آشنایی با علائم اُمیکرون/ آیا پیک ششم در راه است؟

آشنایی با علائم اُمیکرون/ آیا پیک ششم در راه است؟

زمان انتشار : 1400/10/01 - 02:25

گروه جامعه خبرگزاری آنا، دو روزی می شود که خبر ورود سویه جدید ویروس کرونا به نام اُمیکرون به کشور رسانه‌ای شده است و همین خبر منجر به این شد تا نوعی نگرانی بین مردم و البته کادر درمان به وجود بیاید که آیا کشور باید منتظر شیوع گسترده این ویروس باشد و اینکه کادر درمان باید از حالا خود را با توجه به قدرت سرایت بالای این ویروس، آماده مبارزه با پیک ششم کند؟ موضوع زمانی نگران کننده می شود که با کاهش آمار مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا، نوعی عادی انگاری بین مردم به وجود آمده است و اکثر مردم نسبت به دورانی که کشور گرفتار پیک های مختلف بود، پروتکل های بهداشتی را آن چنان که باید و شاید رعایت نمی کنند و همین نگرش مردم و از طرفی قدرت بالای سرایت ویروس موجی از نگرانی را به وجود آورده است.

ویروس امیکرون تاکنون در کشورهای آفریقایی و برخی از کشورهای اروپایی نمایان شده است و نکته دیگر این ویروس اینکه جوانان و نوجوانان را بیشتر از اقشار دیگر درگیر کرده است و از آنجا که طبق گفته کارشناسان، رعایت پروتکل های بهداشتی بین جوانان و نوجوانان کمتر از سایر اقشار جامعه رعایت می‌شود، این بیم وجود دارد که درصورت رعایت نکردن پروتکل ها در مدتی کوتاه شاهد همه گیری این ویروس باشیم و تلاش چند ماهه کادر درمان و پزشکان به یک سهل انگاری ساده به هدر برود. با اینکه علائم سویه جدید ویروس کرونا ان چنان مشخص نیست و برخی از پزشکان علائت ان را در بی علامتی ان معرفی می‌کنند لذا رعایت پروتکل های بهداشتی و زدن دُز یادآور واکسن می تواند بهترین راه برای پیشگیری از همه گیری این ویروس باشد.

آشنایی با علائم اُمیکرون

سهیلا امیری متخصص بیماری های عفونی درخصوص علائم و نوع سرایت سویه جدید ویروس کرونا به خبرنگار آنا می‌گوید: «سویه جدید ویروس کرونا دو روزی می شود که وارد کشور شده است و اگر پروتکل های بهداشتی از وسی مردم و ایجاد محدودیت ها از سوی مسئولان ستاد کرونا مجدد برقرار نشود، در کمتر از دو هفته کل کشور گرفتار این ویروس خواهند شد. در شرایط فعلی بهترین حالت را از زمان شیوع کرونا در کشور داریم و اگر این شرایط شکسته شود، اوضاع نگران کننده می شود چراکه سویه جدید کرونا به نام امیکرون بیشتر جوانان و نوجوانان را درگیر می‌کند. لذا پروتکل های بهداشتی باید با دقت بیشتری رعایت شود و واکسیناسیون نیز باید انجام شود. این دو راه از راه های موثر و اساسی برای پیشگیری از ابتلا به امیکرون محسوب می‌شود.»

وی ادامه می‌دهد: «قدرت سرایت این ویروس به مراتب بالاتر از سویه دلتای کروناست و از علائم آن می‌توان به خستگی، کاهش انرژی بدن، تب خفیف، بدن درد، سرفه خشک، آبریزش بینی و عطسه های طولانی اشاره کرد. با توجه به اینکه امیکرون وارد کشور شده است به مردم توصیه می شود درصورت داشتن علائم مذکور در اسرع وقت به مراکز درمانی رجوع کنند و با این کار مانع گسترش این ویروس حداقل بین اطرافیانشان شوند.»


بیشتر بخوانید:


امیری می‌گوید: «امیکرون در کشورهایی که شیوع داشته، بیشتر افراد زیر ۵۰ سال را درگیر کرده است و از طرفی افرادی که به کرونا مبتلا شده باشند بیشتر در معرض امیکرون قرار دارند. لذا این تصور که اگر یک بار کرونا گرفته اید از امیکرون در امان خواهید بود، تصور اشتباهی است. از طرفی ۷۵ درصد مبتلایان در کشورهای اروپایی و آفریقایی افرادی هستند که واکسن کرونا را تزریق نکرده اند. زنان باردار هم بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به امیکرون هستند. درخصوص تدثیرگذاری واکسن در برابر امیکرون هم باید گفت که به دلیل ناشناس بودن این سویه، نمی توان درخصوص چنین موضوعاتی اظهار نظر کرد اما بهداشت جهانی اعلام کرده که افراد برای در مصون ماندن از ابتلا به امیکرون واکسن تزریق کنند.»

حالا که کشور به شرایطی مناسبی از لحاظ ابتلا به کرونا رسیده است و بعد از ماه‌ها هیچ شهر قرمز و نارنجی نداریم، باید هم مردم و هم مسئولان توجه داشته باشند که نکند با سهل انگاری و عادی انگاری مجدد به شرایطی برگردیم که روزانه هزاران نفر به کرونا مبتلا شوند. لذا تنها راه مقابله با شیوع احتمالی امیکرون در کشور و آغاز پیک ششم باید پروتکل های بهداشتی محکم تر و قدی تر از گذشته رعایت شود و مردم نیز در اسرع وقت به تزریق دُز یادآور اقدام کنند و از همه مهم‌تر، افراد محدودی که هنوز واکسن کرونا نزده‌اند نیز به این کار راغب شوند تا به امید خدا کشور مجدد گرفتار شیوع گسترده ویروس نشود.

انتهای پیام/۴۱۷۴/

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

13 + 6 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

«داده» نفت دنیای امروز است / حکمرانی در فضای مجازی چه اقتضائاتی دارد؟

گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس؛ این روزها دیگر از شماره تماس و مشخصات شخصی تا ...