آخرین اخبار از وضعیت اسفندیار رحیم مشایی و بقایی

آخرین اخبار از وضعیت اسفندیار رحیم مشایی و بقایی

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۱ - ۲۰:۰۷

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار حوزه قضائی گروه جامعه خبرگزاری آنا، دوم مهر ماه سال جاری بود که علی خضریان، عضو کمیسیون اصل نود مجلس در توئیتی اعلام کرد: «متأسفانه علی‌رغم تذکرات متعدد پیرامون اجرای ⁧‫عدالت‬⁩ برای عموم زندانیان، همچنان شاهد ادامه مرخصی‌های خارج از روال قانونی در مجموعه ⁧‫قوه قضائیه‬⁩ برای افرادی همچون ⁧‫اسفندیار رحیم مشایی‬⁩ و ⁧‫حمید بقایی‬⁩ هستیم که قریب به یک سال است خارج از زندان به سر می‌برند و کسی پاسخگوی این تبعیض نیست.»

بعد از این اظهارنظر بود که موجی از انتقادات نسبت به نحوه اعطای مرخصی به زندانیان از سوی سازمان زندان‌ها در فضای مجازی شکل گرفت و منتقدان بر این باور بودند که دستگاه قضائی بر چه اساسی در اعطای مرخصی به زندانیان و استفاده از آزادی‌های مشروط برای افراد تبعیض قائل می‌شود. این در حالی است که قوه قضائیه چه در دوره تحول و چه در دوره تحول و تعالی همواره تلاش خود را بر کاهش جمعیت کیفری و اجرای دقیق سیاست حبس‌زدایی انجام داده است و طبیعی است که همه زندانیان بر اساس قانون باید به یک میزان از تخفیف و مرخصی‌ها استفاده کنند. برخی از زندانیان عادی برای دریافت مرخصی بعضاً به مشقت می‌افتند و افکار عمومی بر این باور است که اگر مرخصی‌ها طبق قانون به افراد اعطا می‌شود، قانون باید برای همه یکی باشد که دو نامبرده یعنی اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

البته وکیل آقای مشایی اعلام کرده بود که دلیل عدم حضور موکلش در زندان، اتمام مدت محکومیت بوده است.


بیشتر بخوانید:

«مهدی هاشمی» و «حسین فریدون» در زندان هستند/ مشایی غیبت کرده و درصورت عدم مراجعه، حکم جلب صادر می‌شود

سیاست «حبس‌زدایی» زیر بیرق طرح تحول دستگاه قضا/ زندان‌ها چگونه خلوت می‌شوند؟!


بعد از انتشار خبر مرخصی دو نامبرده، سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اعلام کرد که «این طور نبوده که حبس وی به اتمام رسیده باشد؛ بلکه این فرد بعد از اینکه به وی مرخصی داده شده بود، متأسفانه به‌موقع حضور پیدا نکرده بود و مدت طولانی را غیبت کرد. طبیعتاً در مدتی که شخص خارج از مدت مرخصی غیبت کند، آن مدت به‌عنوان مرخصی محسوب نمی‌شود و باید به زندان بازگردد و آن مدت را تحمل کند و اقدامات لازم نیز در این خصوص صورت گرفته است. حمید بقایی نیز به دلیل اینکه مریض است و بستری بود، در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد و این مرخصی براساس قانون است و در مورد تمام کسانی که در زندان هستند، اگر چنانچه لازم باشد، مرخصی استعلاجی به آن‌ها داده می‌شود.»

بنابراین، شواهد موجود نشان می‌دهد، اسفندیار رحیم مشایی که در مرخصی بدون سقف به سر می‌برد، غیبت داشته و باید در اسرع وقت به زندان بازگردد و از طرفی حمید بقایی نیز طبق قوانینی که در زندان وجود دارد برای معالجه به بیمارستان رفته بود.

با این تفاسیر، مطالبه عمومی از سازمان زندان‌ها این است که در خصوص زندانیان خاصی که برای مردم حائز اهمیت هستند، اگر مرخصی اعطا می‌شود، سقف آن نیز رسانه‌ای شود تا همگان به‌طور شفاف با نحوه اعطای مرخصی به افراد مطرح آگاهی کسب کنند.

انتهای پیام/۴۱۷۴/پ

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دو × چهار =

x

این مطالب را نیز ببینید!

تحصیل در رشته پزشکی با سایت جعلی دانشگاه  

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از گروه جامعه خبرگزاری آنا، سردار علیرضا لطفی، ...