توافق برای ترانزیت و ترخیص مرغ‌های وارداتی

توافق برای ترانزیت و ترخیص مرغ‌های وارداتی

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۴:۵۷

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، طی مصوبه ۲۶ اسفندماه سال گذشته هیات وزیران،  مقرر شد ۵۰ هزار تن گوشت مرغ با استفاده از ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی توسط شرکت پشتیبانی امور دام وارد کشور شود. این واردات به دلیل شرایط بازار مرغ و کمبود و نوسان قیمتی که در آن ایجاد شده بود مصوب شد تا بتواند سهمی در تعدیل بازار داشته باشد.

اما آنچه اتفاق افتاد این بود که در مرحله اول در فروردین ماه ۱۳۹۰ تن مرغ به گمرک رسید و با وجود اینکه مجوز ترخیص ۱۰۰ درصدی آن بدون کد رهگیری هم صادر شده بود، به دلیل مشکلاتی که وجود داشت سازمان دامپزشکی مجوز ترخیص نداد. اما مساله اینجا بود که شرایط سردخانه‌ای برای نگهداری این محموله تا زمان صدور مجوز دامپزشکی برای ترخیص مهیا نبود و طبق اعلام مسئولان مربوطه، پیش از آن هماهنگی در ترانزیت این محصول به سردخانه‌های تحت کلید گمرک از سوی وزارت جهاد صورت نگرفته بود.

به دنبال این جریان، اخیرا گمرک ایران طی مکاتبه‌ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) پیشنهاد کرده برای رفع مشکل ترانزیت مرغ‌های وارداتی و با توجه به نبود مصوبه‌ای در این مورد، فعلا مانند مصوبه مربوط به ترانزیت محموله‌های گوشت قرمز که در سال ۱۳۹۸ مصوب شده بود، اقدام شود تا در مورد این مساله نیز تصمیم قطعی گرفته شود.

بر این اساس مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران به وزارت صمت اعلام کرده که مصوبه هیات وزیران درباره واردات ۵۰ هزار گوشت مرغ به قید فوریت به گمرکات اجرایی ابلاغ شد که اولین محموله مرغ وارداتی نیز در گمرک تهران تخلیه شده و گمرک محل به دلیل فسادپذیری و عدم امکان نگهداری این کالا در گمرک به دلیل نبود سردخانه حائز شرایط مطابق با مصوبه مربوط به رفع مشکلات ترانزیت محموله‌های گوشت قرمز اقدام کرده است؛ به طوری که محصول به صورت حمل یکسره به سردخانه‌های معرفی شده توسط وزارت جهاد کشاورزی ترانزیت شود تا پس از مجوزهای اخذ شده قانونی و کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص قطعی آن اقدام شود.

براین اساس، گمرک از وزارت صمت خواسته تا مفاد مصوبه مربوط به گوشت قرمز، قابل تعمیم و تسری به محموله‌های گوشت مرغ نیز باشد تا برای محموله‌های بعدی در این مورد اقدام شود.

عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت، در پاسخ به گمرک موافقت خود را اعلام و تاکید کرده که این معاونت با تعمیم و تسری مصوبه رفع ترانزیت گوشت‌های قرمز به محموله‌های مرغ به دلیل جلوگیری از فساد و افت کیفیت و همچنین تسریع در فرآیند تعمیم و توزیع موافق است.

شرایط ترانزیت گوشت قرمز برای مرغ هم اجرا می‌شود

اما جریان ترانزیت گوشت قرمز به توافق و مصوبه‌ای در جلسه ستاد تنظیم بازار در خرداد سال ۱۳۹۸ برمی گردد که برای ساماندهی واردات گوشت‌های قرمز به گمرک تا ترخیص آن پنج مورد مصوب شده بود و در دستور کار گمرک قرار داشت.

براساس این مصوبه که فعلا قابل تعمیم به گوشت مرغ نیز است باید فهرست سردخانه‌های مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی با اعلام سازمان دامپزشکی با عنوان «سردخانه مرجع تحت کلید گمرک» برای تسهیل واردات و حمل یکسره ملاک اقدام گمرک قرار گیرد.

همچنین سردخانه‌های مورد تایید مکلف به همکاری با گمرک و ایجاد دسترسی‌های لازم برای انجام کنترل و نظارت های مربوطه خواهند بود. از سویی مقرر شد گمرکات مرزی با حمل یکسره محموله‌های گوشت به مقصد گمرکات مقصد با رعایت مقررات ترانزیت اقدام کنند.

در بند دیگری مصوب شد گمرک مقصد مکلف است نسبت به تسهیل حمل یکسره از گمرک به مقصد سردخانه‌های تحت کلید به همراه مامور بدرقه اقدام کند که در این مورد تاکید شد گمرک مقصد در راستای تضمین حقوق و عوارض قانونی دولت از گمرک مقصد به محل سردخانه مجاز است به جای تضامین مالی از تعهد محضری استفاده کند.

طبق این مصوبه، سردخانه‌ها مکلف هستند برای خروج محموله‌های گوشت ترانزیت تاییدیه پرداخت حقوق و عوارض گمرکی از سوی گمرک را دریافت و فک پلمب و اجازه خروج با حضور نماینده گمرک باشد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

پانزده − 12 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

کدام کالاهای ایرانی در اروپا مشتری دارند؟

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمد ...