انواع شیرآلات ساختمانی بر اساس محل نصب و جنس

انواع شیرآلات ساختمانی بر اساس محل نصب و جنس

زمان انتشار : 1401/06/12 - 15:20

شیرآلات را می توان از نقطه نظرات مختلفی دسته بندی کرد. متداول ترین نوع تقسیم بندی انواع شیرآلات بر اساس نوع عملکرد است. اما در این مقاله دو نوع دسته بندی کمتر بررسی شده انواع شیرآلات بهداشتی یعنی از نظر محل نصب و از نظر جنس را بررسی خواهیم کرد. شیرآلات دیواری، ایستاده و توکار هر یک مزایای خاص خود را دارند که باعث محبوبتشان شده است. علاوه بر این، جنس انواع شیرآلات ساختمانی نیز یکی دیگر از نکاتی است که در زمان خرید و مقایسه انواع شیرآلات باید در نظر داشته باشید.

شیرآلات را می توان از نقطه نظرات مختلفی دسته بندی کرد. متداول ترین نوع تقسیم بندی انواع شیرآلات بر اساس نوع عملکرد است. اما در این مقاله دو نوع دسته بندی کمتر بررسی شده انواع شیرآلات بهداشتی یعنی از نظر محل نصب و از نظر جنس را بررسی خواهیم کرد. شیرآلات دیواری، ایستاده و توکار هر یک مزایای خاص خود را دارند که باعث محبوبتشان شده است. علاوه بر این، جنس انواع شیرآلات ساختمانی نیز یکی دیگر از نکاتی است که در زمان خرید و مقایسه انواع شیرآلات باید در نظر داشته باشید.

انواع شیرآلات از نظر محل نصب

شیرآلات را می توان از نظر محل نصب به طور کلی به دو دسته شیرآلات دیواری و شیرآلات ایستاده تقسیم بندی کرد که در ادامه این انواع بررسی شده است.

انواع شیرآلات ساختمانی دیواری

همانطور که از نام شیرآلات دیواری پیداست این نوع شیرآلات بهداشتی بر روی دیوار نصب می شود. بیشتر انواع شیرآلاتی که از قدیم تا امروز مورد استفاده قرار می گرفته از نوع دیواری بوده است. به طور مثال شیرآلات روشویی و یا ظرفشویی اگر بر روی سینک نصب نشود و بر روی دیوار قرار گیرد، اصطلاحاً شیر روشویی دیواری یا شیر ظرفشویی دیواری نامیده می شوند. علاوه بر این، یک مدل جدی شیرآلات به نام شیر روگازی یا شیر قابلمه پر کن تولید شده است که در آشپزخانه بر روی دیوار بالای گاز تعبیه می شود و وظیفه آن پر کردن قابلمه و کتری است.

انواع شیرآلات ساختمانی ایستاده

به انواع شیرآلاتی که به صورت ایستاده بر روی زمین و یا سینک نصب می شود و بر روی دیوار قرار نمی گیرد شیرآلات ایستاده گفته می شود. شناخته شده ترین نوع شیرآلات ایستاده همان شیر روشویی و شیر ظرفشویی است که بر روی یک سینک محکم می شود. جدید ترین نوع این شیرآلات شیر وان پرکن یا شیر پاشور است که کنار وان حمام قرار می گیرد و دکوراسیونی مدرن ایجاد می کند.

انواع شیرآلات ساختمانی توکار

شیرآلات ساختمانی توکار یکی از انواح جذاب شیرآلات است که ساز و کار اصلی آن در داخل دیوار قرار می گیرد و تنها بخشی که کاربران می توانند مشاهده و با آن کار کنند پنل کاربری، آبریز و سر دوش آن هاست. ظاهر شیرآلات توکار مینیمال و زیبا است اما حتما باید انواع با کیفیت آن را خریداری کنید تا دچار ایراد نشود. در غیر این صورت برای تعمیر شیرالات توکار باید دیوار را بشکافید.

