بازخوانی ضرورت‌های حمایت قضایی از ایثارگران

بازخوانی ضرورت‌های حمایت قضایی از ایثارگران

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۰۴:۰۴

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، در نظر گرفتن تمهیدات قانونی برای آنان که به خاطر سعادت عمومی ایثار کرده‌اند تکلیفی ملی و اعتقادی در حکمرانی خوب است.

تصویب قوانین درزمینه رسیدگی و حمایت از رزمندگان و بازماندگان جنگ‌ها در تمام دنیا امری متداول و معمول است.

درکشورهایی همچون تاجیکستان، ترکمنستان، هند، کره جنوبی و شمالی، لیبی، کویت، کوبا، کانادا، آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه و کشورهای دیگر امتیازهای خاصی به ایثارگران به‌تناسب نیازهایشان در نظر گرفته شده است که البته هرچه این کشورها مترقی‌تر و توسعه‌یافته‌تر باشند میزان ارائه این خدمات نیز افزایش می‌یابد.

ایران نیز به عنوان کشوری که هشت سال درگیر جنگی تحمیلی بود٬ با تأسیس نهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران، برای حمایت از خانواده شاهد و ایثارگران، در این راه گام برداشته است.

در جمهوری اسلامی ایران، قانون‌گذار برای حل مشکلات و احقاق حقوق ایثارگران مسیرهای شفافی را مشخص کرده است.

نهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان نهاد قانونی متولی امور ایثارگران، علاوه بر موارد خاص و ویژه در خصوص خانواده شهدا و ایثارگران به‌صورت عام به‌ عنوان وکیل برای دفاع و استیفای این عزیزان در دعاوی مربوطه مسئولیت دارد.

بر این اساس بنیاد موظف است بنا به درخواست جامعه هدف برای تحقق حقوق قانونی آنان در مراجع قضایی حضور یابد و به دفاع و استیفای حقوق آنان بپردازد.

در اسناد بالادستی شامل سیاست‌های کلی نظام هم، قوه قضائیه به ایجاد سازوکارهای مناسب برای حمایت قضایی و صیانت و حفاظت از حریم ایثارگری ملزم شده است.

در ماده ۵۸ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران نیز که در سال ۱۳۹۱ در مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌تناسب رسید؛ آمده است: وزارت دادگستری با همکاری قوه قضائیه نسبت به ارائه خدمات حمایت قضایی به خانواده شاهد، جانبازان ۲۵درصد و بالاتر و آزادگان در مراجع قضایی برای دفاع و استیفای حقوق آنان اقدام نماید.

برابر تبصره یک این ماده، هزینه ارائه خدمات حمایت قضایی از محل اعتبارات مصوب بنیاد تأمین و پرداخت می‌شود.

اگرچه آحاد شهروندان در برابر قانون یکسان بوده و از حقوق برابر برخوردار هستند لیکن حمایت و معاضدت قضایی نسبت به گروهی از جامعه که بدون هیچ چشمداشتی در سخت‌ترین شرایط از جان و هستی و سلامتی خود برای دفاع از کشور و امنیت هم‌وطنان خود گذشتند،تکلیفی ملی و نماد پاسداشت ایثارگری در جامعه است.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دوازده + 9 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

تصویر زیبای فضانورد ایستگاه بین‌المللی از خلیج فارس

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، روبرت ...