الکل ساختار مغز کودک را تغییر می‌دهد

الکل ساختار مغز کودک را تغییر می‌دهد

زمان انتشار : 1401/09/04 - 12:30

نتیجه بررسی ام‌آر‌آی؛

محققان در بررسی اخیر خود دریافتند، الکل ساختار مغز کودک را تغییر می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری آنا، بررسی ام‌آر‌آی کودکان نشان می‌دهد مصرف تنها مقداری الکل در دوران بارداری ساختار مغز نوزادان را تغییر می‌دهد.

محققان اتریشی ۲۴ مادر را که در دوران بارداری الکل مصرف کرده بودند، انتخاب کردند: نتایج بررسی آن‌ها نشان داد الکل نه تنها ساختار مغز نوزادان را تغییر داده بلکه رشدشان نیز کندتر شده است.

بسیاری از مادران آمریکایی علی‌رغم هشدار‌هایی که در مورد مصرف الکل داده می‌شود، هنوز در دوره بارداری از آن استفاده می‌کنند.
محققان تاکید می‌کنند، مصرف هر میزان الکل در این دوران خطرناک است. اگر افراد در طول بارداری الکل مصرف کنند، کودک خود را در معرض خطر ابتلا به سندرم جنین الکلی قرار داده‌اند. شیار گیجگاهی فوقانی سمت راست (STS) این کودکان کم عمق‌تر است که در تضعیف قدرت شناخت و زبان آن‌ها نقش دارد.

با توجه به شیوع بیماری‌های مرتبط با مصرف الکل در توزادان، اکنون از مادران باردار خواسته می‌شود که در این دوره به طور کامل از الکل اجتناب کنند؛ ارقام نشان می‌دهد، از هر هفت زن در ایالات متحده، یک زن در طول بارداری الکل مصرف می‌کند.

پاتریک کیناست، نویسنده ارشد این مطالعه و متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه پزشکی وین، گفت: “زنان باردار باید به شدت از مصرف الکل خودداری کنند. همانطور که در این مطالعه نشان دادیم، حتی سطوح پایین مصرف الکل می‌تواند منجر به تغییرات ساختاری در رشد مغز و تاخیر در بلوغ مغز شود. متأسفانه بسیاری از زنان باردار از تأثیر الکل بر جنین در دوران بارداری بی‌اطلاع هستند”.

انتهای پیام/

x

این مطالب را نیز ببینید!

اجرای قانون حمایت از معلولان ۶۱ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد

رئیس سازمان بهزیستی: رئیس سازمان بهزیستی گفت: برای اجرای قانون حمایت از معلولان ۶۱ هزار ...