انواع شیرآلات از نظر جنس

مهمترین نکته ای که در زمان خرید شیرآلات باید مورد توجه قرار گیرد جنس شیرآلات است. جنس شیرآلات ساختمانی می تواند برنجی، استیل، سرب خشک، سرامیکی و یا پلاستیکی باشد. آلیاژ شمش برنج استاندارد، مناسب ترین و به صرفه ترین ماده اولیه شیرآلات است.

شیرآلات چینی یا سرامیکی

شیرآلات چینی (سرامیکی) با اینکه ظاهر بسیار جذاب و منحصر به فردی دارد به راحتی ترک بر می دارد، لب پر می شود و حتی می شکند. این نوع شیرآلات فانتزی است و بیشتر جنبه دکوری دارد تا استفاده روزمره. البته که می توانید انواع شیرآلات چینی خریداری نمایید، به شرط اینکه در زمان استفاده دقت کافی به خرج دهید تا ضربه ای به این شیرآلات وارد نشود.

شیرآلات چینی؛ انواع شیرآلات فانتری

شیرآلات برنجی

همانطور که گفته شد آلیاژ شمش برنج استاندارد، که ۵۸ تا ۶۰% مس، زیر ۲.۵% سرب و حدود ۳۸% روی و مقداری ناخالصی که اجتناب ناپذیر است دارد، بهترین ماده اولیه برای تولید انواع شیرآلات بهداشتی و ساختمانی است. قیمت این نوع شیرآلات مناسب است و شیرآلات برنجی دوام خوبی هم دارد. این نوع شیرآلات رایج ترین نوع شیرآلات در بازار است که تنوع قیمتی بسیار بالایی را شامل می شود.

شیرآلات سربی

شیرآلات سربی مضر ترین انواع شیرآلات برای سلامتی کاربران است. سرب خشک برای سلامتی ضرر دارد و اگر در بخش هایی از شیر که با جریان آب در تماس مداوم است مورد استفاده قرار گیرد، با گذر از سطح مربوطه جدا شده و با جریان آب وارد بدن انسان می شود. علاوه بر این، با گذشت مدت زمانی این نوع شیرآلات دچار خردشدگی می شود.

شیرآلات پلاستیکی

شیرآلات پلاستیکی به مرور زمان چرک و آلودگی را به خود جذب می کند و کدر می شود. همچنین، در اثر سرد و گرم شدن در طول زمان ترک بر می دارد و در نهایت می شکند. توجه داشته باشید هر چقدر هم قیمت شیرآلات پلاستیکی پایین تر از سایر مدل ها باشد، استفاده از آن ها نه به صرفه است و نه بهداشتی؛ چرا که با گذشت زمان کمی باید آن ها را تعویض کنید.

شیرآلات پلاستیکی؛ بی کیفیت ترین انواع شیرآلات

خلاصه نکات

همانطور که بررسی کردیم شیرآلات بهداشتی را می توان از نظر محل نصب و جنس ماده اولیه نیز دسته بندی کرد. از نظر محل نصب شیرآلات دارای انواع ایستاده، دیواری و توکار است و از نظر جنس انواع شیرآلات برنجی، پلاستیکی، چینی و شیرآلات سربی در بازار یافته می شود که قیمت هر کدام متفاوت است. انواع شیرآلات مزایا و معایب خود را دارند که با مقایسه آن ها در کنار قیمت شیرآلات می توانید بهترین شیرآلات ساختمانی را خریداری نمایید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

19 − هفت =

x

این مطالب را نیز ببینید!

هدایای تبلیغاتی و فواید آن در تجارت و کسب و کار

هدایای تبلیغاتی و فواید آن در تجارت و کسب و کار

یکی از روش های کارآمد و جالب بازاریابی، ارائه هدایای تبلیغاتی به مخاطبین گوناگون است. با این ...