تحقق رؤیای فضایی امارات با منابع مالی/ جیب‌ پر پول جایگزین مغزهای خالی!

تحقق رؤیای فضایی امارات با منابع مالی/ جیب‌ پر پول جایگزین مغزهای خالی!

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۲۲:۴۸

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، در حالی که هنوز مدت زمان زیادی از آغاز مأموریت ماهواره‌های تحقیقاتی چین و امارات نگذشته و مریخ‌نورد ناسا نیز تازه به سیاره سرخ رسیده است، صحبت‌های زیادی در مورد دوره جدید تجهیزات فضایی در مریخ مطرح می‌شود.


بیشتر بخوانید:

تمام تجهیزات فضایی در کشور تولید می‌شوند/ ماهواره‌های ایرانی در صف پرتاب


با توجه به گسترش دانش بشر در زمینه ساخت ماشین‌های تحقیقات فضایی کشورهای مختلفی در دنیا برای شناخت بیشتر کیهان و نقش‌آفرینی در عرصه تحقیقات بین‌المللی تلاش می‌کنند. یکی از کشورهایی که به‌تازگی به جمع کشورهای فضایی جهان پیوسته امارات است. اخیراً این کشور کوچک با پرتاب ماهواره «امید»(Hope) به سمت مریخ توجه‌های زیادی را به خود جلب کرد.

احتمالاً برای بسیاری مردم ایران و جهان این سؤال به وجود آمده است که کشور شیخ‌نشین امارات که هیچ گونه سابقه بلندمدتی در ساخت تجهیزات فضایی و انجام مأموریت‌های تحقیقاتی مستقل نداشته چگونه در  مدت زمانی کوتاه ماهواره‌ای پیشرفته را طراحی کرده و آن را به موفقیت در مدار مریخ قرار داده است.

شیخ‌نشین جنوب ایران، کشوری تازه‌وارد در دنیای تحقیقات فضایی

ماهواره تحقیقاتی «امید» در سازمان فضایی کشور امارات با نام مرکز فضایی محمد بن راشد طراحی شده است. این مرکز در سال ۲۰۰۶ میلادی ساخته شده است. اگرچه امارات مدعی است این مرکز تحقیقاتی را به طور مستقل ساخته و از آن بهره‌برداری کرده ولی اطلاعات بیان‌شده از سوی برخی از نهادهای بین‌المللی حاکی از آن است که حاکمان امارات با سازمان‌های فضایی مختلفی در سراسر دنیا ارتباط برقرار کرده و درخواست خود مبنی بر ساخت چنین مرکزی را به آن‌ها اعلام کردند.

امارات فعالیت‌های فضایی خود را به طور رسمی از سال ۲۰۰۹ با شرکت در پروژه‌ای مشترک با کره جنوبی آغاز کرد و در سال ۲۰۱۸ اولین ماهواره منتسب به این کشور با نام «ماهواره خلیفه» (KhalifaSat) به فضا پرتاب شد. پس از آن مسئولان سازمان فضایی محمد بن راشد در اقدامی بلندپروازانه تصمیم گرفتند مریخ را هدف قرار داده و ماهواره‌ای برای تحقیق درباره این سیاره طراحی و پرتاب کنند.

«امید»؛ ماهواره اماراتی یا آمریکایی؟

ماهواره یا مدارگرد «امید» (Hope) در تاریخ  ۲۹ دی ۱۳۹۸ به فضا پرتاب شد و در ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ به مدار مریخ رسید. این ماهواره از مرکز فضایی تانیگاشیمای ژاپن به سمت سیاره سرخ پرتاب شد. در پروژه ساخت این ماهواره صدها محقق و دانشمند آمریکایی از دانشگاه‌های کلورادو بولدر، دانشگاه ایالتی آریزونا و برکلی حضور مستمر داشته و قسمت‌های مختلف مدارگرد «امید» (Hope) را طراحی کردند. طبق اطلاعات منتشرشده سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) نیز به سازندگان این ماهواره مشاوره داده است. هند اولین کشور در جهان است که تنها پس از یک بار تلاش توانست ماهواره خود را با موفقیت در مدار مریخ قرار دهد و از همین رو در حوزه تحقیقات فضایی کشوری صاحب‌نام در جهان محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد مسئولان فضایی امارات با پرداخت میلیون‌ها دلار ماهواره‌ای تحقیقاتی را از آمریکایی‌ها، ژاپنی‌ها و هندی‌ها خریداری کرده‌اند و پس از پرتاب موفق ماهواره «امید» (Hope) خود را به‌عنوان اولین کشور عربی جهان که توانسته است ماشینی را به مریخ برساند معرفی کنند. بدون شک این کشور کوچک عربی که به‌واسطه سیاست‌های غرب‌گرایانه هیچ گونه مشکلی برای ارتباط با سازمان‌های فضایی جهان ندارد و از طرفی برای پرداخت پول به دانشمندان خارجی نیز با محدودیت روبه‌رو نیست، با خیالی آسوده پروژه‌های فضایی خود را ادامه می‌دهد.

اماراتی‌ها سرخوش از موفقیت‌های فضایی

کارشناسان فناوری معتقدند اماراتی‌ها از زمانی که نخستین فضانورد این کشور با سفینه سایوز ام.س-۱۵ به فضا فرستاده شده، دچار نوعی سرخوشی کاذب شده‌اند و تصور می‌کنند تمامی طرح‌های آن‌ها به تحقق می‌پیوندد. امارات در سال ۱۳۹۷ قراردادی با ناسا امضا کرد که اطلاعات زیادی از این توافق‌نامه منتشر نشده ولی برخی از مسئولان فضایی آمریکا به رسانه‌های این کشور گفتند سازمان فضایی امارات تمایل زیادی دارد که فضانوردان این کشور برای اعزام به خارج از کره زمین در اولویت قرار گیرند. با توجه به این اطلاعات اعزام هزاع المنصوری (نخستین فضانورد اماراتی) موضوع شگفت‌انگیز و عجیبی به نظر نمی‌رسد.

اماراتی‌ها قصد دارند با مشارکت سازمان‌های فضایی مختلفی در سراسر دنیا شرایط زندگی انسان را تا سال ۲۱۱۷ در مریخ فراهم کرده و نخستین شهر فضایی را در این سیاره بنا کنند. همچنین این کشور با سرمایه‌گذاری گسترده در شرکت‌های فضایی آمریکایی و اروپایی تجهیزات متعددی را برای تحقیقات خود خریداری کرده است. یکی از این شرکت‌ها که حاکمان امارات تمایل زیادی به برقراری ارتباط با آن دارند شرکت «ویرجین گلکتیک»(Virgin Galactic) است. این شرکت انگلیسی قصد دارد به‌زودی برنامه‌های گردشگری ویژه‌ای را برای علاقه‌مندان به فضا راه‌اندازی کند.

مجموع فعالیت‌های فضایی امارات به‌روشنی نشان می‌دهد دانشمندان این کشور با حمایت حاکمان ثروتمند خود تنها به دنبال نمایش ژست به‌ظاهر علمی در عرصه تحقیقات فضایی هستند و شاید اگر هیچ گونه همکاری از سوی سازمان‌های فضایی بزرگ دنیا با آن‌ها صورت نگیرد، رؤیاهای شیرین و بلندپروازانه‌شان یک‌شبه نقش بر آب شود.

انتهای پیام/۴۱۴۴/پ