باروری زیر سطح جانشینی تنها چالش جمعیتی ایران است

باروری زیر سطح جانشینی تنها چالش جمعیتی ایران است

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۸ - ۰۹:۴۸

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از گروه جامعه خبرگزاری آنا، محمد میرزایی، رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران و استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران در یک برنامه باروری زیر سطح جانشینیرادیویی، را به عنوان تنها چالش جمعیتی در ایران عنوان کرد و گفت: ما در ورطه باروری زیر سطح جانشینی قرار داریم و باید تلاش کنیم از این ورطه خارج شویم که راهکارش هم توانمندسازی جوانان و تسهیل ازدواج در پنجره جمعیتی کشور است.

وی فراهم کردن اشتغال و مسکن برای تسهیل و تسریع در ازدواج جوانان را به عنوان راهکار اصلی مطرح و اظهار کرد: ما در شرایطی قرار داریم که ازدواج کردن کار آسانی نیست و الزاماتی دارد.

رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران گفت: نرخ باروری در ایران اگر به سطح جانشینی برسد و حتی یکی دو دهم هم از سطح جانشیتی بالاتر شود قطعاً در ورطه رشد منفی جمعیت نخواهیم افتاد.

میرزایی با بیان اینکه سایر معیارهای جمعیتی در وضعیت خیلی بدی قرار ندارند، گفت: مهم‌ترین مشکل و چالش ما همین باروری زیر سطح جانشینی است که باید ارتقاء یابد چراکه سایر معیارها و عوامل با برنامه‌ریزی حل خواهند شد.

در ادامه علی صادقلو دانشجوی رشته دکترای جمعیت شناسی دانشگاه تهران با اشاره به نگرش‌های تاریخی به مسئله جمعیت گفت: جمعیت طی دهه‌های گذشته در سیاست‌گذاری‌های اجتماعی و اقتصادی به ویژه در کشورهای در حال توسعه که تجارب خاص جمعیتی داشتند به یک موضوع محوری بدل شد.

وی با بیان اینکه شمارش جمعیت در گذشته معمولاً برای مقاصد نظامی گری بوده افزود: سابقه شمارش جمعیت در ایران از قدیم الایام وجود داشته و حدوداً به ۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد.

صادقلو نگرش‌ها به موضوع جمعیت را در چهار دسته کلی مخالفان افزایش جمعیت، موافقان افزایش جمعیت، طرفداران جمعیت ثابت و طرفداران جمعیت متناسب تقسیم بندی و اظهار کرد: اکثر جمعیت شناسان دانشگاهی به موضوع جمعیت متناسب معتقدند.

انتهای پیام/۴۱۶۱

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

ده + 18 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

طرحی که موجب تسریع در روند رسیدگی به پرونده های قضائی می‌شود/ علت عدم اخذ وکیل از سوی مردم چیست؟

گروه جامعه خبرگزاری آنا- احسان یعقوبی؛ موضوع تعداد وکیل در کشور از آن دست موضوعاتی ...