تلخی قند در مازندران | آخرین باری که قند خون‌تان را چک کردید کی بود؟

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از همشهری آنلاین، آنطور که از آمارها پیداست، در بین استان‌های کشور، استان مازندران رتبه اول دیابت و رتبه پنجم فشار خون را دارد. در واقع حدود ۲۰ درصد مردم مازندران(حدود ۷۰ هزار نفر) مبتلا به دیابت هستند که این رقم در کشور ۱۴درصد است. حدود ۳۷درصد مردم مازندران هم مبتلا به فشار خون هستند که این رقم در کشور ۳۲ درصد است.

بد نیست بدانید عامل اصلی ابتلا به دیابت، کم‌تحرکی، تغذیه نادرست، چاقی و استرس است. در مازندران هم بیش از ۷۰درصد مردم از چاقی یا اضافه وزن رنج می‌برند و ظهور لشکر دیابتی‌ها در این استان به تغذیه تاراج‌رفته‌ای برمی‌گردد که امروز مبتلا به آن شده‌ایم. بدتر از آن اینکه معمولا این بیماری نشانه‌های پنهانی دارد، به این معنی که فرد متوجه دیابت پنهان خود نمی‌شود تا زمانی که عوارض آن را به‌طور جدی مشاهده کند و عمدتا بیماری زمانی خود را نشان می‌دهد که اثرات خود را گذاشته و تخریب را آغاز کرده و از موی سر گرفته تا اعصاب و استخوان را تخریب کرده است و تازه فرد در مرحله درمان متوجه ابتلا به بیماری دیابت و فشار خون می‌شود.

بیشتر بخوانید:

حالا به یاد بیاورید آخرین باری که قند خون‌تان را چک کردید کی بود؟ اگر زمان زیادی از آن می‌گذرد یا تا به حال چندان توجهی به قند خون‌تان نداشته‌اید، بد نیست سری به مراکز بهداشت بزنید و آن را چک کنید. در بسیاری از استان‌های ایران به‌ویژه در استان مازندران که این بیماری در آنجا پررنگ‌تر است، غربالگری برای شناسایی افراد مبتلا به دیابت و در ادامه مراقبت و درمان انجام می‌شود. فقط کافی است به پزشک خانواده مراجعه و قند خون‌تان را چک کنید و آزمایش‌های دوره‌ای را انجام دهید. ضمن اینکه تغییر سبک زندگی در جلوگیری از ابتلا به بیماری دیابت تأثیر بسیاری دارد و ۳۰ دقیقه ورزش در روز تا ۴۰ درصد از عوارض دیابت را کاهش می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا