی از زمین بلند شود و پرواز کند، نیازی به باند پرواز ندارد.

هدف ایرباس از آغاز پروژه ساخت واهانا، ایجاد شبکه‌ای از پهپادهای خودران مسافربری است که می‌توانند یک نسخه پروازی از خودروهای خودران شرکت “ویمو”(Waymo) باشند.

این تاکسی پرنده فقط ظرفیت یک نفر را دارد و برای سفرهای چندنفره طراحی نشده است.

کوچکترین خودروی پرنده جهان

در سالی که گذشت، یک استارتاپ ژاپنی موسوم به “اسکای‌درایو”(SkyDrive)، از نخستین نمونه یک خودروی پرنده رونمایی کرد و آزمایش پرواز آن را نیز با کمک یک خلبان انسان انجام داد. این استارتاپ امیدوار است که بتواند خودروی پرنده خود را تا سال ۲۰۲۳ برای فروش محدود و تا سال ۲۰۲۶ برای تولید انبوه آماده کند. “اسکای‌درایو” قصد دارد با ارائه این خودروی پرنده که کوچکترین خودروی پرنده جهان است، به کاهش ترافیک خیابان‌ها به خصوص در شهرهای شلوغ کمک کند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

1 × 2 =