خبرخوب؛ اتفاق خوب ملی در انتظار سرخابی‌ها/ تسریع در فرآیند واگذاری استقلال و پرسپولیس/ خصوصی‌سازی تیم های پرطرفدار را به ثبات می‌رساند

خبرخوب؛ اتفاق خوب ملی در انتظار سرخابی‌ها/ تسریع در فرآیند واگذاری استقلال و پرسپولیس/ خصوصی‌سازی تیم های پرطرفدار را به ثبات می‌رساند

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۰۵ - ۱۲:۰۰

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از خبرگزاری برنا چندین دولت نتوانستند موضوع واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را به سرانجام برسانند. برکسی پوشیده نیست که در این میان این موضوع انتقاداتی را در پیش داشت. سلطانی‌فر براساس خواسته هواداران جهت قدرتمندتر شدن این دو باشگاه طی ۲ سال گذشته با جدیت این موضوع را پیگیری کرده و به نظر می‌رسد با مشخص شدن فرآیند خصوصی‌سازی در سال ۹۹  این واگذاری که  به‌ سود فوتبال و ورزش کشور است صورت گرفت.

واگذاری از طریق فرابورس

سال ۹۷ بود که مجلس شورای اسلامی اعلام کرد این دو باشگاه نه از طریق مزایده، بلکه باید از طریق فرابورس واگذار شوند. مجلس برای این اقدام، بازه زمانی هم مشخص کرد و گفت که باید تا شهریورماه ۱۳۹۸ این واگذاری انجام شود، اما باز هم این تاریخ عقب افتاد و به سال جاری موکول شد.

صورت‌های مالی شفاف

شاید بزرگترین کار وزارت ورزش که نشان‌دهنده عزم جدی برای این واگذاری است بر طرف کردن مشکلات قانونی زیاد در این راه است. شرکت‌هایی می‌توانند در بورس و فرابورس عرضه شوند که برای چند سال متوالی صورت‌های مالی شفاف و حسابرسی شده داشته و سودده باشند. این شرکت‌ها باید حاکمیت شرکتی را مورد توجه قرار دهند. باشگاه استقلال و پرسپولیس باید تمام الزاماتی را که برای عرضه شدن در فرابورس مورد نیاز است، با دقت رعایت کنند و در چارچوب آن عرضه اولیه شوند و از آنجایی‌ که تا همین چند ماه پیش بر سر داشتن یا نداشتن صورت‌های مالی، حسابرسی شده و سودده یا زیان‌ده بودن این دو باشگاه حرف و حدیث‌های زیادی وجود داشت، این بنگاه‌ها در حال حاضر شرایط عرضه در فرابورس را ندارند.

منبع درآمدزایی بعد از خصوصی شدن

در این روزها که امنیت سرمایه‌گذاری و فعالیت بخش خصوصی دشواری‌هایی دارد، می‌شود دو باشگاه به عظمت استقلال و پرسپولیس را به همین راحتی به بخش خصوصی واگذار کرد و منتظر بازدهی آنها ماند؟! اصلاً بخش خصوصی چرا باید برای خرید این دو باشگاه اقدام کنند؟ باشگاه‌هایی که واقعاً به‌ جز هوادار، چیز دیگری ندارند. نه زمین تمرین اختصاصی و نه ورزشگاه اختصاصی. از همه مهم‌تر، بدهی‌های کلان که در اثر سوء‌مدیریت در سال‌های اخیر گریبان‌گیر این دو باشگاه شده، تنها ارثیه‌ای است که به سرمایه‌گذاران می‌رسد. نکته دیگر، منابع درآمدزایی برای این دو باشگاه است. روزی که استقلال و پرسپولیس خصوصی شوند، دیگر نمی‌توانند یک ریال هم از دولت ارتزاق کنند و باید به فکر درآمد برای خود باشند.

