بنادر ایران آماده صادرات میوه و غذا به قطر

بنادر ایران آماده صادرات میوه و غذا به قطر

زمان انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ - ۱۰:۰۸

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران از آمادگی بنادر عباس، بوشهر و لنگه برای صادرات محصولات غذایی و میوه و تره‌بار از هفته آینده خبر داد و گفت: مذاکراتی در حال انجام است و تا هفته آینده تکلیف صادرات به قطر مشخص خواهد شد.

به گزارش  پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از خبرگزاری تسنیم، سید رضا نورانی ابراز کرد: بازار هدف صادراتی محصولات کشاورزی ایران کشورهای حاشیه خلیج فارس است و با همکاری بخش خصوصی زیرساخت‌های خوبی در این حوزه فراهم شده است.
وی با بیان اینکه ایران با تولید ۱۲۸۸ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و برخورداری از تنوع اقلیمی از توانمندی خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی برخوردار است، افزود: با توجه به تنش ایجادشده در روابط میان قطر با کشورهای عربی، امکان تأمین تمامی نیازهای قطر به محصولات کشاورزی وجود دارد.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: هماهنگی لازم برای حمل‌ونقل محصولات درخواستی قطر از طریق کشتیرانی والفجر انجام شده است و این آمادگی وجود دارد که از بنادر عباس، بوشهر و لنگه خدمات صادراتی به قطر انجام شود.
نورانی اظهار کرد: مذاکراتی در حال انجام است و تا هفته آینده تکلیف صادرات به قطر مشخص خواهد شد که آنها چه‌مقدار درخواست محصولات غذایی و میوه و تره‌بار دارند تا تأمین کنیم البته این ظرفیت وجود دارد که در صورت درخواست قطر، صادرات محصولات کشاورزی و غذایی به این کشور از هفته آینده آغاز شود.
وی با بیان اینکه در شرایط کنونی روزانه ۴۰ تا ۵۰۰ کانتینر میوه و تره‌بار به کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌ویژه امارات صادر می‌شود، ادامه داد: با این توانمندی و اعمال تغییرات می‌توانیم حجم وسیعی از مواد غذایی و پروتئینی و شیلات را به قطر صادر کنیم.
نورانی گفت: در حوزه خلیج فارس با وجود رقبای قدرتمند، محصولات ما از کیفیت بالایی برخوردارند و بسته‌بندی و نحوه حمل ما در حد استانداردهای جهانی است ضمن اینکه زمان حمل بار از بوشهر تا قطر از مسیر دریایی فقط ۸ ساعت و از مسیرهای دیگر تا ۱۲ ساعت است البته مسیرهای هوایی هم برای صادرات به قطر وجود دارد.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با اعلام اینکه “در بحث محصولات باغی جزو ۷۷ کشور اول تولیدکننده دنیا هستیم” گفت: با این ظرفیت می‌توانیم حضور جدی و چشمگیر در قطر داشته باشیم و نیازهای غذایی آنها را برطرف کنیم ضمن اینکه برآورد ما نشان می‌دهد ۳ تا ۴ میلیارد دلار مصرف محصولات غذایی وارداتی قطر است که می‌توانیم از طریق بنادر دو کشور این نیازها را پوشش دهیم.
نورانی گفت: بیشترین صادرات محصولات غذایی ما در شرایط کنونی به امارات و کویت است اما این توانمندی را داریم که علاوه بر کشورهای یادشده و قطر به عربستان و دیگر کشورهای اسلامی و همسایه نیز محصولات کشاورزی و غذایی خود را صادر کنیم.
وی با ابراز اینکه “وضع کیفی محصولات غذایی و کشاورزی ما در حوزه لبنیات و میوه و تره‌بار بسیار مطلوب است” اضافه کرد: البته موردی که موجب شد در بازار روسیه موفق نباشیم به‌علت تعرفه‌های بالا و وجود بوروکراسی اداری در این کشور و تأخیر در تصمیم‌گیری ما بود.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با یادآوری اینکه تنوع محصولات غذایی و کشاورزی ایران بسیار بالاست، افزود: از ۱۳ اقلیم دنیا ۱۱ اقلیم را دارا هستیم ضمن اینکه کشت گلخانه‌ای ما نیز در حال رشد روزافزون است و در بخش محصولات زراعی و به‌ویژه محصولات جالیزی از انواع سبزیجات، صیفی‌جات و میوه‌های جالیزی تنوع و امکانات بسیار خوبی داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

پنج × 4 =