احیای ۹۵ رشته قنات از ابتدای سال در خراسان جنوبی

احیای ۹۵ رشته قنات از ابتدای سال در خراسان جنوبی

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۲۱:۴۶

قنات همیشه موجب اشتغال‌زایی بوده و به رونق اقتصادی منطقه وتوسعه پایدارآن کمک می‌کند و یکی از مهمترین مواریث فرهنگی باز مانده از گذشتگان تلقی می‌شود؛ بنابراین احیای آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از احیاء ۹۵ رشته قنات از ابتدای سال در استان خبر داد و اظهار کرد: از ابتدای سال تا کنون ۹۵ رشته قنات در استان احیاء و مرمت شده است.

غلامرضا قوسی، به خبرنگاران رسانه‌های گروهی گفت: برای احیاء و مرمت این قنوات حدود ۱۱ میلیارد تومان هزینه شده است.

به گزارش اخبار خوب به نقل از ایسنا، وی با بیان اینکه سال گذشته تعداد ۳۳۴ رشته قنات در استان بازسازی و مرمت شدند، افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۶۵ رشته قنات دیگر نیز در استان بازسازی و مرمت شوند.

قوسی با بیان اینکه برای احیاء و مرمت این تعداد قنات حدود ۸ میلیارد تومان هزینه خواهد شد، تصریح کرد: ۶۲۵۲ رشته قنات در استان وجود دارد که تا کنون ۴۰ درصد از کل قنوات استان احیاء و بازسازی شده است.

وی خاطرنشان کرد: امسال خراسان جنوبی رتبه دوم کشور را از نظر تعداد قنوات، طول و اعتبار تخصیص یافته به آن‌ها را کسب کرده است و ۲۵ درصد از آب استان از طرق قنوات تامین می‌شود.

قنات یکی از ابتکارات ایرانیان برای مبارزه با کمبود آب و تامین کشاورزی خصوصاً در مناطق خشک و نیمه خشک است‌ که‌ خراسان جنوبی از نظر برخورداری از قنات از استان‌های نخست کشور است. با توجه به منابع متعدد علمی و پژوهش‌های انجام گرفته مشخص می‌شود که قنات از جنبه‌های گوناگونی مورد توجه بوده و کاربردهای فراوانی دارد.

عمده‌ کاربردهای گوناگون انواع قنات در ایران، تأمین آب شرب انسان و دام‌ها و مصارف کشت و کار است که حیات و بقای انسان بدان وابسته است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

چهارده + 8 =