حق‌ پخش تلویزیونی

یکی از اصلی‌ترین طرق درآمدزایی برای یک باشگاه خصوصی، حق‌ پخش تلویزیونی است. باشگاه‌های بزرگ و سرشناس کشورهای صاحب فوتبال، مبالغ کلانی را هر سال بابت حق‌ پخش از شبکه‌های تلویزیونی دریافت می‌کنند تا اجازه ورود دوربین‌های آنها را به ورزشگاه‌شان بدهند و از طریق همین پول، بخش زیادی از هزینه‌های خود را تأمین می‌کنند. اکنون کافی است به سرنوشت حق‌ پخش تلویزیونی در فوتبال ایران نگاه کنید. آیا صداوسیما حاضر می‌شود وقتی استقلال و پرسپولیس خصوصی شدند، برای پخش بازی این دو باشگاه، مبلغ زیادی بپردازد تا بخش زیادی از هزینه‌های آنها تأمین شود؟ به هرحال تلاش وزارت ورزش در این باره بی تردید در آینده به چشم خواهد آمد. قطعا تلاش‌های اخیر برای پرداخت حق پخش تلویزیونی و مصوباتی که صورت گرفته بی‌تاثیر نخواهد بود.

مسائل اجتماعی بر خصوصی‌سازی سرخابی‌ها تاثیرگذار است

فارغ از تمام مسائل اقتصادی حاکم بر این معادله که به سختی حل شده و در حال رسیدن به سرانجام خوبی است، مسائل اجتماعی هم بر خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس سایه افکنده است. بیایید واکاوی بیشتری در این حوزه داشته باشیم.

 خصوصی سازی و در واقع واگذاری این دو باشگاه پرطرفدار، شور و حالی در دل اهالی فوتبال ایجاد می‌کند و این نوید را به آن‌ها خواهد داد که بالاخره قرار است این دو باشگاه دولتی به بخش خصوصی برسند و قدم مهمی در راه حرفه‌ای شدن بردارند. هیج باشگاه دولتی با هدایت و سازکار دولت نمی‌تواند به بخش خصوصی واگذار شود.

خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس را به ثبات می‌رساند

واقعیت این است که بخش خصوصی خرج خود را مدیریت دقیق می کند. یکی از اقداماتی که دولت برای این دو باشگاه می خواهد انجام دهد این است که از طریق واگذاری سرخ آبی‌ها از طریق فرابورس مسیر درآمدزایی پایدار را برای آن ها فراهم کند که یکی بحث حق پخش تلویزیونی است. استقلال و پرسپولیس خصوصی به اندازه درآمد خرج می‌کنند و مدیران پربازده خود را از این طریق معرفی خواهند کرد. این دوباشگاه می‌توانند دو بنگاه اقتصادی بزرگ تبدیل شوند. با یک دلیل منظقی که از نظر اقتصادی نیز معمولا وقتی مالکیت اقتصادی به صورت جمعی باشد، به دلیل احساس تعلق افراد می‌تواند در حفاظت از بنگاه‌ها پایداری ایجاد کند.

 واگذاری استقلال و پرسپولیس به پرده آخر رسید  

روند خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس که قطعا هم به سود دو باشگاه و هم به سود جامعه ورزش است هرچه سریعتر درحال به سرانجام رسیدن است. موانع قانونی هم که در این مسیر وجود دارد خیلی دست و پا گیر نیست. امیدواریم بتوانیم با تمهیداتی که به عمل آمده مراحل تکمیلی را انجام گیرد و وضعیت املاک و دارایی‌ها مشخص شود تا به امید خدا در نیمه اول سال جاری با توافق وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان خصوصی‌سازی، این واگذاری را انجام دهیم. خوشبختانه شفافیت مالی و روند صحیح مدیریتی و تعیین و تکلیف بدهی‌ها و مالیات‌ها وضعیت خوبی را برای واگذاری استقلال و پرسپولیس فراهم کرده است.

ابراز امیدواری وزیر ورزش برای واگذاری سرخابی‌ها در ماه‌های آینده

 وزیر ورزش وجوانان درباره آخرین وضعیت واگذاری این دو باشگاه گفت: خصوصی شدن استقلال و پرسپولیس یک اتفاق خوب ملی است و اگر یک روز زودتر هم امکان پذیر باشد، این واگذاری را سریعتر انجام  می‌دهیم چراکه راه توسعه فوتبال پرسپولیس و استقلال واگذاری آنها به بخش خصوصی است و تردید ندارم این بخش می‌تواند به خوبی موجب توسعه و سامان بیشتر این دو باشگاه شود. تا زمانی که این باشگاه‌ها دولتی اداره می‌شوند، مشکلات آنها ادامه‌دار خواهد بود و ما دوست و همراه بخش خصوصی هستیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

14 + نه =