برنامه‌ریزی ارتقای کمیته مشترک ایران و ژاپن به اتاق مشترک بازرگانی دو طرف

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، غلامحسین شافعی،  رئیس اتاق بازرگانی ایران، در دیدار با یوری کن نو، مشاور ارشد رئیس اتاق بازرگانی و صنعت ژاپن با اشاره به قرابت فرهنگی و آداب و سنن ایران و ژاپن و همچنین علاقه‌مندی مدیران ایرانی به الگوبرداری از مدیریت ژاپنی، اظهار داشت: در طول سال‌های گذشته در مراودات تجاری با کشور ژاپن کمترین مورد اختلاف تجاری مشاهده شده که این امر نشانه روابط سالم تجاری میان دو کشور است.

وی کم‌رنگ شدن روابط تجاری دو کشور در سال‌های اخیر را ناشی از تحریم‌ها دانست و افزود: تلاش بر این است که با بهره‌گیری از راهکار‌های مناسب امکان توسعه مناسبات تجاری بین دو کشور دوباره فراهم شود.

شافعی موقعیت ژاپن در آ. سه. آن و ایران و سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) زمینه مناسبی برای افزایش مناسبات تجاری بین دو کشور به صورت منطقه‌ای دانست و اظهار داشت: زمینه‌های همکاری بسیاری بین ایران و ژاپن از جمله در حوزه‌های خودرو، لوازم برقی، کشتی‌سازی، معدن، کشاورزی و … وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران به دو مشخصه ژاپنی‌ها اشاره کرد و افزود: ژاپنی‌ها رابطه بین انسان و ماشین و همین‌طور ارتباط سالم بین محیط زیست و تکنولوژی را به بهترین نحو برقرار کرده‌اند.

وی با اشاره به تشکیل کمیته مشترک ایران و ژاپن گفت: به زودی این کمیته به اتاق مشترک بازرگانی ایران و ژاپن ارتقا خواهد یافت. ما در راستای نزدیک‌تر شدن همکاری‌های تجاری آماده تبادل هیات تجاری با ژاپن هستیم.

در این دیدار یوری کن نو، مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی ژاپن اظهار داشت: به عقیده من همکاری‌های تجاری بین کشور‌ها می‌تواند ضامن برقراری صلح و ثبات باشد، و این یکی از رسالت‌های اتاق‌های بازرگانی است.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک شاهد افزایش همکاری میان دو کشور ایران و ژاپن باشیم.

دکمه بازگشت به بالا