اسدی: استدلال‌های دفاع از قرارداد ویلموتس عقلانی نیست/ تاج از مردم عذرخواهی کند

علیرضا اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزش خبرگزاری آنا، در واکنش به اظهارات مهدی تاج در دفاع از قرارداد مارک ویلموتس که گفته بود سه سال سکوت کرده آن هم در شرایطی که فدراسیون فوتبال ایران محکوم به پرداخت بیش از ۳ میلیون یورو شده، اظهار کرد: هر مصاحبه‌ای که انجام می‌شود چقدر می‌توانست برای وکلای ویلموتس ارزش داشته باشد. آنها بر اساس مدارکی که از قرارداد و دیگر منابع در اختیار داشتند شکایت خود را انجام دادند. همه باید سکوت کنند و چنین صحبتی استدلال منطقی و قابل دفاعی نیست. انتخاب غلطی برای تیم ملی صورت گرفت و استدلال‌هایی که مطرح شده عقلانی نیست و انسان و جامعه را قانع نمی‌کند.

وی درباره اینکه تاج گفته بود پس از کارلوس کی‌روش به درخواست مردم سرمربی خارجی برای تیم ملی انتخاب شد، بیان کرد: اینکه گزینه داخلی یا خارجی برای تیم ملی انتخاب شده موضوع اصلی نیست. بحث انتخاب فردی بود که بتواند تیم ملی را در مسیر صعود به جام جهانی موفق کند. اینکه ویلموتس زمانی سرمربی تیم ملی بلژیک بوده دلیل مستدلی برای آنکه در تیم ملی ایران موفق شود، نیست. تقدم و تاخر در این انتخاب تأثیر داشت، ضمن اینکه اگر ویلموتس موفق بود چرا تغییر کرد و مربی دیگری هدایت این تیم را بر عهده گرفت. چه کار مهمی صورت گرفته بود که ویلموتس از تیم بهتری نسبت به ایران پیشنهاد داشت و از سویی دیگر اگر موفقیتی هم صورت گرفته دلیلی بر اینکه در ایران هم موفق باشد، نیست.

نامزد ریاست فدراسیون فوتبال افزود: با توجه به وضعیت اقتصادی فدراسیون و مشکلات مالی آن زمان، بر چه مبنایی قراردادی بسته شد که بالاترین رقم در طول زمان مربیگری ویلموتس بود. مبلغی که فدراسیون را ناچار کرد تا دو میلیون یورو قرض کند آن هم با اطلاع از تحریم‌هایی که مانع از دریافت مطالبات فدراسیون از فیفا می‌شد. به راحتی می‌شد به مردم توضیح داد که باید فردی نفر اول کادر فنی شود که متناسب با وضعیت مالی فدراسیون باشد. وقتی چنین حرف‌هایی زده می‌شود یعنی نمی‌خواهند مدیری مسئولیت‌پذیر باشند. از سویی دیگر گفته شده کمیته فنی ویلموتس را تأیید کرده ولی این کمیته نظر کتبی می‌دهد، دبیر کل در جلسه هیئت رئیسه موضوع را مطرح می‌کند و تصمیم نهایی را اعضای این هیئت می‌گیرند.


بیشتر بخوانید:


وی با اشاره به اینکه ۳ میلیون یورو رقم بسیار بالایی است که باید علاوه بر ۲ میلیون یوروی قبلی به ویلموتس پرداخت شود، عنوان کرد: با چنین پولی می‌شد بهترین نوع آماده‌سازی را برای تیم ملی فراهم کرد و با احترام و آبروی بیشتری آماده جام جهانی شد. پول مردم به سرمربی ناموفقی داده می‌شود. آن هم در شرایطی که حریفان آماده‌ای در قطر منتظر رویارویی با تیم ملی هستند. در تیم ملی سه تا چهار بازیکن داریم که در لیگ‌های اروپایی به صورت فیکس برای تیمشان بازی می‌کنند. در مقابل رقبایی داریم که بسیاری از بازیکنان آنها در لیگ‌های مطرح اروپایی حضور دارند و در ترکیب اصلی قرار می‌گیرند. رئیس فدراسیون فوتبال باید به این بیندیشد چه کند که تعداد لژیونرهای فیکس تیم ملی بیشتر شوند و به این استراتژی می‌گویند نه اینکه به دنبال مسائل دیگری بود.

اسدی با بیان این نکته که وقتی سیل می‌آید دیگر نمی‌توان جلوی خرابی‌ها را گرفت، تصریح کرد: تاج مدعی شده هر کسی از قرارداد ویلموتس ناراحت است به دادسرا شکایت کند. در حوزه فوتبال کسی به دادسرا شکایت نمی‌کند فقط فراموش نخواهند کرد. اینکه ویلموتس مربی رده نهم رده‌بندی جهان بوده و کی‌روش مربی هجدهم، استدلال بیهوده‌ای است چون دراگان اسکوچیچ رتبه بالایی نداشت اما بهترین صعود را به جام جهانی رقم زد. برای موفقیت باید اتحاد، همدلی، برنامه، شجاعت و درایت داشت. من اگر جای تاج بودم اشتباهم را می‌پذیرفتم و از مردم عذرخواهی می‌کردم. صادقانه حرف زدن بخش مهمی از مشکلات را حل می‌کند. از سویی دیگر نباید فرصت جدیدی به مدیری که امتحان پس داده، بدهیم. البته همه اشتباه می‌کنند ولی در مناصب مدیری بزرگ، بهتر است فرصت به فردی که اشتباه بزرگی داشته، ندهیم.

انتهای پیام/۴۰۴۸/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا