اختلالات در خواب شبانه از بزرگترین عوامل ایجاد تصادفات

اختلالات در خواب شبانه از بزرگترین عوامل ایجاد تصادفات

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۱ - ۲۰:۳۱

کارشناس سلامت جوانان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: خواب آلودگی ناشی از اختلالات خواب شبانه که منجر به خستگی، سردرد و کاهش سطح هوشیاری فرد می شود، از بزرگ ترین عوامل ایجاد حوادث و تصادفات جاده ای است.

دکتر فاطمه عبدل آبادی اظهار کرد: برخورداری از میدان دید خوب اهمیت ویژه ای در هنگام رانندگی دارد و متاسفانه عده ای از افراد که دارای گواهینامه با عینک هستند زمان رانندگی از عینک استفاده  نمی کنند و این مساله موجب خطای دید و بروز تصادف می شود.

به گزارش اخبار خوب، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، وی با بیان اینکه پزشکان، اختلال در سیستم گردش خون را به عنوان یکی از مشکلات موجود برای رانندگان نام بردند، گفت: باید با رعایت توصیه های پزشکی، مشکلات جسمی ناشی از این اختلال را به حداقل رساند.

عبدل آبادی ادامه داد: حین رانندگی های طولانی ممکن است اندام ها دچار درد و خستگی بیش از حد شوند و در رابطه با خانم ها به خصوص زمان استفاده از کفش های نامناسب نظیر کفش های پاشنه دار این مشکل حاد تر است و در این حالت رانندگی سخت تر می شود.

وی خواب آلودگی ناشی از اختلالات خواب شبانه که منجر به خستگی، سردرد و کاهش سطح هوشیاری فرد می شود را از بزرگ ترین عوامل ایجاد حوادث و تصادفات جاده ای دانست و گفت: پزشکان معتقد هستند دلایل بسیار متفاوتی مانند افسردگی، چاقی، بد خوابی و کم خوابی منجر به این امر می شود.

عبدل آبادی افزود: جوانانی که به علل مختلف مانند وزن زیاد و چاقی به خصوص در ناحیه گردن، ناهنجاری های فک بالا و پایین، بزرگی زبان و تنگی راه های هوایی در شبانه روز دارای خواب کافی نیستند در طول روز دچار خستگی، سردرد، بی حوصلگی و کاهش میزان هوشیاری می شوند که این حالت ها می توانند منجر به ایجاد اختلال در کارهای روزمره و حوادث شود.

وی با اشاره به اینکه خواب آلوده بودن راننده و مصرف داروهای مسکن باعث خطای دید می شود، عنوان کرد: رانندگی با حالت خستگی و در مدت طولانی، زمان عکس العمل راننده را افزایش می دهد و بویژه ساعات زیاد رانندگی، نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف مواد افیونی هم درک راننده را پایین خواهد آورد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

2 × چهار =

x

این مطالب را نیز ببینید!

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جنوب کرمان به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از ایرنا ، دکتر اصغر مکارم عصر سه ...